Toshkent shahar xokimi Qozog‘istonda o‘tkazilayotgan “Aqlli shaharlar, aqlli manzillar” 8-global sammitida ishtirok etmoqda
2019-10-10 | Texnologiyalar
9-12-oktabr kunlari Qozog‘iston poytaxti Nursultan shahrida BMT Butunjahon turizm tashkiloti (YNVTO)ning shahar turizmi bo‘yicha “Aqlli shaharlar, aqlli manzillar” 8-global sammiti o‘tkazilmoqda. Mazkur sammitda Toshkent shahar xokimi boshchiligidagi poytaxt xokimligining delegatsiyasi ham ishtirok etmoqda. Shahar turizmi bo‘yicha sammit “aqlli shahar” kontseptsiyasi hamda “aqlli shaharlar”ni rivojlantirish masalasida dunyoda uchrayotgan muammolarni muhokama qilish va hal etish bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqishga qaratilgan.
Sammit doirasida mavzuga oid suhbatlar, shaharlarni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish, turizm va boshqa mavzulardagi muhokamalarni hamda majlislarni o‘tkazish rejalashtirilgan.

Хоким Ташкента на 8-м Глобальном саммите ЮНВТО по городскому туризму «Умные города, умные дестинации»
2019-10-10 | Технологии
Делегация хокимията Ташкента во главе с хокимом принимает участие в 8-м Глобальном саммите ЮНВТО (Всемирная туристская организация) по городскому туризму «Умные города, умные дестинации», который проходит в столице Казахстана Нур-Султане с 9 по 12 октября. Саммит по городскому туризму посвящён концепции «умного города» и тому, как развитие «умных городов» способствует решению сложных городских проблем, с которыми сегодня сталкиваются по всему миру.
В рамках саммита планируется проведение тематических панельных дискуссий, круглых столов и заседаний, посвящённых урбанизации, развитию городов, созданию рабочих мест, туризму и т. д.