Turkiya Savdo palatalari va birjalari ittifoqi raisi bilan Anqara shahrida bo‘lib o‘tgan uchrashuv to‘g‘risida
2019-yilning 2-oktabr kuni O‘zbekistonning Anqara shahridagi Elchisi Alisher Agzamxodjayev Turkiya Savdo palatalari va birjalari ittifoqi raisi Rifat Hisarchiklioglu bilan uchrashdi.
Uchrashuv chog‘ida Rifat Hisarchikliogluning Turkiy Kengash Ishbilarmonlar kengashining Toshkent shahrida o‘tkaziladigan birinchi yig‘ilishi va 5-oktabr kuni O‘zbekiston poytaxtida turkiy dunyo ishbilarmonlari ishtirokida bo‘lib o‘tadigan Investitsion biznes forumi ishida qatnashish uchun O‘zbekistonga bo‘lajak tashrifining tashkiliy va mazmuniy jihatlari muhokama qilindi.
Turkiya Savdo palatalari va birjalari ittifoqi raisi Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan tub islohotlarni yuqori baholadi.
Rifat Hisarchiklioglu turkiy dunyo ishbilarmonlari nomidan biznes bilan shug‘ullanishga mamlakatda yaratilayotgan qulay sharoitlar uchun O‘zbekiston rahbariyatiga minnatdorchilik bildirdi.
Rifat Hisarchiklioglu Turkiyaning yirik tadbirkorlaridan biri hisoblanadi va 2002-yildan beri Turkiyaning barcha ishbilarmonlik subyektlarini – 1,5 mln.dan ortiq subyektni birlashtiruvchi Savdo palatalari va birjalari ittifoqini boshqarib kelmoqda. U, shuningdek, Yevropa Savdo palatalari ittifoqi va Osiyo-Tinch okeani mintaqasi mamlakatlari Savdo palatalari ittifoqi raislarining o‘rinbosari, Savdo palatalari xalqaro assotsiatsiyasi boshqaruvi a’zosi ham hisoblanadi. Rifat Hisarchikliogluning yordamchisi Adem Kuda Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga (ECO) a’zo davlatlar Savdo palatalari birlashmasining bosh kotibi hisoblanadi.
Tashrif doirasida Rifat Hisarchikliogluga Turkiya Savdo palatalari va birjalari ittifoqi rahbariyati a’zolari, ECOga a’zo davlatlar Savdo palatalari birlashmasining bosh kotibi va 150 dan ortiq turkiyalik biznesmenlardan iborat nufuzli delegatsiya hamrohlik qiladi.
Tashrif dasturiga ko‘ra Ittifoq raisi Toshkent shahrida qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazadi.
Turkiy dunyo Ishbilarmonlari kengashi yig‘ilishi va yuqorida qayd etilgan biznes forum O‘zbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va Savdo-sanoat palatasi bilan birgalikda hamda Anqara shahridagi mamlakatimiz Elchixonasining ko‘magida o‘tkazilmoqda.
Mazkur tadbirlarni tashkillashtirish bo‘yicha tashabbus ilk bor Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2018-yilning 3-sentabrida Cho‘lpon ota shahrida (Qirg‘iziston) o‘tkazilgan Turkiy Kengashning 6-Sammiti chog‘ida e’lon qilingandi. Mazkur forum turkiy dunyo biznes-doiralari o‘rtasida ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash hamda O‘zbekistonning turkiy tilli davlatlar bilan tadbirkorlik, savdo, investitsiya va turizm sohalaridagi hamkorligi istiqbollarini muhokama qilish uchun maydon yaratishni maqsad qilib qo‘ygan. Rasmiy sessiyalarga qo‘shimcha tarzda “B2B” shaklida ishbilarmonlik uchrashuvlari ham bo‘lib o‘tadi.

О встрече в г.Анкаре с председателем Союза торговых палат и бирж Турции
2 октября 2019 года Посол Узбекистана г.Анкаре Алишер Агзамходжаев встретился с председателем Союза торговых палат и бирж Турции Рифатом Хысарчыклыоглу.
В ходе встречи обсуждены организационные и содержательные аспекты предстоящего визита Рифата Хысарчыклыоглу в Узбекистан для участия в работе первого заседания Делового совета Тюркского совета в г.Ташкенте и Инвестиционного бизнес-форума с участием предпринимателей тюркского мира, который состоится 5 октября в столице Узбекистана.
Председатель Союза торговых палат и бирж Турции высоко оценивает кардинальные реформы, осуществляемые в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
Рифат Хысарчыклыоглу выразил признательность руководству Узбекистана от имени предпринимателей тюркского мира за создаваемые в стране благоприятные условия для ведения бизнеса.
Рифат Хысарчыклыоглу является одним из крупнейших предпринимателей Турции и с 2002 года возглавляет Союза торговых палат и бирж Турции, объединяющий все субъекты предпринимательства страны – свыше 1,5 млн. субъектов. Он также является заместителем председателя Союза Торговых палат Европы, Союза Торговых палат стран Азиатско-тихоокеанского региона, членом правления Международной ассоциации торговых палат. Помощник Рифата Хысарчыклыоглу Адем Куда является генеральным секретарём Объединения Торговых палат стран-членов Организации экономического сотрудничества (ЭКО).
В рамках визита Рифата Хысарчыклыоглу сопровождает представительная делегация, состоящая из членов руководства Союза Торговых палат и бирж Турции, генерального секретаря Объединения Торговых палат стран-членов ЭКО и свыше 150 турецких бизнесменов.
Согласно программе визита председатель Союза в г.Ташкенте проведет ряд двусторонних встреч.
Заседание Делового совета Тюркского мира и вышеупомянутый бизнес-форум проводятся совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли и Торгово-промышленной палатой Узбекистана при активном содействии Посольства нашей страны в г.Анкаре.
Инициатива об организации была впервые озвучена Президентом Шавкатом Мирзиёевым в ходе 6-го Саммита Тюркского Совета 3 сентября 2018 года в г.Чолпон-Ате (Кыргызстан). Данный форум нацелен на создание платформы для укрепления деловых связей между бизнес-кругами тюркского мира, а также для обсуждения перспектив сотрудничества Узбекистана с тюркоязычными странами в сфере предпринимательства, торговли, инвестиций и туризма. В дополнение к официальным сессиям пройдут деловые встречи в формате B2B.
В Форуме планируют принять участие председатели Торгово-промышленных палат государств-членов ССТГ, высокопоставленные представители правительства, предприниматели и бизнесмены стран Тюркского Совета. На сегодняшний день зарегистрировано свыше 300 бизнесменов из стран-членов Тюркского совета.