Xizmat safari natijalari bo’yicha taqdimot o’tkazildi
Davlat statistika qo‘mitasining Statistik registrlarni yuritish va tizimli xizmat ko’rsatish boshqarmasi boshlig‘i N.Sheraliyev 2019-yil 30-sentabr – 2-oktabr kunlari Jeneva shahrida (Shveytsariya) BMTEIK, EVROSTAT va IXRT bilan birgalikda tashkil etilgan Korxonalar registrini yuritish masalalari bo‘yicha ekspertlar guruhining yig‘ilishida ishtirok etdi.
Ushbu yig’ilish yuzasidan shu yilning 8 oktyabr kuni N.Sheraliyev Korxonalar registrini yuritishda innovatsion usullar, ma'muriy va boshqa axborot manbalaridan foydalanish, ma'lumotlar sifatini baholash, foydalanuvchilarning ehtiyojlarini qondirish bilan bog‘liq masalalari yuzasidan qo’mitaning tarmoq boshqarmalari hamda Toshkent viloyat statistika boshqarmasi xodimlariga atroflicha ma’lumot berdi. Shuningdek, Korxonalar registrini yuritish va ijtimoiy kuzatuvlarni integratsiyalash, Korxonalar registrini yuritishda Barqaror rivojlanish maqsadlari borasida xorij tajribasi bilan o’rtoqlashdi.
Taqdimot davomida yuqoridagi mavzu bo’yicha olingan bilim va tajribalar yuzasidan fikr-mulohaza almashinib, qatnashchilarni qiziqtirgan savollarga atroflicha javob berildi.

Business trip presentation
Between September 30 and October 2, 2019 in Geneva (Switzerland) a meeting of an expert group on business register maintenance was held. The event is organized by the United Nations Economic Commission for Europe and Eurostat. Head of the Department of Maintenance and System Maintenance of Statistical Registers of the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Statistics N. Sheraliev. participated in the meeting of the expert group.
Following the results of this meeting on October 8 of this year N. Sheraliev made a presentation and provided detailed information to employees of the industry departments of the committee and statistical department of the Tashkent region on innovative methods of maintaining the business register, using administrative and other data sources, assessing the quality of data to meet user needs, integrating business register and social surveys, on related to the Sustainable Development Goals in maintaining the business register.
During the presentation, participants exchanged knowledge and experience on the above topic, as well as participants received detailed answers to their questions.