7-oktabr kuni Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tashabbusi bilan yaratilgan O‘zbekiston Respublikasi ilmiy jurnallari retsenziyadan o‘tkaziluvchi raqamli platforma - Uzbekistan Research Online`ning taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur platforma universitetlarning xalqaro reytingga kirish va o‘zbek fanini keng jahon ilm olamiga tanitish imkonini beradi. Loyiha doirasida xalqaro texnik standartlarga mos keluvchi, retsenziyadan o‘tkaziluvchi yurtimiz OTMlarining ilmiy jurnallar butun dunyoning 700 dan ortiq yetakchi universitetlari tomonidan foydalaniladigan Digital Commons Network global tarmog‘iga integratsiyalashadi.
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi va Elsevier kompaniyasi (Niderlandiya) o‘rtasida tuzilgan bitimga ko‘ra, kompaniya mutaxassislari tomonidan yurtimiz OTMlari ilmiy jurnallarni birlashtirgan hamda ikki marta anonim retsenziyadan o‘tkazish (double-blind peer review) konfiguratsiyasini qo‘llash imkoni mavjud bo‘lgan noyob platforma yaratildi.
Mazkur platformadan dunyoning nufuzli universitetlari foydalanadi. Xalqaro platfmorma O‘zbekiston ilmiy jurnallarining sifatini oshirish, o‘zbek fanining repozitoriyasini yaratish, yurtimiz olimlariningbutun jahon ilmiy hamjamiyatga qo‘shilish imkonini beradi, xalqaro ilmiy ommaning o‘zbek tadqiqotlari bilan tanishishini ta’minlaydi hamda Scopus xalqaro standartlariga muvofiq ishlab chiqilgan dastlabki elektron resurs sifatida tarixda qoladi.
Ilmiy jurnallar retsenziyadan o‘tkaziluvchi raqamli platformaning ishga tushirilishi oliy ta’lim muassasalari ilmiy jurnallarining SCOPUS ilmiy-texnik axborotlar bazasiga kirishidagi dastlabki sezilarli qadam hisoblanadi. Vazirlik va Elsevier kompaniyasi o‘rtasidagi hamkorlik memorandumiga ko‘ra ilmiy jurnallar bosh muharrirlarining malakasi oshirildi, nashrlarning dizayni va logotiplari yaratildi, talab etilgan ISSN raqamlarini qayddan o‘tkazilib, iqtibos keltiriluvchi meta-ma’lumotlar formatida ilmiy maqolalar repozitoriyasi yaratildi.
Uzbekistan Research Online tashkil etilishi O‘zbekiston ilm-fanining jahonga yuz tutishida strategik muhim qadam hisoblanadi, - dedi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri Inomjon Majidov. - Bu imkoniyat oliy ta’lim muassasalari ilmiy salohiyatini oshirishga hissa qo‘shadi, ilmiy jurnallarning raqobatbardoshligini ta’minlaydi, qolaversa, mahalliy olimlarni butun dunyoga ko‘rsatish imkoniyatini beradi. Ilm-fanda xalqaro integratsiya uchun sifatli maydon yaratish orqali O‘zbekiston Markaziy Osiyoning ilm-fan va ta’lim bo‘iycha xabi aylanish sari ishonchli qadam tashladi.
Bepress Prezidenti Jan-Gabriyel Bankiyer www.uzjournals.edu.uz platformasining ishga tushishi bilan o‘zbek olimlarning ilmiy ishlari dunyoning yigirmadan ortiq davlatlarida to‘rt yuz martaga yaqin yuklab olindi. Bu boshlanishi, xolos deya qayd etdi.
Ma’lumot uchun, Bepress - dunyo miqyosida ilmiy jurnallarning elektron platformasi, jumladan retsenziyadan o‘tkazish konfiguratsiyalarini yaratish bo‘yicha barcha xizmatlarni ko‘rsatuvchi yetakchi kompaniya hisoblanadi. Kompaniya 1999-yilda tashkil qilingan bo‘lib, dastlab Berkeleypress nomi bilan tanilgan va dunyo miqyosida 1 000 dan ortiq universitetlarga xizmat ko‘rsatadi, jumladan AQSh ning 90% dan ortiq universitetlarini qamrab olgan. 2017-yildan boshlab Elsevier kompaniyasi tarkibiga kiritilgan.

Научные журналы университетов Узбекистана увидит весь мир
7 октября 2019 года по инициативе Министерства высшего и среднего специального образования состоялась торжественная церемония открытия первой цифровой платформы рецензируемых научных журналов Республики Узбекистан – Uzbekistan Research Online.
Данная платформаспособствует вхождению университетов в международные рейтинги университетов и повысит узнаваемость узбекской науки в глобальном научном сообществе. В рамках данного проекта рецензируемые научные журналы соответствующие международным техническим стандартам будут интегрированы в глобальную сеть Digital Commons Network, которую используют более 700 ведущих университетов всего мира как Yale или Purdue University.
Компания Elsevier создала уникальную платформу, объединяя отечественные научные журналы с применением конфигурации двойного слепого рецензирования (double-blind peer review).
Платформа, используемая ведущими университетами мира, позволит повысить качество научных журналов Узбекистана, создаст репозиторий узбекской науки и войдёт в историю как первый электронный ресурс, разработанный в соответствии с международными стандартами Scopus.
А также обеспечит доступ международного научного сообщества к узбекским исследованиям, даст учёным Узбекистана уникальную возможность выстраивать международные научные коллаборации.
Это первый значительный шаг для вхождения научных журналов Узбекистана в международную базу данных научно-технической информации SCOPUS. В результате сотрудничества проведено обучение редакторов научных журналов, созданы дизайн и логотип изданий, проведена требуемая регистрацияи перерегистрация ISSN, а также созданы репозитории научных статей в формате цитируемых мета-данных.
Как отметила Алия Оспанова, региональный директор по Центральной Азии Elsevier«Это стратегический шаг, для интернационализации Науки Узбекистана. Возможностьпоказать всему миру исследования ученых Узбекистана, а также повышение конкурентоспособности локальных изданий, внедрение рецензирования. Создавая качественную площадку для коллабораций, Узбекистан уверенно становится научно-образовательным хабом Центральной Азии». Президент BepressElsevierЖан-Габриель Банкиер отметил «с момента запуска платформы https://uzjournals.edu.uz/ публикации учёных скачали около четырёх ста раз из более чем двадцати стран мира, и это только начало».
Bepress – ведущая компания в мире, предоставляющая полный сервис по созданию электронных платформ научных журналов, включая конфигурацию рецензирования. Созданная в 1999 году, ранее известная как Berkeleypress, предоставляет услуги более 1000 ведущим университетов по всему миру, покрывая более 90% университетов США. С 2017 года приобретена компанией Elsevier.