O‘zbekiston-Tojikiston: parlamentlararo aloqalar mustahkamlanmoqda
2019-yil 7-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayevaning Tojikiston Respublikasi Majlisi namoyandagon Majlisi Oli Raisi Shukurjon Zuhurov bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar qayd etganidek, davlat rahbarlari o‘rtasida yuzaga kelgan yaqin va ishonchli aloqa, to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamda muntazam muloqot tufayli so‘nggi uch yilda ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishda katta ijobiy o‘zgarishlar kuzatilmoqda. O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi munosabatlar strategik hamkorlik darajasigacha ko‘tarildi. Bu qardosh xalqlarimiz manfaatlaridan kelib chiqib, barcha sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish imkonini berdi.
Uchrashuvda Tojikiston O‘zbekistonga eng yaqin qo‘shni mamlakatlardan biri ekanligi ta’kidlandi. Ikki mamlakatni umumiy tarix, o‘xshash ma’naviy qadriyatlar bog‘lab turadi. O‘zbekiston va Tojikiston xalqlari qadimdan birga yashagan va ravnaq topgan, shuning uchun yaqin qo‘shnichilik hamda bir-birini hurmat qilish an’analari bugun ham turli yo‘nalishlarda hamkorlik qilish uchun mustahkam asos bo‘lib xizmat qilmoqda.
Parlamentlararo munosabatlar faollashdi. O‘zbekiston va Tojikiston parlamentlari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik do‘stlik va yaqin qo‘shnichilik munosabatlarini chuqurlashtirish, amaliy aloqalar samaradorligini oshirish, shuningdek ikki tomonlama kelishuvlar ijrosini amalda nazorat qilishning muhim mexanizmlaridan biri ekanligi ta’kidlandi.
“O‘zbekiston va Tojikiston parlamentlararo munosabatlari ikki tomonlama hamkorlik formatida ham, parlamentlararo tuzilmalar doirasida ham sifat jihatidan yangi darajaga ko‘tarilishiga ishonchim komil”, - deb ta’kidladi Shukurjon Zuhurov.
Ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasidagi aloqalarning mustahkamlanishi va rag‘batlantirilishi ham sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishga, eng muhim masalalar bo‘yicha hamkorlik qilishga, shuningdek qonun ijodkorligi sohasida tajriba almashishga xizmat qilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Tojikiston Respublikasi Majlisi Oli bilan hamkorlik bo‘yicha parlamentlararo guruhi faoliyat ko‘rsatmoqda. Shu munosabat bilan Tanzila Narbayeva ikki davlat parlamentlari o‘rtasidagi do‘stlik parlamentlararo guruhining Toshkentda bo‘lib o‘tadigan majlisi muvaffaqiyatli o‘tishiga tilak bildirdi.

Узбекистан-Таджикистан: межпарламентские связи укрепляются
7 октября 2019 года состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзили Нарбаевой с Председателем Маджлиси намояндагон Маджлиси Оли Республики Таджикистан Шукурджоном Зухуровым.
Стороны подчеркнули, что благодаря сложившимся тесным и доверительным контактам, прямому и регулярному диалогу глав государств в последние три года наблюдается значительная положительная динамика в развитии двусторонних связей. Отношения Узбекистана и Таджикистана выросли до уровня стратегического партнерства. Это способствует выведению двусторонних отношений во всех сферах на качественно новый этап, исходя из интересов братских народов.
В ходе встречи отмечалось, что Таджикистан является одним из самых близких соседей Узбекистана. Обе страны связывают общность истории, схожесть духовных ценностей. Народы Узбекистана и Таджикистана издревле жили и развивались бок о бок, а потому традиции добрососедства и взаимоуважения и сегодня служат прочной основой для сотрудничества в различных направлениях.
Активизировались межпарламентские отношения. Отмечалось, что взаимодействие между парламентами Узбекистана и Таджикистана является одним из важных механизмов в деле углубления отношений дружбы и добрососедства, повышения эффективности практических связей, а также действенного контроля реализации двусторонних договоренностей.
«Уверен, что межпарламентские отношения Узбекистана и Таджикистана поднимутся на качественно новый уровень как в формате двустороннего сотрудничества, так и в рамках межпарламентских структур», - подчеркнул Шукурджон Зухуров.
Укрепление контактов и поощрение диалога между парламентами двух стран также способствует координации действий, взаимодействию по наиболее важным вопросам, а также обмену опытом в сфере законотворчества. Функционирует межпарламентская группа Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с Маджлиси Оли Республики Таджикистан. В этой связи Танзила Нарбаева пожелала успешного проведения предстоящего заседания межпарламентской группы дружбы между парламентами двух стран в Ташкенте.