Shavkat Mirziyoyev: Elimiz vatanparvar avlod bilan haqli ravishda faxrlanadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 27-sentabrdagi farmoniga muvofiq, Rossiya Federatsiyasining Yekaterinburg shahrida bo‘lib o‘tgan boks bo‘yicha jahon chempionatida yuqori natijalarga erishgan bir guruh sportchi va murabbiylar faxriy unvonlar va medallar bilan taqdirlangan edi.
30-sentabr kuni Ko‘ksaroyda ana shu yuksak mukofotlarni topshirish marosimi bo‘ldi. Marosimda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, sport federatsiyalari rahbarlari, bokschilarning ota-onalari ishtirok etdi.
Mamlakatimizda yoshlar kamoloti, sport rivoji uchun puxta zamin yaratilgan. 2019-2023-yillarda jismoniy tarbiya va ommaviy sportni rivojlantirish kontseptsiyasi izchil amalga oshirilmoqda. Joylarda yangi sport ob'yektlari ishga tushirilib, yoshlar sog‘lom turmush tarziga faol jalb etilmoqda. Professional sportchilarning mashg‘ulotlar o‘tkazishi, mahoratini muntazam oshirib borishi uchun zarur sharoit yaratilmoqda.
Joriy yilning 4-sentabr kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish, xalqaro musobaqalarga tayyorgarlikni kuchaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar belgilangan edi.
O‘tgan qisqa vaqtda mamlakatimiz vakillari bir nechta turnirlarda ishtirok etib, ulkan yutuqlarni qo‘lga kiritdi. Xususan, 14-22-sentabr kunlari Qozog‘iston poytaxti Nur-Sulton shahrida bo‘lib o‘tgan yunon-rum kurashi bo‘yicha jahon chempionatida O‘zbekiston terma jamoasi 4 ta medal bilan 2-o‘rinni egalladi. E’tiborlisi, sovrindor sportchilarimiz 2020-yilgi Tokio Olimpiadasiga ham yo‘llanma oldi.
20-25-sentabr kunlari Toshkentda dzyudo bo‘yicha xalqaro Gran-pri turniri yuqori saviyada o‘tkazildi. Unda 71 mamlakat sportchilari 14 ta vazn toifasida qatnashdi. Yurtimiz terma jamoasi jami 6 ta medal bilan 2-o‘ringa sazovor bo‘ldi.
6-22-sentabr kunlari Yekaterinburg shahrida bo‘lib o‘tgan boks bo‘yicha jahon chempionati sportchilarimiz uchun yanada muvaffaqiyatli bo‘ldi. Saksonga yaqin mamlakatdan eng kuchli charm qo‘lqop ustalari ishtirok etgan g‘oyat keskin bellashuvda terma jamoamiz 3 ta oltin, 1 ta kumush va 1 ta bronza medalni qo‘lga kiritdi. AQSh, Kuba, Rossiya, Qozog‘iston, Angliya, Hindiston kabi boks bo‘yicha yetakchi davlatlar vakillarini ortda qoldirib, umumjamoa hisobida 1-o‘rinni egalladi. Jamoa sardori Bahodir Jalolov chempionatning “Eng yaxshi bokschisi” deb topildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz sportchilarini, ularning ustoz va murabbiylarini, butun xalqimizni boks bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasining tarixiy g‘alabasi bilan samimiy muborakbod etdi.
- Jahon chempionatida yuksak mardlik va matonat ko‘rsatib, yurtimizga shunday buyuk g‘alabani olib kelganingiz har qanday tahsin va tasannolarga munosibdir. O‘sha kunlari keksayu yosh - butun xalqimiz sizlarga zafar tilab, katta hayajon va qiziqish bilan o‘z nigohini Yekaterinburg arenasiga qaratdi. Elimiz ana shu ulkan ishonchni oqlagan sizdek jasur, vatanparvar avlod bilan haqli ravishda faxrlanadi, - dedi davlatimiz rahbari.
Bu yutuqlar nafaqat jismoniy, balki ruhiy va ma’naviy kuch natijasi, Jaloliddin Manguberdi, Amir Temur, Pahlavon Mahmud kabi buyuk ajdodlarimizga munosib o‘g‘lonlargina bunday zafarlarga qodir ekani ta’kidlandi.
Prezidentimiz shunday bahodir yigitlarni tarbiyalab, voyaga yetkazgan mehribon ota-onalar, jonkuyar ustoz va murabbiylarga tashakkur aytdi.
Ma’lumki, bokschilarimiz 2016-yil Rio-de-janeyroda bo‘lib o‘tgan Olimpiya o‘yinlarida ham umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egallagan edi. Jahon chempionatidagi natijalar bunday yutuqlar tasodifiy emasligini, yurtimiz tom ma’noda boks mamlakatiga aylanib borayotganini yaqqol namoyon etdi.
- Bu g‘alaba “O‘zbekiston boks maktabi”, “O‘zbekiston bokschilari” degan so‘zlarni jahon sporti tarixiga oltin harflar bilan muhrlab qo‘ydi. Endi O‘zbekiston bokschilarini, o‘zbek boks maktabini tan olgan ham tan oladi, tan olmagan ham tan oladi. Endi “O‘zbekiston”, “o‘zbekistonlik” desa, manaman degan bokschilar ham o‘ylab ringga tushadigan bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari g‘olib va sovrindor bo‘lgan bokschilarni, ularning murabbiylarini nomma-nom tilga olib, ularni qutladi. Bugungi natijalar kelgusi yil Tokioda o‘tadigan Olimpiya o‘yinlari uchun mustahkam poydevor yaratganini, bu nufuzli musobaqaga ko‘proq litsenziya olish va puxta tayyorgarlik ko‘rish zarurligini ta’kidladi.
Prezidentimiz bokschilar va ularning murabbiylariga davlatimizning yuksak mukofotlarini tantanali ravishda topshirdi.
- Hamma qilayotgan ishlarimizdan maqsad - xalqimizni rozi qilish, yoshlarimizni barkamol etib tarbiyalash. Sizlarning g‘alabangiz har bir sohada adolat bo‘lsa, uzoq-uzoq qishloqlardagi iste’dodlar ham o‘z o‘rnini topsa, albatta natija bo‘lishidan yana bir dalolat. Bu barcha yoshlarimizni marrani baland olib, o‘z ustida ishlashga, ulkan muvaffaqiyatlarga erishishga ruhlantiradi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bokschilar, ularning onalari va ustozlari sportni rivojlantirishga yuksak e’tibori, sportchi va murabbiylarga rag‘bati uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.

Шавкат Мирзиёев: Наш народ по праву гордится своей патриотичной молодежью
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 27 сентября группа спортсменов и тренеров нашей страны, достигших высоких результатов на состоявшемся в российском городе Екатеринбурге чемпионате мира по боксу, была удостоена почетных званий и медалей.
30 сентября состоялась церемония вручения этих высоких наград. В мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, руководители спортивных федераций, родители боксеров.
В нашей стране созданы все условия для самореализации молодежи и развития спорта. Последовательно реализуется Концепция развития физической культуры и массового спорта на 2019-2023 годы. На местах вводятся в строй новые спортивные объекты, среди молодежи активно утверждается здоровый образ жизни. Создаются необходимые условия для тренировок профессиональных спортсменов и постоянного повышения ими своего мастерства.
На состоявшемся 4 сентября текущего года видеоселекторном совещании под председательством главы государства были определены дополнительные меры по развитию физической культуры и спорта, усилению подготовки к международным соревнованиям.
За прошедшее с тех пор время представители Узбекистана приняли участие в нескольких турнирах и достигли больших успехов. В частности, 14-22 сентября на чемпионате мира по греко-римской борьбе в столице Казахстана Нур-Султане сборная нашей страны заняла второе место, завоевав 4 медали. Кроме того, призеры из Узбекистана получили лицензии на участие в Олимпиаде 2020 года в Токио.
20-25 сентября в Ташкенте на высоком организационном уровне прошли соревнования из серии Гран-при по дзюдо. На них в 14 весовых категориях состязались спортсмены 71 страны. Сборная Узбекистана заняла второе место с 6 медалями.
Еще более успешным для наших спортсменов стал чемпионат мира по боксу, прошедший 6-22 сентября в Екатеринбурге. На этом турнире с участием сильнейших мастеров кожаной перчатки из около 80 стран наша сборная в бескомпромиссной борьбе добыла 3 золотые, 1 серебряную и 1 бронзовую медали. Оставив позади представителей таких боксерских держав, как США, Куба, Россия, Казахстан, Англия, Индия, узбекские спортсмены заняли первое место в общекомандном зачете. А капитан команды Баходир Жалолов признан лучшим боксером чемпионата.
Президент Шавкат Мирзиёев искренне поздравил спортсменов, их тренеров и наставников, весь наш народ с исторической победой национальной сборной по боксу.
– Проявленный вами на чемпионате пример высокого мужества и стойкости, достигнутая вами великая победа достойны всяческих похвал и восхищения. В те дни весь наш народ – от мала до велика – желал вам удачи и с огромным волнением и интересом наблюдал за происходившим на екатеринбургской арене. Наша страна по праву гордится вами, своей отважной и патриотичной молодежью, оправдавшей это высокое доверие, – отметил глава государства.
Отмечалось, что это результат отличной подготовки – не только физической, но и моральной, духовной, и что таких высоких побед достигают те, кто достойно продолжает дело Жалолиддина Мангуберди, Амира Темура, Пахлавона Махмуда и других наших великих предков.
Президент выразил благодарность родителям, самоотверженным тренерам и наставникам, воспитавшим таких богатырей.
Как известно, на Олимпийских играх 2016 года в Рио-де-Жанейро наши боксеры также заняли первое место в общекомандном зачете. А результаты последнего чемпионата мира отчетливо показали, что эти успехи не являются случайностью – Узбекистан становится в буквальном смысле боксерской державой.
– Эта победа золотыми буквами вписала слова “Узбекская школа бокса”, “Боксеры Узбекистана” в историю мирового спорта. Теперь все вынуждены признать и уважать силу боксеров нашей страны, узбекскую школу бокса. Отныне слова “Узбекистан”, “узбекистанец” способны насторожить даже самых сильных соперников, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Глава государства поименно назвал и поздравил каждого спортсмена, ставшего победителем и призером, а также их тренеров. Эти достижения, как было отмечено, заложили прочный фундамент для успешного выступления на предстоящих в следующем году Олимпийских играх в Токио, необходимо обрести побольше лицензий и тщательно подготовиться к этому престижному соревнованию.
Президент торжественно вручил высокие награды Родины боксерам и их наставникам.
– Все наши усилия нацелены на то, чтобы народ был доволен, молодежь гармонично развивалась. Ваш триумф – еще одно доказательство того, что если в каждой сфере будет справедливость, если таланты из даже самых отдаленных сел смогут реализовать себя, то результат обязательно даст о себе знать. Это сигнал всей нашей молодежи: ставьте высокие цели, работайте над собой, достигайте высоких успехов, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Боксеры, их родители и наставники поблагодарили главу государства за высокое внимание, уделяемое развитию спорта, стимулированию спортсменов и тренеров.