Samarqandda I Xalqaro xayriya marafoni o’tkaziladi
1-noyabrdan 3-noyabrgacha Samarqand shahrida “Samarkand Half Marathon” I Xalqaro xayriya marafoni bo’lib o’tadi.
“Samarkand Half Marathon” loyihasining maqsadi madaniyat va san’at obyektlaridagi inklyuzivlik muammosiga jamoatchilik e’tiborini jalb qilish, shuningdek, O’zbekistonda sog’lom turmush tarzi va sport turizmini rivojlantirishdan iborat.
I Xalqaro xayriya marafonida tajribali sportchilar bilan bir qatorda yangi yuguruvchilar ham ishtirok etishi mumkin. Tashkilotchilar tomonidan 21 km, 10 km va 2 km masofa yugurish uchun ajratilgan.
Yarim marafonga tayyorgarlik jarayonida O’zbekiston Respublikasi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg’armasi inklyuzivlik muammosi bo’yicha tadqiqot o’tkazadi. Mutaxassislar tomonidan O’zbekiston teatrlari, muzeylari va kutubxonalarida treninglar o’tkaziladi. Tadqiqot natijalari marafonning o’quv dasturi doirasida hisobot shaklida taqdim etiladi.
Marafondan tushgan mablag’lar Toshkent shahridagi teatrlardan birida tajriba loyihasini amalga oshirish uchun sarflanadi.
Samarqand marafonida ishtirok etish uchun ro’yxatdan o’tish 20-oktabrgacha quyidagi sayt orqali davom etadi.

В Самарканде пройдет I Международный благотворительный марафон
С 1 по 3 ноября в Узбекистане пройдет I Международный благотворительный забег Samarkand Half Marathon.
Цель проекта Samarkand Half Marathon – привлечение внимания общественности к проблеме инклюзивности на объектах культуры и искусства, а также популяризация здорового образа жизни и развитие спортивного туризма в Узбекистане.
В полумарафоне могут принять участие как опытные, так и начинающие бегуны. Организаторами предусмотрены дистанции длиной 21 км, 10 км и 2 км. В ходе подготовки к полумарафону, Фонд развития культуры и искусства Республики Узбекистан проведет исследование, посвященное проблеме инклюзивности.
Специалистами будут проведены тренинги в театрах, музеях и библиотеках Узбекистана.
Результаты исследования будут представлены в виде доклада в рамках образовательной программы полумарафона. Денежные средства, вырученные с полумарафона, будут направлены на реализацию экспериментального проекта в одном из театров Ташкента.