O‘zbekiston Prezidenti Turkiya savdo palatalari va tovar birjalari ittifoqi raisini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-oktabr kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Turkiya savdo palatalari va tovar birjalari raisi Mustafo Rifat Hisorjiqli o‘g‘lini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, keyingi yillarda O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi do‘stlik, sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlari sifat jihatidan yangi darajaga ko‘tarilganini mamnuniyat bilan ta’kidladi.
2017-yilning kuzida Turkiyada va o‘tgan yilning bahorida O‘zbekistonda davlat tashriflari doirasida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi samarali muzokaralar konstruktiv siyosiy muloqot va amaliy hamkorlikni kengaytirish uchun mustahkam asos bo‘lib xizmat qilgani alohida qayd etildi.
Erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarni keng ko‘lamda amalga oshirish, savdo, innovatsiyalar, energetika, infratuzilmani rivojlantirish, transport, turizm, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati, boshqa tarmoqlarda qo‘shma loyihalarni faol ilgari surish muhimligi ta’kidlandi.
Uchrashuvda Rifat Hisorjiqli o‘g‘li samimiy qabul uchun O‘zbekiston rahbariga chuqur minnatdorlik bildirdi hamda Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘anning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Keyingi yillarda 750 dan ziyod qo‘shma korxona tashkil etilgani, shuningdek, o‘zaro savdo hajmi ikki barobar ortgani Turkiya biznesining O‘zbekiston bozoriga chiqishdan manfaatdorligi ortib, ishbilarmonlik aloqalari mustahkamlanib borayotganidan dalolat beradi.
Rifat Hisorjiqli o‘g‘li Turkiya ishbilarmon doiralari vakillari - Savdo palatalari va tovar birjalari ittifoqi a’zolari ustuvor loyihalarni amalga oshirishda faol ishtirok etishga tayyor ekanliklari hamda bu masalalarni o‘zbekistonlik sheriklar bilan Toshkentda bo‘lib o‘tadigan Turkiy tilli davlatlarning birinchi Investitsiya forumi va Ishbilarmonlar kengashi majlisida muhokama qilishni rejalashtirganini ta’kidladi.
Uchrashuv so‘ngida mehmon O‘zbekiston-Turkiya do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash maqsadida uzoq muddatli ishbilarmonlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish va amaliy hamkorlikni rivojlantirishga ko‘maklashish borasida qat’iy ekinini tasdiqladi.

Президент Узбекистана принял председателя Союза торговых палат и товарных бирж Турции
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 октября принял председателя Союза торговых палат и товарных бирж Турции Мустафу Рифата Хисарчикли оглу, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, с удовлетворением отметил, что отношения дружбы, партнерства и многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Турцией в последние годы вышли на качественно новый уровень.
Особо отмечено, что плодотворные переговоры на высшем уровне, состоявшиеся в рамках государственных визитов осенью 2017 года в Турции и весной прошлого года в Узбекистане заложили прочную основу для расширения конструктивного политического диалога и наращивания практического взаимодействия.
Подчеркнута важность полномасштабной реализации достигнутых договоренностей и принятых соглашений, активного продвижения совместных проектов в таких сферах, как торговля, инновации, энергетика, развитие инфраструктуры, транспорт, туризм, текстильная и пищевая промышленность, других отраслях.
В ходе встречи Рифат Хисарчикли оглу выразил большую благодарность за теплый прием и передал слова приветствия и наилучшие пожелания от Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана.
Свидетельством растущей заинтересованности турецкого бизнеса в выходе на рынок Узбекистана и укрепляющихся деловых связей является создание за последние годы свыше 750 совместных предприятий, а также рост взаимной торговли более чем в два раза.
Рифат Хисарчикли оглу подчеркнул, что представители турецких деловых кругов – члены Союза торговых палат и товарных бирж Турции готовы активно участвовать
в реализации приоритетных проектов и намерены обсудить эти вопросы с узбекскими партнерами в ходе предстоящих в Ташкенте первого Инвестиционного форума и заседания Делового совета тюркоязычных государств.
В завершение встречи гость подтвердил твердую готовность содействовать налаживанию долгосрочных деловых связей и продвижению практического взаимодействия в целях дальнейшего укрепления узбекско-турецких отношений дружбы и стратегического партнерства.