Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston va Koreya Respublikasi TIV rahbarlari ko‘p tomonlama format doirasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari va ko‘p qirrali muloqotning mazkur mexanizmini mustahkamlash istiqbollarini muhokama qildilar.
Forumda so‘zlagan nutqida O‘zbekiston TIV rahbari mazkur format faoliyatiga ko‘proq aniqlik beruvchi va barcha ishtirokchi davlatlar manfaatidan kelib chiqqan holda mintaqa mamlakatlari iqtisodiyoti va sanoat salohiyatining barqaror o‘sishiga xizmat qiluvchi maqsadli loyiha va dasturlarni amalga oshirish zarurligini qayd etdi.
Janubiy Koreyaning texnik standartlash, suv resurslarini boshqarish, AKT-o‘qitish, startap-loyihalarni rivojlantirish jabhalaridagi innovatsion ishlanmalarini o‘rganish va joriy etish, yoshlar siyosati va gender tenglik sohalarida tajriba almashish Markaziy Osiyoning barcha davlatlari uchun muhim ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari forum qatnashchilariga 4-oktabrda Prezident farmoni bilan tasdiqlangan O‘zbekistonning 2019-2030-yillarda “yashil” iqtisodiyotga o‘tish bo‘yicha strategiyasining maqsad va vazifalari to‘g‘risida ma’lumot berdi va shu nuqtayi nazardan mamlakatimiz sheriklarimizning ishlab chiqarishga ekologik toza texnologiyalarni joriy qilish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish sohalaridagi tajribasini o‘rganish, mazkur yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanligini e’tirof etdi.

On October 16, 2019, Uzbekistan delegation led by the Minister of Foreign Affairs Abdulaziz Kamilov attended the 12th “Republic of Korea – Central Asia” Cooperation Forum in the city of Nur-Sultan, Kazakhstan.
Heads of Foreign Ministries of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan and the Republic of Korea discussed priority areas for further development of cooperation within the multilateral format, as well as prospects for strengthening this mechanism of multifaceted dialogue.
In his speech at the Forum, the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan noted the need for implementation of targeted projects and programs that will give greater specificity to the activities of this format and will serve the steady growth of the economy and production potential of the countries of the region in the interests of all participating states.
It was emphasized that the study and implementation of innovative developments of the South Korean side in the field of technical standardization, water resources management, ICT training, development of startup projects, as well as the exchange of experience in youth policy and gender equality are important for all Central Asian countries.
The head of Uzbekistan delegation informed the forum participants about the goals and objectives of Uzbekistan’s Strategy for transition to a green economy for 2019-2030, approved by the Decree of President Shavkat Mirziyoyev on October 4, and in this context noted that the country is interested in establishing partnership and joint implementation of projects in the areas of introducing environmentally friendly technologies into the production and rational use of natural resources.