"O‘zbekiston teatrlari" kitob-albomi taqdimoti
Teatr shunchaki oddiy tomosha emas, tarbiya, ma’naviyat, ma’rifat maskani. Unda har bir tomoshabin o‘z-o‘ziga chetdan, tashqaridan nazar solish, xatti-harakatlarini qayta tahlil va idrok etish imkoniga ega. Shu ma’noda O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi tomonidan nashr etilgan "O‘zbekiston teatrlari" kitob-albomi mamlakatimiz ijodiy jamoalarini nainki O‘zbekistonda, balki xorijda ham munosib taqdim etishda, tanishtirishda ahamiyatlidir.
Mazkur yangi kitob-albom taqdimotiga madaniyat va san’at namoyandalari, ma’naviyat targ‘ibotchilari, o‘qituvchilar, talaba-yoshlar, jurnalistlar taklif etildi.
O‘zbekiston Respublikasi madaniyat vazirining birinchi o‘rinbosari Ozodbek Nazarbekov, O‘zbekiston Teatr arboblari uyushmasi raisi Yoqub Ahmedov va boshqalar milliy teatr san’atimiz rivoji yo‘lida ko‘rsatilayotgan katta e’tibor san’atning ushbu yo‘nalishi xodimlarining samarali va sidqidildan mehnat qilishida asosiy omil bo‘layotganini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbarining 2018 yil 28 noyabrdagi "O‘zbekiston Respublikasida milliy madaniyatni yanada rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida"gi qarorida teatrlarni rivojlantirish, jamoatchilikda teatr san’atiga bo‘lgan qiziqishni kuchaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratilib, sohadagi ustuvor vazifalar belgilab berilgan. Mazkur vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida mamlakatimizda bir qator ishlar amalga oshirildi.
Jumladan, 2018-2019 yilgi teatr mavsumining o‘zida ko‘plab xalqaro va respublika miqyosidagi teatr san’ati festivallari, konferensiyalar, ilmiy-amaliy seminarlar, sahna asarlari tanlovi o‘tkazildi. Shu yili O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi Teatrlarni rivojlantirish boshqarmasi qoshida joriy repertuardagi spektakllar tasvirga olinib, alohida videoteka yaratildi. Barcha teatrlarning saytlari yanglanib, uch tilda yuritilmoqda. Teatr muzeylari tashkil etilib, sohaga oid ishlarni davr bilan hamqadam yo‘lga qo‘yish maqsadida xorijdan mutaxassislar taklif etildi. Joriy yilning mart oyida tashkil etilgan "Teatr tomoshalari haftaligi" ijodiy loyihasi xalqimiz tomonidan katta quvonch, qiziqish, olqishlar bilan kutib olindi.
Mamlakatimizda mavjud 37 professional teatrdan to‘rttasi akademik unvonga ega. Har bir ijodiy jamoa tasdiqlangan rejaga asosan yiliga to‘rttadan, jami 150-160 ga yaqin yangi spektakl sahnalashtiradi. Teatrlar umumiy hisobda qariyb o‘n mingga yaqin spektakl namoyishini o‘tkazadi. Shu bilan birga, kam ta’minlangan oilalar, Mehribonlik va Nuroniylar uylarida yashovchi hamda imkoniyati cheklangan tomoshabinlar uchun xayriya spektakllari, Yangi yil tomoshalari taqdim etiladi. Bugungi kunda yurtimiz teatrlarida 811 nomdagi spektakl mavjud. Ijodiy jamoalar repertuarida turli yosh, did va qiziqishga ega tomoshabinlar qatlamlariga mo‘ljallangan tragediya, drama, komediya janrlarida jahon va o‘zbek mumtoz asarlari namunalari, tarixiy va zamonaviy mavzulardagi asarlar mavjud.
– "O‘zbekiston teatrlari" kitob-albomi bir yildan ortiq vaqt mobaynida tayyorlandi, – dedi Madaniyat vazirligining Teatrlarni rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Muqaddas Ahmadjonova. –O‘zbekiston teatrlari yuz yildan ortiqroq davrdagi tarixni aks ettiradi. Shu bois kitob-albom tayyorlashdek mas’uliyatli va murakkab jarayon g‘oyat qiyin kechdi. Davlatimiz rahbarining 2017 yil 31 may kuni qabul qilingan "Madaniyat va san’at sohasini yanada rivojlantirish va takomillashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi qarorida belgilangan vazifalar ijrosi bo‘yicha yaratilgan ushbu kitob-albomda yurtimizdagi 37 professional teatr, ularning repertuari, faoliyati, ijodkorlari haqida o‘zbek, rus va ingliz tillarida batafsil hikoya qilinadi.
Rangli fotosuratlar kitob-albomning jozibadorligi va o‘qishliligini yanada ko‘proq ta’minlashga xizmat qilgan. Ushbu nashrni yurtimiz teatrlarining o‘ziga xos tashrif qog‘ozi, yuzi, ma’rifiy qiyofasi, deb atash ham mumkin. U nainki hamyurtlarimiz, san’at o‘quv yurtlariga kirish istagidagi yoshlar, balki xorijliklar uchun ham O‘zbekistonimizning teatr jamoalari haqida to‘laqonli ma’lumot berishi bilan ahamiyatlidir.
Tadbirda ta’kidlanganidek, aslida teatr san’atimizning bir asrdan ko‘proq izlanish va yutuqlarini, bosib o‘tgan mashaqqatli ijod yo‘lini birgina kitob-albomga sig‘dirib bo‘lmaydi. Lekin o‘zbek teatr san’ati haqida muayyan tasavvur hosil etish, xulosa chiqarish va ibrat olish yo‘lida ushbu jamlanma o‘z hissasini qo‘shishi shubhasiz.

Презентация книги-альбома "Театры Узбекистана"
Театр – это не просто место для представлений, это обитель воспитания, духовности и просвещения. А спектакль – зеркало, отражающее нашу жизнь, призывающее нас переосмыслить и проанализировать наши определенные действия. Книга-альбом "Театры Узбекистана", изданная Министерством культуры Республики Узбекистан, имеет важное значение в достойном представлении отечественных творческих коллективов не только в нашей стране, но и за ее пределами.
На презентацию книги-альбома были приглашены деятели культуры и искусства, пропагандисты духовности, учителя, студенты и журналисты.
Первый заместитель министра культуры Республики Узбекистан Озодбек Назарбеков, председатель Союза театральных деятелей Узбекистана Ёкуб Ахмедов и другие отметили, что внимание, уделяемое развитию национального театрального искусства, способствует плодотворному и добросовестному труду театральных деятелей.
В постановлении главы нашего государства "Об утверждении Концепции дальнейшего развития национальной культуры в Республике Узбекистан" от 28 ноября 2018 года уделено особое внимание развитию театров, усилению в обществе интереса к театральному искусству, обозначены приоритетные задачи в этом направлении. В рамках их выполнения в стране осуществляется весомая работа.
В частности, в театральном сезоне 2018-2019 годов были проведены международные и республиканские фестивали театрального искусства, конференции, научно-практические семинары, конкурсы на лучшие сценические произведения. В этом году при Управлении по развитию театров Министерства культуры Республики Узбекистан создана отдельная видеотека с записями спектаклей текущего репертуара. Обновленные сайты всех театров ведутся на трех языках. Созданы также театральные музеи, для налаживания работы в этом направлении в соответствии с современными требованиями приглашены зарубежные специалисты. Наш народ с большой радостью и интересом воспринял организованный в мае текущего года проект "Неделя театральных представлений".
Четыре из функционирующих в нашей стране 37 профессиональных театров имеют статус "академический". Согласно утвержденному плану каждый творческий коллектив республики ежегодно представляет четыре новых спектакля, а в целом по республике ставятся 150-160 новых спектаклей. В общей сложности театры представляют почти десять тысяч спектаклей. Вместе с тем они ставят спектакли, новогодние представления для малообеспеченных семей, воспитанников домов милосердия, постояльцев домов престарелых, а также людей с ограниченными возможностями. Репертуар творческих коллективов вбирает в себя рассчитанные для людей разных возрастов и предпочтений мировые и узбекские классические произведения в жанрах трагедии, драмы, комедии, спектакли на исторические и современные темы.
– Книга-альбом "Театры Узбекистана" готовилась больше года, – говорит начальник Управления по развитию театров Министерства культуры Мукаддас Ахмаджонова. – Театры Узбекистана олицетворяют более чем вековую историю. Поэтому ответственный и сложный процесс создания книги-альбома проходил нелегко. В этой книге-альбоме, созданной в рамках выполнения задач, намеченных в постановлении главы нашего государства "О мерах по дальнейшему развитию и совершенствованию сферы культуры и искусства" от 31 мая 2017 года, представлена подробная информация на узбекском, русском и английском языках о 37 профессиональных театрах страны, их репертуаре и деятельности, творческих коллективах.
Цветные фотоснимки увеличили привлекательность и читаемость книги-альбома. Ее можно назвать визитной карточкой, лицом, просветительским обликом отечественных театров. Это издание примечательно тем, что может дать ценные сведения о театральных коллективах Узбекистана не только нашим соотечественникам, молодежи, желающей поступить в учебные заведения искусства, но и иностранцам.
Как отмечалось на мероприятии, невозможно уместить в одну книгу-альбом вековые изыскания и достижения, сложный творческий путь национального театрального искусства. Однако, вне всяких сомнений, этот сборник даст людям определенные представления об узбекском театральном искусстве, поможет больше узнать о поучительной жизни отечественных театральных деятелей.