Samarqandda I Xalqaro xayriya marafoni o’tkaziladi
1-noyabrdan 3-noyabrgacha Samarqand shahrida “Samarkand Half Marathon” I Xalqaro xayriya marafoni bo’lib o’tadi.
“Samarkand Half Marathon” loyihasining maqsadi madaniyat va san’at obyektlaridagi inklyuzivlik muammosiga jamoatchilik e’tiborini jalb qilish, shuningdek, O’zbekistonda sog’lom turmush tarzi va sport turizmini rivojlantirishdan iborat.
I Xalqaro xayriya marafonida tajribali sportchilar bilan bir qatorda yangi yuguruvchilar ham ishtirok etishi mumkin. Tashkilotchilar tomonidan 21 km, 10 km va 2 km masofa yugurish uchun ajratilgan.
Yarim marafonga tayyorgarlik jarayonida O’zbekiston Respublikasi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg’armasi inklyuzivlik muammosi bo’yicha tadqiqot o’tkazadi. Mutaxassislar tomonidan O’zbekiston teatrlari, muzeylari va kutubxonalarida treninglar o’tkaziladi. Tadqiqot natijalari marafonning o’quv dasturi doirasida hisobot shaklida taqdim etiladi.
Marafondan tushgan mablag’lar Toshkent shahridagi teatrlardan birida tajriba loyihasini amalga oshirish uchun sarflanadi.
Samarqand marafonida ishtirok etish uchun ro’yxatdan o’tish 20-oktabrgacha quyidagi sayt orqali davom etadi.

I International Half Marathon to be held in Samarkand
From 1 to 3 November, Uzbekistan will host the I International charity Half Marathon in Samarkand city.
The main purpose of the project is to attract public attention to the problem of inclusivity in the objects of culture and art, as well as to promote a healthy lifestyle and the development of sports tourism in Uzbekistan. Both experienced and novice runners can take part in the half marathon.
The organizers provide distances of 21 km, 10 km and 2 km. In preparation for the half marathon, the Foundation for the development of culture and art of the Republic of Uzbekistan will conduct a study on the problem of inclusivity. Specialists will conduct trainings in theaters, museums and libraries of Uzbekistan.
The results of the study will be presented in the form of a report within the educational program of the half marathon.
The proceeds from the half marathon will be used to implement a pilot project in one of the theaters in Tashkent. Registration for the Samarkand half marathon for all three distances will last until October 20 on the website.