Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida ishchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 30-sentabr kuni investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida videokonferentsiya shaklida ishchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, unda vazir o‘rinbosarlari, tarkibiy hamda vazirlikning viloyatlar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Toshkent shahridagi hududiy bo‘linmalarining rahbarlari ishtirok etdilar.
Kun tartibida ishchi guruhining Qo‘qon va Marg‘ilon shaharlariga tashrifi yakunlari muhokama qilindi. To‘plangan ma’lumotlar, investorlar va eksportchilar bilan ishlash natijalari tahlil qilindi, ularning asosida mas’ul xodimlarga aloqador vazirliklar, idoralar va tijorat banklarining harakatlarini muvofiqlashtirib tadbirkorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, mavjud muammolarni o‘rganish va hal etish maqsadida joylardagi ishlarni davom ettirish topshirildi.
Shuningdek, Toshkent viloyatining Piskent tumanini mahallalar va korxonalar kesimida kompleks rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlarning bajarilishi, tadbirkorlikni rag‘batlantirish, eksport salohiyatini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar va istiqbolli investitsiya takliflarini jalb qilingan moliyalashtirish manbalariga bog‘lagan holda ishlab chiqilishi muxokama qilindi.
Alohida, hududiy bo‘linmalar rahbarlari bilan 9 oy yakuni bo‘yicha investitsiyalarni jalb qilish va o‘zlashtirish va eksport prognoz ko‘rsatkichlarining bajarilishi ko‘rib chiqildi. Respublika bo‘yicha investitsiya va tashqi savdo faoliyatini faollashtirishning makroiqtisodiy ahamiyatini hisobga olgan holda, belgilangan parametrlarni so‘zsiz bajarilishi zarurligi yana bir bor ta’kidlandi.
Yig‘ilish natijasida mas’ul rahbar va xodimlarga qo‘yilgan vazifalarni bajarish yuzasidan aniq topshiriqlar va ko‘rsatmalar berildi.

Рабочее совещание в Министерстве инвестиций и внешней торговли
30 сентября текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялось рабочее совещание в формате видеоконференции, в котором приняли участие заместители министра, руководители структурных и региональных подразделений министерства в областях, Республике Каракалпакстан и городе Ташкента.
На повестке дня стояло обсуждение итогов поездки рабочей группы в города Коканд и Маргилан. Были проанализированы полученные данные и результаты работы с инвесторами и экспортерами, на базе которых ответственным сотрудникам были даны поручения продолжить работу на местах в целях оказания всесторонней поддержки предпринимателям, проработки и решения имеющихся вопросов, координируя действия причастных министерств, ведомств и коммерческих банков.
Также был обсужден ход реализации поручений по комплексному развитию Пскентского района Ташкентской области в разрезе махаллей и предприятий, рассмотрены осуществляемые меры по стимулированию предпринимательства, наращивания экспортного потенциала и проработке перспективных инвестиционных предложений с привязкой к уже привлеченным источникам финансирования.
Отдельно с руководителями региональных подразделений было рассмотрено исполнение прогнозных показателей привлечённых прямых иностранных инвестиций и экспорта по итогам 9 месяцев. Еще раз была отмечена необходимость безусловного исполнения заявленных параметров, принимая во внимания макроэкономическую значимость интенсификации инвестиционной и внешнеторговой деятельности в масштабе Республики.
По итогам совещания ответственным руководителям и сотрудникам были даны адресные поручения и инструкции по исполнению поставленных задач.