YXHTga a’zo davlatlarning doimiy vakillari delegatsiyasi bilan uchrashuv
2019-yilning 10-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turgan elchilar – Vena shahridagi YXHT huzuridagi a’zo davlatlarning doimiy vakillari delegatsiyasi bilan uchrashdi.
O‘zbekistonga shu shakldagi ilk bor tashrif bilan kelgan elchilarning nufuzli delegatsiyasini samimiy qutlab, Ilhom Ne’matov mamlakatimizning YXHT bilan uning faoliyatidagi uch o‘lcham bo‘yicha yaqindan hamkorlik qilishga tayyorligini tasdiqladi.
Uchrashuvda O‘zbekistonning tashkilot bilan hamkorligi ijobiy rivojlanayotgani qayd etildi. Xususan, joriy yil may oyida mamlakatimizga YXHTning amaldagi raisi, Slovakiya tashqi va Yevropa ishlari vaziri Miroslav Laychak tashrif buyurdi. Shu yil 22-dekabr kuni O‘zbekiston Oliy Majlisiga bo‘lib o‘tadigan saylovni kuzatishda YXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining to‘liq missiyasi ishtirok etishi kutilmoqda.
2017-yilda qabul qilingan 2017-2021-yillarda mamlakatni rivojlantirish harakatlar strategiyasiga mos ravishda amalga oshirilayotgan O‘zbekistonning ichki va tashqi siyosatidagi keng ko‘lamli islohotlar va chuqur o‘zgarishlar elchilar tomonidan yuqori baholandi. Mazkur konseptual hujjat O‘zbekistonning demokratik huquqiy davlat va kuchli fuqarolik jamiyati qurish borasidagi qarashi hisoblanadi.
YXHT huzuridagi doimiy vakillar mintaqada mutlaqo yangi siyosiy muhit shakllanishiga, davlatlararo ishonch darajasining sezilarli oshishiga, an’anaviy do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik aloqalarining mustahkamlanishiga olib kelgan mamlakatimizning mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatladilar. Bugun mintaqa davlatlari o‘ta ta’sirchan masalalarga yechim topa olishdi, savdo hajmlari oshmoqda, turli darajadagi aloqalar chuqurlashmoqda.

Meeting with the delegation of Permanent Representatives of the OSCE Participating States
On October 10, 2019, the First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Nematov met with a delegation of ambassadors – Permanent Representatives of the OSCE participating States to Vienna.
Warmly welcoming the representative delegation of ambassadors visiting Uzbekistan in this format for the first time, Ilkhom Nematov confirmed the readiness of Uzbekistan for close cooperation with the OSCE in all three dimensions of its activities.
The positive dynamics of interaction between Uzbekistan and the organization was noted at the meeting.
The ambassadors praised the large-scale reforms and profound transformations in the domestic and foreign policies of Uzbekistan, carried out in accordance with the 2017 Strategy for Development of the country in 2017-2021. This document is Uzbekistan’s vision of building a democratic state and a strong civil society.
Permanent Representatives of the OSCE supported the efforts of Uzbekistan on development of regional cooperation, as a result of which a fundamentally new political atmosphere has been formed in the region, the level of trust has significantly increased, and traditionally friendly and good-neighborly ties have strengthened. Today, the states of the region have already managed to find solutions to the most sensitive issues, increase trade, and deepen contacts at various levels.