Qardosh xalqning tasviriy sanʼati
Oʻzbekiston tasviriy sanʼat galereyasida Oʻzbekistonda Qozogʻiston yiliga bagʻishlangan “Qozogʻiston tasviriy sanʼati” koʻrgazmasi ochildi.
Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi raisi Akmal Nuriddinov, Qozogʻistonning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Darxan Satibaldi, Oʻzbekiston Respublikasi madaniyat vazirining oʻrinbosari Kamola Oqilova, Qozogʻiston Respublikasi rassomlar uyushmasi raisi Umirbek Jumaniyazov ikki qardosh xalq oʻrtasidagi doʻstlik rishtalari tobora mustahkamlanib borayotganini taʼkidladi. Bu kabi madaniy-maʼrifiy loyihalar esa ijodkorlarning oʻzaro fikr va tajriba almashishi, yangi-yangi asarlar bilan tanishish imkonini berishi, shubhasiz.
Qozogʻiston rassomlarining asarlarida ikki chizgi ustuvorligi koʻzga tashlanadi. Ulardan biri, yangi zamonaviy voqelikda milliy anʼanalarni anglashga intilish boʻlsa, ikkinchisi, bugun Qozogʻiston jamiyatini toʻlqinlantirayotgan masalalarning dolzarbligiga eʼtibor qaratishdir. Zero, birinchi yoʻnalish qozoq sanʼatida doim asosiy oʻrin tutgan boʻlsa, ikkinchi tendensiya soʻnggi yillarda badiiy maydonga chiqib, qozoq ustalari ijodida oʻz oʻrniga ega boʻlib bormoqda.
Koʻrgazma ekspozitsiyasidan Qozogʻistonning turli hududlari – Olmaota, Turkiston viloyati, Chimkent, Pavlodar, Oral va Qaragʻandadan 38 nafar qozoq rassomining 114 ta asari oʻrin oldi. Qozoqning qalbidek keng dashtu dalalar, bepoyon kengliklar, hayot, umr mazmuni, samimiy insoniy tuygʻular qardosh xalq rassomlari ijodida ustuvorlik kasb etgani bilan diqqatga sazovordir. Bu kabi koʻrgazmalar mamlakatlar oʻrtasidagi doʻstona aloqalarni mustahkamlashga va rassomlar ijodini yangi, qiziqarli gʻoyalar bilan boyitish, tajriba almashishga xizmat qiladi.

Изобразительное искусство братского народа​
В Галерее изобразительного искусства Узбекистана открылась выставка “Изобразительное искусство Казахстана“, посвященная Году Казахстана в Узбекистане.
Председатель Академии художеств Узбекистана Акмал Нуриддинов, Чрезвычайный и Полномочный посол Казахстана в нашей стране Дархан Сатибалди, заместитель министра культуры Республики Узбекистан Камола Окилова, председатель Союза художников Республики Казахстан Умирбек Жуманиязов отметили, что узы дружбы между двумя братскими народами все более крепнут. Такого плана культурно-просветительские проекты, несомненно, дают возможность творческим людям обмениваться опытом и идеями, знакомиться с новыми и новыми произведениями.
В произведениях художников Казахстана бросается в глаза преобладание двух линий. Если в одной есть стремление осознать национальные традиции в новой современной действительности, то вторая обращает внимание на актуальные задачи, которые сегодня волнуют общественность Казахстана. Первое направление в казахском искусстве всегда занимало основное место, вторая тенденция, выйдя на художественную площадку в последние годы, тоже заняла свое место в творчестве казахских мастеров.
На выставке демонстрируются 114 произведений 38 мастеров кисти Казахстана, представляющих различные регионы республики, – Алматы, Туркистанскую область, Чимкент, Павлодар, Орал и Караганду. Заслуживает внимания, что на полотнах художников братского народа приоритетное место занимают бескрайние степи и просторы, такие же, как сама душа казаха, содержание и смысл жизни, искренние человеческие чувства. Такого характера выставки служат укреплению дружеских связей между нашими странами, обогащению художников новыми и интересными идеями, обмену опытом.