Qo‘shma tadbirlar o‘tkazish kelishuviga erishildi
Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva tashrif doirasida Yaponiyaning O‘zbekistondagi sobiq elchisi, “Do‘stlik” ordeni sohibi Kyoko Nakayama bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Yaponiya hukumati va tadbirkorlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rahbarligida olib borilayotgan keng miqyosdagi islohotlarga yuqori baho berishi ta’kidlandi.
Tomonlar O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasida parlamentlararo hamkorlik kengayib borayotganidan, jumladan ikki mamlakat parlamentlari a’zolari o‘rtasida o‘zaro tashriflar soni ko‘payganligidan mamnunligini bildirdi.
K.Nakayama O‘zbekiston parlamentidagi o‘zgarishlarga ijobiy baho berib, joriy yil dekabr oyida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga bo‘lib o‘tadigan saylov uyushqoqlik bilan xalqaro standartlarga to‘liq muvofiq ravishda o‘tishiga ishonch bildirdi.
Madaniy-gumanitar hamkorlikni yanada mustahkamlash yuzasidan ham fikr almashildi. Madaniy xususiyatga ega loyihalarni birgalikda amalga oshirish, jumladan modalar, kontsertlar, ko‘rgazmalar tashkil etish imkoniyatlari muhokama etildi. 2020-yilning birinchi yarim yilligida qo‘shma tadbirlar o‘tkazish masalalarini ishlab chiqish haqida kelishuvga erishildi.

Достигнута договоренность о проведении совместных мероприятий
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева в рамках визита встретилась с экс-послом Японии в Узбекистане, кавалером ордена «Дустлик» Кёко Накаяма.
В ходе встречи отмечалось, что в правительстве и бизнес-кругах Японии высоко оценивают проводимые под руководством Президента Республики Узбекистан широкомасштабные реформы.
Стороны выразили удовлетворение тенденцией расширения межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Японией, в частности участившимися обменами визитами между парламентариями двух стран.
К.Накаяма, позитивно оценивая изменения в парламенте Узбекистана, выразила уверенность в том, что предстоящие в декабре текущего года выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса Узбекистана пройдут организованно и в полном соответствии с международными стандартами.
Состоялся обмен мнениями относительно дальнейшего укрепления культурно-гуманитарного сотрудничества. Обсуждены возможности совместной реализации проектов культурного характера, в том числе по организации показа мод, концертов, выставок. Достигнута договоренность о проработке вопросов проведения совместных мероприятий в первой половине 2020 года.