Yangi Zelandiya Elchisi bilan uchrashuv
2019-yilning 17-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Dilshod Axatov Yangi Zelandiyaning Favqulodda va Muxtor Elchisi (qarorgohi Moskva shahrida) Ien Aleksandr Hill bilan uchrashdi.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda O‘zbekiston – Yangi Zelandiya munosabatlarining istiqbollari muhokama qilindi, o‘zaro hamkorlikni sifat jihatdan yuqori darajaga ko‘tarish uchun yangi yo‘nalishlarni birgalikda izlashga ikki tomon ham tayyorligi tasdiqlandi.
Hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy bazasini kengaytirish umumiy kun tartibining muhim vazifasi hisoblanishi ta’kidlandi.
Savdo aylanmasi hajmlarini oshirish, qishloq xo‘jaligi, muqobil elektroenergetika, turizm, ta’lim, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va ilmiy tadqiqotlar sohalarida qo‘shma investitsiya loyihalarini ro‘yobga chiqarish mexanizmlarining amaliy jihatlari to‘g‘risida fikr almashildi.
Suhbatda xalqaro tashkilot va tuzilmalar, jumladan BMT doirasidagi hamkorlik masalalari ham muhokama qilindi
O‘zbekistonda diplomatik missiyasini yakunlayotgani munosabati bilan Elchiga mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qo‘shgan shaxsiy hissasi uchun minnatdorchilik bildirildi.
Ien Aleksandr Hill o‘z navbatida O‘zbekistondagi faoliyati doimiy ravishda qo‘llab-quvatlangani uchun minnatdorchilik izhor etdi.

Встреча с Послом Новой Зеландии
17 октября 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Новой Зеландии с резиденцией в г.Москве Иэном Александром Хиллом.
Обсуждены перспективы узбекско-новозеландских отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других сферах, подтверждена обоюдная готовность к совместному поиску новых направлений для поднятия двустороннего взаимодействия на качественно высокий уровень.
Подчеркнуто, что расширение договорно-правовой базы сотрудничества является важной задачей общей повестки дня.
Стороны обменялись мнениями по практическим аспектам увеличения товарооборота, механизмов реализации совместных инвестиционных проектов в сферах сельского хозяйства, альтернативной электроэнергетики, туризма, образования, информационно-коммуникационных технологий и научных исследований.
В беседе также обсуждены вопросы взаимодействия в рамках международных организаций и структур, в том числе на площадках ООН.
В связи с завершением дипломатической миссии в Узбекистане Послу была выражена признательность за личный вклад в укрепление связей между нашими странами.
Иэн Александр Хилл, в свою очередь, поблагодарил за постоянную поддержку его деятельности в Узбекистане.