Xalqaro mehnat tashkiloti vakili bilan uchrashuv
2019-yil 14-oktabr kuni Senatda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayevaning “Uchinchi tomon monitoringi” loyihasining bosh texnik maslahatchisi Yonas Astrup boshchilidagi Xalqaro mehnat tashkiloti delegatsiyasi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda tomonlar majburiy mehnatning oldini olish sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash masalalarini, shuningdek joriy yilda tegishli monitoring olib borish jarayonini muhokama qildi.
Qayd etilganidek, O‘zbekiston Respublikasida majburiy mehnatga qarshi kurashish va uning oldini olish bo‘yicha bir qator huquqiy va tashkiliy-huquqiy chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Bu dolzarb va o‘ta muhim masala respublika rahbariyatining doimiy nazorati ostida turibdi. Masalan, 2013-yildan boshlab XMT metodologiyasi bo‘yicha va uning ekspertlari bevosita ishtirokida qishloq xo‘jaligida majburiy mehnatdan foydalanish ustidan monitoring o‘tkazilmoqda.
Uchrashuv yakunida tomonlar mehnat standartlariga rioya qilish, shuningdek majburiy mehnat xavflariga yo‘l qo‘ymaslik yuzasidan qo‘shimcha chora-tadbirlar ishlab chiqishga kelishib oldi.

Встреча с представителем Международной организации труда
14 октября 2019 года в Сенате состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзили Нарбаевой с делегацией Международной организации труда во главе с главным техническим советником проекта «Мониторинг третьей стороной» Йонасом Аструпом.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы укрепления двустороннего сотрудничества в сфере предупреждения принудительного труда, а также ход проведения соответствующего мониторинга в текущем году.
Отмечалось, что в Республике Узбекистан осуществляется комплекс правовых и организационно-практических мер по противодействию и предупреждению принудительного труда. Этот актуальный и особо важный вопрос находится под постоянным контролем Руководства республики.  Так, начиная с 2013 года по методологии МОТ и при непосредственном участии ее экспертов проводится мониторинг использования принудительного труда в сельском хозяйстве.
Стороны договорились выработать дополнительные меры по соблюдению трудовых стандартов, а также недопущению рисков принудительного труда.