Ekspert-kriminalistika soha vakillarining kasbiy malakasini oshirish yuzasidan o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazildi
2019-10-07 | Xavfsizlik sohasi
Hozirda mamlakatimizdagi ekspert-kriminalistika bo‘linmalari xodimlari bilimini yuksaltirish, amaliyot va ta’lim tizimida innovatsion yondashuvlar hamda zamonaviy o‘qitish uslublarini joriy etishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 18-apreldagi “Ichki ishlar organlarining jinoyatlarni tergov qilish sohasidagi faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori va 2017-yil 30-noyabrdagi “Sud-tergov faoliyatida fuqarolarning huquq va erkinliklari kafolatlarini kuchaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmonlari bu boradagi ishlar barqaror olib borilishida huquqiy poydevori bo‘lib xizmat qilmoqda.
Jumladan, ekspert-kriminalistika bo‘linmalari xodimlarining hodisa joylarini ko‘zdan kechirish va boshqa tergov harakatlarida, tezkor-qidiruv tadbirlarida qatnashish yo‘nalishidagi faoliyatida yuzaga kelayotgan tizimli kamchilik, muammoli vaziyatlar hamda ularning ilmiy va amaliy yechimlari tahlili asosida O‘zbekiston Respublikasi IIV Ekspert-kriminalistika bosh markazi, IIV Akademiyasi va Toshkent shahar IIBB Ekspert-kriminalistika markazlarining o‘zaro hamkorligida ekspert-kriminalistlarning bilimini oshirish bo‘yicha ilg‘or uslubiy kompleks va o‘quv dasturlari yaratildi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri tomonidan qabul qilgan «Ekspert-kriminalistika bo‘linmalari xodimlari bilan o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish to‘g‘risida»gi Farmoyishiga muvofiq ikki hafta davomida O‘zbekiston Respublikasi IIV Ekspert-kriminalistika bosh markazining kriminalistik va maxsus ekspertiza laboratoriyalari, IIV Akademiyasining Kriminalistik poligoni va Sog‘liqni saqlash vazirligining Respublika sud-tibbiy ekspertiza ilmiy-amaliy markazlarida o‘quv yig‘ini tashkil etildi.
Unda respublikamizdagi ekspert-kriminalistika bo‘linmalarida xizmat olib borayotgan xodimlardan 20 nafari ishtirok etdi. Ularga O‘zbekiston Respublikasi IIV Ekspert-kriminalistika bosh markazidan podpolkovnik B.Raxmatov, katta leytenant N.Rashidov, IIV Akademiyasidan mayor A.Xusanov, Toshkent shahar IIBB EKMdan podpolkovnik E.Shestokrilov kabi yetakchi mutaxassis va o‘qituvchilar dars berdi.
O‘quv mashg‘ulotlarida zamonaviy shakl va uslublardan, ko‘rgazmali prezentatsiyalar, metodik qo‘llanmalaridan keng foydalanildi. Yuqori saviyada tashkil etilgan o‘quv mashg‘ulotlari yakuni bo‘yicha qatnashchilarning bilimlari sinovdan o‘tkazilib, ularga maxsus sertifikatlar topshirildi.
Albatta, olib borilayotgan bunday tizimli ishlar ekspert-kriminalistika sohasidagi ishlarni yanda rivojlanishiga, murakkab vaziyatlar bilan bog‘liq jinoiy xatti-harakatlar osongina fosh etilishiga hamda kadrlarining malakasini va imkoniyatini oshirishga bevosita o‘zining ijobiy ta’sirini ko‘rsatadi.

Для сотрудников экспертно-криминалистических служб проведены учебные занятия в сфере технико-криминалистического обеспечения следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий
2019-10-07 | Сфера безопасности
В соответствии с требованиями постановления Президента Республики Узбекистан от 18 апреля 2017 года «О мерах по коренному совершенствованию деятельности органов внутренних дел в сфере расследования преступлений» и Указа главы государства от 30 ноября 2017 года «О дополнительных мерах по усилению гарантий прав и свобод граждан в судебно-следственной деятельности» для повышения знаний сотрудников экспертно-криминалистических подразделений особое внимание уделяется обучению с применением инновационных подходов.
В частности, специалистами Главного экспертно-криминалистического центра (ГЭКЦ), Академии МВД, Экспертно-криминалистического центра (ЭКЦ) ГУВД города Ташкента разработан комплекс методических и учебных программ способный устранить возникающие проблемные ситуации при теоретическом и практическом анализе.
Кроме того, принято распоряжение Министра внутренних дел Республики Узбекистан «О проведении учебных занятий с сотрудниками экспертно-криминалистических подразделений». На основании данного документа, для 20 сотрудников этих подразделений в течении двух недель в лаборатории специальных и криминалистических экспертиз Главного экспертно-криминалистического центра МВД, на криминалистическом полигоне Академии МВД и в Республиканском научно-практическом центре судебно-медицинской экспертизы Министерства здравоохранения, были организованы учебные сборы.
Обучение проводили ведущие специалисты и преподаватели ГЭКЦ МВД -подполковник Б.А. Рахматов, старший лейтенант Н.Н. Рашидов; Академии МВД - майор А.Д. Хусанов; ЭКЦ ГУВД города Ташкента - подполковник Э.Н. Шестокрылов.
Учебные занятия проводились на высоком уровне с использованием современных форм и методов обучения, демонстрации презентаций и методических указаний.
По итогам обучения были проведены экзамены и вручены сертификаты. Данные учебные курсы способствуют эффективному повышению квалификации экспертов-криминалистов.