GPE xalqaro tashkilotining Oʻzbekistondagi koordinatori “Taʼlim homiysi” koʻkrak nishoni bilan taqdirlandi
Taʼlim sohasida global hamkorlik (Global Partnership in Education) xalqaro tashkilotining Oʻzbekistondagi koordinatori Xoa Tran Ringrouz taʼlim muassasalariga koʻrsatgan begʻaraz yordami uchun Xalq taʼlimi vazirligining “Taʼlim homiysi” koʻkrak nishoni bilan taqdirlandi.
Joriy yilning 9-oktabr kuni Taʼlim sohasida global hamkorlik (Global Partnership in Education) tashkilotining Sharqiy Yevropa, Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo okrugiga kiruvchi mamlakatlarning birinchi mintaqaviy uchrashuvi doirasida Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov Xoa Tran Ringrouzga Oʻzbekistonda taʼlim sohasi rivojiga qoʻshgan hissasi uchun “Taʼlim homiysi” koʻkrak nishonini topshirdi.
Taʼkidlash lozimki, Global Partnership in Education 2013-2018-yillarda taʼlim sektori rejasini amalga oshirish uchun 49,9 mln. AQSH dollari miqdorida grant ajratgan boʻlib, ushbu hamkorlik doirasida 2019-2023-yillarda ham yurtimizda taʼlim sohasini rivojlantirish uchun $10 mln. AQSH dollari miqdorida mablagʻ ajratishni rejalashtirgan.
Eslatib oʻtamiz, Taʼlim sohasida global hamkorlik tashkiloti (GPE) 2002-yilda tashkil etilgan va uning asosiy maqsadi global hamda milliy darajada sifatli taʼlimga yoshlarni teng qamrab olishni taʼminlashdan iboratdir.

Координатор GPE в Узбекистане награждена нагрудным знаком МНО «Таълим хомийси»
Координатор Глобального партнерства в области образования (Global Partnership in Education, ГПО) в Узбекистане Хоа Тран Рингроуз награждена нагрудным знаком Министерства народного образования Узбекистана «Таълим хомийси» (Спонсор образования).
Она награждена нагрудным знаком «Таълим хомийси» за безвозмездную поддержку общеобразовательным учебным заведениям Узбекистана.
Министр народного образования Узбекистана Шерзод Шерматов вручил награду Хоа Тран Рингроуз 9 октября 2019 года в рамках собрания координаторов от развивающихся стран округа Восточной Европы, Ближнего Востока и Центральной Азии международной организации ГПО в Ташкенте.
Напомним, на осуществление Плана сектора образования Узбекистана на 2013-2018 гг. со стороны ГПО был выделен грант в размере $49,9 млн.
ГПО утвердило План сектора образования Узбекистана на 2019-2023 гг. и выделило Узбекистану грант-множитель в размере $10 млн.
Глобальное партнерство в области образования (ГПО) – основан в 2002 году и ставит перед собой цель мобилизации усилий на глобальном и национальном уровнях в целях обеспечения равнодоступного качественного образования.