Xizmat safari natijalari bo’yicha taqdimot o’tkazildi
Davlat statistika qo‘mitasining Statistik registrlarni yuritish va tizimli xizmat ko’rsatish boshqarmasi boshlig‘i N.Sheraliyev 2019-yil 30-sentabr – 2-oktabr kunlari Jeneva shahrida (Shveytsariya) BMTEIK, EVROSTAT va IXRT bilan birgalikda tashkil etilgan Korxonalar registrini yuritish masalalari bo‘yicha ekspertlar guruhining yig‘ilishida ishtirok etdi.
Ushbu yig’ilish yuzasidan shu yilning 8 oktyabr kuni N.Sheraliyev Korxonalar registrini yuritishda innovatsion usullar, ma'muriy va boshqa axborot manbalaridan foydalanish, ma'lumotlar sifatini baholash, foydalanuvchilarning ehtiyojlarini qondirish bilan bog‘liq masalalari yuzasidan qo’mitaning tarmoq boshqarmalari hamda Toshkent viloyat statistika boshqarmasi xodimlariga atroflicha ma’lumot berdi. Shuningdek, Korxonalar registrini yuritish va ijtimoiy kuzatuvlarni integratsiyalash, Korxonalar registrini yuritishda Barqaror rivojlanish maqsadlari borasida xorij tajribasi bilan o’rtoqlashdi.
Taqdimot davomida yuqoridagi mavzu bo’yicha olingan bilim va tajribalar yuzasidan fikr-mulohaza almashinib, qatnashchilarni qiziqtirgan savollarga atroflicha javob berildi.

По итогам командировки проведена презентация
В период 30 сентября до 2 октября 2019г. в г. Женева (Швейцария) проведено совещание группы экспертов по вопросам ведение регистра предприятий. Мероприятие организовано Европейской Экономической Комиссией ООН и Евростатом. Начальник Управления ведения и системного обслуживания статистических регистров Госкомстата Н. Шералиев. участвовал во встрече экспертной группы.
По итогам этой встречи 8 октября т.г. Н.Шералиев сделал презентацию и предоставил подробную информацию сотрудникам отраслевых управления комитета и статистического управления Ташкентской области по вопросам инновационных методов ведения регистра предприятий, использования административных и других источников данных, оценки качества данных удовлетворения потребностей пользователей, интеграции ведения регистра предприятий и социальных обследований, по вопросам  связанным с Целями устойчивого развития при ведении регистра предприятий.
В ходе презентации участники обменялись знаниями и опытом по вышеуказанной теме, а также участники получили подробные ответы на свои вопросы.