O‘zbekiston Parlamentlararo Ittifoq Ijroiya qo‘mitasiga saylandi
2019-yilning 17-oktabr kuni Serbiyaning Belgrad shahrida bo‘lib o‘tgan Parlamentlararo Ittifoq Assambleyasida O‘zbekiston vakili Akmal Saidov 2020-2023-yillarga Ittifoq Ijroiya qo‘mitasi a’zoligiga saylandi.
1889-yilda tashkil etilgan Parlamentlararo Ittifoq eng avval tashkil topgan xalqaro tashkilotlardan biri hisoblanadi. Uning qarorgohi Jeneva shahrida joylashgan. Parlamentlararo Ittifoq dunyo parlamentariylarining asosiy xalqaro organi sifatida qariyb 180 mamlakatni birlashtiradi. Ittifoq Ijroiya qo‘mitasi tashkilot doirasidagi 6 ta geosiyosiy guruhlarning barchasini namoyon qiluvchi 18 nafar a’zodan tashkil topadi va ma’muriy organ vazifalarini bajaradi.
Mamlakatimizning Jeneva shahridagi Doimiy vakolatxonasi bergan ma’lumotga ko‘ra Ittifoqning Yevroosiyo guruhidan Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi qo‘mita raisi Akmal Saidov nomzodi ilgari surildi va Belgrad shahrida bo‘lib o‘tgan saylovda tashkilotga a’zo barcha mamlakatlar tomonidan bir ovozdan ma’qullandi.
Qayd etish joizki, Akmal Saidovning bunday yuqori lavozimga saylanishi parlamentarizmni mustahkamlash va mamlakatning haqiqiy demokratik rivojlanishini ta’minlash sohasida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning xalqaro hamjamiyat tomonidan e’tirof etilayotganini anglatadi.
Ittifoq Ijroqo‘miga a’zolik O‘zbekistonga xalqaro parlament hamkorligi kun tartibini shakllantirishda ishtirok etish imkonini beradi.

Узбекистан избран в Исполнительный комитет Межпарламентского союза
17 октября 2019 года представитель Узбекистана Акмал Саидов избран в члены Исполнительного комитета Межпарламентского союза (МПС) на период 2020-2023 годов в ходе Ассамблеи МПС, которая состоялась в г.Белграде (Сербия).
Учреждённая в 1889 году МПС является одной из самых старейших международных организаций. Ее штаб-квартира находится в г.Женеве. В качестве главного международного органа парламентариев мира МПС объединил около 180 стран. Исполком МПС насчитывает 18 членов, представляющие все 6 геополитических групп в рамках организации и выполняет функции административного органа.
По информации Постоянного представительства нашей страны в г.Женеве, кандидатура председателя комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмала Саидова была выдвинута от Евразийской группы МПС и единогласно одобрена всеми странами-членами организации на выборах в г.Белграде.
Следует отметить, что избрание Акмала Саидова на столь высокий пост является признанием мировым сообществом осуществляемых под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиеева масштабных реформ в сфере укрепления парламентаризма и обеспечения истинно демократического развития страны в целом.
Членство в Исполкоме МПС позволит Узбекистану участвовать в формировании мировой повестки дня международного парламентского взаимодействия.