Shavkat Mirziyoyev: Yerga mehr bergan inson boy bo‘lishi kerak
Prezident Shavkat Mirziyoyev Angor tumanidagi «Angor Surxon g‘ururi» paxta-to‘qimachilik klasteri dalasida paxta hosilini ko‘zdan kechirdi.
Davlatimiz rahbari bu haqda 2018 yil yanvarda viloyatga safari chog‘ida ko‘rsatmalar bergan edi. Shu asosida Surxondaryoda 6 ta to‘qimachilik klasteri tashkil etildi. Ular jami paxta maydonining 67 foizdan ziyodini qamrab olgan. 2020 yilda bu ko‘rsatkichni 100 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Klaster tizimi sohaga zamonaviy texnologiyalar va innovatsion ishlanmalarni joriy qilishda muhim omil bo‘lmoqda. «Angor Surxon g‘ururi» mas’uliyati cheklangan jamiyatida ham yangi ish uslubi asosida hosildorlik va mahsulotlarning raqobatbardoshligi oshirilmoqda. Klasterning jami maydoni 9 ming 180 gektar bo‘lib, shundan 8 ming 100 gektaridan ko‘prog‘iga ekin ekiladi. Jumaladan, bu yil qariyb 5 ming gektar yerda ingichka tolali paxta yetishtirilgan.
Yurtimiz olimlari tomonidan yaratilgan «Surxon-14», «Surxon-16» navlari ikki yil mobaynida tajribadan o‘tkazildi. Ingichka tolali bu nav ekstremal ob-havo sharoitlariga, suvsizlik, garmsel va zararkunda hasharotlarga chidamliligi, ertapisharligi bilan ahamiyatli. Tolasining uzunligi, pishiqligi, tekstilbopligi jahon bozorida xaridorgir hisoblanadi. Boshqa navlar bilan mehnat va resurs sarfi bir xil bo‘lgani holda ingichka tolaning iqtisodiy samaradorligi 60 foiz ko‘p bo‘ladi.
- Biz yerimizga, sarflanayotgan xarajatga nisbatan kam hosil olyapmiz. Nav bilan, ilmiy agrotexnika bilan shug‘ullanmay qo‘ygandik. Mehnat unumdorligi, manfaatdorlik past edi. Aslida yerga mehr bergan inson boy bo‘lishi kerak. Bizning maqsadimiz shu. Ilm bo‘lmasa, rivojlanish bo‘lmaydi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yana bir muhim omil - bu yil zararkunanda hasharotlarga qarshi kurashish uchun davlat byudjetidan 120 milliard ajratilgan edi. Jumladan, Surxondaryo viloyatida bu ishlarga 13 milliard so‘m yo‘naltirildi.
Shu yerda bo‘lgan muloqot chog‘ida fermer va mutaxassislar bu choralar yaxshi natija berganini, mo‘l hosil saqlab qolinganini bildirishdi.
Prezident ingichka tolali g‘o‘za navlarini ko‘paytirish va ekin maydonlarini kengaytirish, olimlarni rag‘batlantirish bo‘yicha topshiriqlar berdi. Klasterlar faoliyatini rivojlantirish istiqbollari to‘g‘risida aytib o‘tildi.
- Endi hamma klasterlar chorvachilik komplekslari tashkil qiladi. Chunki ularda ozuqa bazasi bor. Chorvachilik rivojlansa, go‘sht, sut arzon bo‘ladi. Bu xalqimiz farovonligi, bolalarimiz salomatligi uchun muhim, - dedi davlatimiz rahbari.
Bugungi kunda klasterda 900 dan ziyod ishchi va mutaxassis mehnat qilmoqda. Kelgusida qayta ishlashni kengaytirish orqali yanada ko‘p ish o‘rni ochish rejalashtirilgan.

Шавкат Мирзиёев: Человек, усердно трудящийся на земле, должен быть богатым
Президент Шавкат Мирзиёев в Ангорском районе ознакомился с урожаем хлопчатника, выращенным на поле текстильного кластера "Ангор Сурхон гурури".
Указание создать текстильные кластеры глава государства дал в ходе прошлогодней поездки в область. В Сурхандарье организовано 6 таких кластеров, они охватывают более 67 процентов хлопковых полей региона. В 2020 году намечено довести этот показатель до 100 процентов.
Кластерная система служит важным фактором внедрения современных технологий и инноваций в аграрную отрасль. В обществе с ограниченной ответственностью «Ангор Сурхон гурури» проводится работа по повышению урожайности и конкурентоспособности продукции. Кластер располагает 9,1 тысячи гектарами площадей, из них возделываются более 8,1 тысячи гектаров. В этом году почти на 5 тысячах гектарах выращен хлопчатник тонковолокнистых сортов.
В последние два года испытывались созданные отечественными учеными сорта "Сурхон-14" и "Сурхон-16". Эти тонковолокнистые сорта ценны тем, что стойки к экстремальным погодным условиям, нехватке воды, гармсилям и вредителям, а также рано поспевают. Такой хлопок востребован на мировом рынке благодаря длине и прочности волокна, соответствием требованиям текстильной промышленности. Экономический эффект от тонковолокнистого хлопка на 60 процентов больше по сравнению с другими сортами при равном приложении труда и расходе ресурсов.
- Мы получаем урожай меньше, чем способна дать наша земля, меньше, чем было вложено ресурсов. Мы прекратили заниматься сортами, научной агротехникой. Упала производительность труда, снизилась заинтересованность. А ведь человек, усердно трудящийся на земле, должен быть богатым. В этом наша цель. Без науки не будет развития, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В текущем году на решение еще одного актуального вопроса - борьбу с насекомыми-вредителями - из Государственного бюджета было выделено 120 миллиардов сумов. В частности, в Сурхандарьинской области на эти цели было направлено 13 миллиардов сумов.
Здесь же состоялась беседа с фермерами и специалистами, которые отметили, что приняты меры по борьбе с вредителями дали свой результат и позволили накопить богатый урожай.
Президент поручил расширить выращивание тонковолокнистого хлопчатника, поощрить ученых. Говорилось также о перспективах развития кластеров.
- Отныне все кластеры организуют животноводческие комплексы, ведь у них есть кормовая база. Если будет развиваться животноводство, мясо и молоко будут доступными. Это очень важно для благополучия нашего народа, здоровья наших детей, - сказал глава государства.
Сегодня в кластере трудятся более 900 человек. В дальнейшем намечено создание еще большего числа рабочих мест за счет развития перерабатывающего производства.