Shavkat Mirziyoyev: Elimiz vatanparvar avlod bilan haqli ravishda faxrlanadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 27-sentabrdagi farmoniga muvofiq, Rossiya Federatsiyasining Yekaterinburg shahrida bo‘lib o‘tgan boks bo‘yicha jahon chempionatida yuqori natijalarga erishgan bir guruh sportchi va murabbiylar faxriy unvonlar va medallar bilan taqdirlangan edi.
30-sentabr kuni Ko‘ksaroyda ana shu yuksak mukofotlarni topshirish marosimi bo‘ldi. Marosimda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, sport federatsiyalari rahbarlari, bokschilarning ota-onalari ishtirok etdi.
Mamlakatimizda yoshlar kamoloti, sport rivoji uchun puxta zamin yaratilgan. 2019-2023-yillarda jismoniy tarbiya va ommaviy sportni rivojlantirish kontseptsiyasi izchil amalga oshirilmoqda. Joylarda yangi sport ob'yektlari ishga tushirilib, yoshlar sog‘lom turmush tarziga faol jalb etilmoqda. Professional sportchilarning mashg‘ulotlar o‘tkazishi, mahoratini muntazam oshirib borishi uchun zarur sharoit yaratilmoqda.
Joriy yilning 4-sentabr kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish, xalqaro musobaqalarga tayyorgarlikni kuchaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar belgilangan edi.
O‘tgan qisqa vaqtda mamlakatimiz vakillari bir nechta turnirlarda ishtirok etib, ulkan yutuqlarni qo‘lga kiritdi. Xususan, 14-22-sentabr kunlari Qozog‘iston poytaxti Nur-Sulton shahrida bo‘lib o‘tgan yunon-rum kurashi bo‘yicha jahon chempionatida O‘zbekiston terma jamoasi 4 ta medal bilan 2-o‘rinni egalladi. E’tiborlisi, sovrindor sportchilarimiz 2020-yilgi Tokio Olimpiadasiga ham yo‘llanma oldi.
20-25-sentabr kunlari Toshkentda dzyudo bo‘yicha xalqaro Gran-pri turniri yuqori saviyada o‘tkazildi. Unda 71 mamlakat sportchilari 14 ta vazn toifasida qatnashdi. Yurtimiz terma jamoasi jami 6 ta medal bilan 2-o‘ringa sazovor bo‘ldi.
6-22-sentabr kunlari Yekaterinburg shahrida bo‘lib o‘tgan boks bo‘yicha jahon chempionati sportchilarimiz uchun yanada muvaffaqiyatli bo‘ldi. Saksonga yaqin mamlakatdan eng kuchli charm qo‘lqop ustalari ishtirok etgan g‘oyat keskin bellashuvda terma jamoamiz 3 ta oltin, 1 ta kumush va 1 ta bronza medalni qo‘lga kiritdi. AQSh, Kuba, Rossiya, Qozog‘iston, Angliya, Hindiston kabi boks bo‘yicha yetakchi davlatlar vakillarini ortda qoldirib, umumjamoa hisobida 1-o‘rinni egalladi. Jamoa sardori Bahodir Jalolov chempionatning “Eng yaxshi bokschisi” deb topildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz sportchilarini, ularning ustoz va murabbiylarini, butun xalqimizni boks bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasining tarixiy g‘alabasi bilan samimiy muborakbod etdi.
- Jahon chempionatida yuksak mardlik va matonat ko‘rsatib, yurtimizga shunday buyuk g‘alabani olib kelganingiz har qanday tahsin va tasannolarga munosibdir. O‘sha kunlari keksayu yosh - butun xalqimiz sizlarga zafar tilab, katta hayajon va qiziqish bilan o‘z nigohini Yekaterinburg arenasiga qaratdi. Elimiz ana shu ulkan ishonchni oqlagan sizdek jasur, vatanparvar avlod bilan haqli ravishda faxrlanadi, - dedi davlatimiz rahbari.
Bu yutuqlar nafaqat jismoniy, balki ruhiy va ma’naviy kuch natijasi, Jaloliddin Manguberdi, Amir Temur, Pahlavon Mahmud kabi buyuk ajdodlarimizga munosib o‘g‘lonlargina bunday zafarlarga qodir ekani ta’kidlandi.
Prezidentimiz shunday bahodir yigitlarni tarbiyalab, voyaga yetkazgan mehribon ota-onalar, jonkuyar ustoz va murabbiylarga tashakkur aytdi.
Ma’lumki, bokschilarimiz 2016-yil Rio-de-janeyroda bo‘lib o‘tgan Olimpiya o‘yinlarida ham umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egallagan edi. Jahon chempionatidagi natijalar bunday yutuqlar tasodifiy emasligini, yurtimiz tom ma’noda boks mamlakatiga aylanib borayotganini yaqqol namoyon etdi.
- Bu g‘alaba “O‘zbekiston boks maktabi”, “O‘zbekiston bokschilari” degan so‘zlarni jahon sporti tarixiga oltin harflar bilan muhrlab qo‘ydi. Endi O‘zbekiston bokschilarini, o‘zbek boks maktabini tan olgan ham tan oladi, tan olmagan ham tan oladi. Endi “O‘zbekiston”, “o‘zbekistonlik” desa, manaman degan bokschilar ham o‘ylab ringga tushadigan bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari g‘olib va sovrindor bo‘lgan bokschilarni, ularning murabbiylarini nomma-nom tilga olib, ularni qutladi. Bugungi natijalar kelgusi yil Tokioda o‘tadigan Olimpiya o‘yinlari uchun mustahkam poydevor yaratganini, bu nufuzli musobaqaga ko‘proq litsenziya olish va puxta tayyorgarlik ko‘rish zarurligini ta’kidladi.
Prezidentimiz bokschilar va ularning murabbiylariga davlatimizning yuksak mukofotlarini tantanali ravishda topshirdi.
- Hamma qilayotgan ishlarimizdan maqsad - xalqimizni rozi qilish, yoshlarimizni barkamol etib tarbiyalash. Sizlarning g‘alabangiz har bir sohada adolat bo‘lsa, uzoq-uzoq qishloqlardagi iste’dodlar ham o‘z o‘rnini topsa, albatta natija bo‘lishidan yana bir dalolat. Bu barcha yoshlarimizni marrani baland olib, o‘z ustida ishlashga, ulkan muvaffaqiyatlarga erishishga ruhlantiradi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bokschilar, ularning onalari va ustozlari sportni rivojlantirishga yuksak e’tibori, sportchi va murabbiylarga rag‘bati uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.

Shavkat Mirziyoyev: Our people are rightfully proud of their patriotic youth
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev of September 27, a group of athletes and coaches of the country who achieved high results at the World Boxing Championships in Russia’s Yekaterinburg was awarded honorary titles and medals.
The award ceremony took place on September 30. The event was attended by representatives of state and public organizations, heads of sports federations, parents of boxers.
All conditions have been created in Uzbekistan for self-realization of youth and sports development. The Concept for Development of Physical Culture and Mass Sports for 2019-2023 is being consistently implemented. New sports facilities are being commissioned at places, a healthy lifestyle is being actively adopted among young people. Necessary conditions are created for training professional athletes and continuous improvement of their skills.
At the meeting held on September 4 this year, chaired by the head of the state, additional measures were identified to develop physical education and sports, strengthen preparations for international competitions.
Since then, representatives of Uzbekistan participated in several tournaments and achieved great success. In particular, on September 14-22, at the World Wrestling Championships in Kazakhstan’s Nur-Sultan, the national team of Uzbekistan took the second place, having won 4 medals. In addition, winners from Uzbekistan received licenses to participate in 2020 Olympics in Tokyo.
On September 20-25, Tashkent hosted Judo Grand Prix tournament. Athletes from 71 countries competed in 14 weight categories. Uzbekistan team took the second place with 6 medals.
World Boxing Championships, held on September 6-22 in Yekaterinburg, became even more successful for Uzbekistan’s athletes. At this tournament, with participation of the strongest masters of leather gloves from about 80 countries, Uzbekistan team won 3 gold, 1 silver and 1 bronze medals in uncompromising struggle. Uzbekistan’s athletes took the first place in the team event leaving behind boxers from the United States, Cuba, Russia, Kazakhstan, England, India. And the team captain Bakhodir Jalolov has been recognized as the best boxer of the championship.
President Shavkat Mirziyoyev sincerely congratulated the athletes, their coaches and mentors, all people on the historic victory of the national boxing team.
“High courage and perseverance you showed at the championship, the great victory you have achieved are worthy of all praise and admiration. In those days, all our people wished you good luck and watched the championship on Yekaterinburg arena with great excitement and interest. Our country is rightfully proud of you, its brave and patriotic youth, who justified this high confidence”, the Head of the state noted.
It was noted that this is the result of excellent preparation – not only physical, but also moral, spiritual, and that such high victory is achieved by those who worthily continue the work of Jaloliddin Manguberdi, Amir Temur, Pakhlavon Makhmud and our other great ancestors.
The President expressed gratitude to parents, dedicated coaches and mentors who brought up such heroes.
As it is known, at the 2016 Olympic Games in Rio de Janeiro, Uzbekistan boxers also won the first place in the team event. And the results of the last World Championships clearly showed that Uzbekistan is literally becoming a boxing power.
“This victory inscribed the words “Uzbek Boxing School”, “Boxers of Uzbekistan” in golden letters in the history of world sports. Now everyone has to recognize and respect the strength of our country’s boxers, the Uzbek boxing school. From now on, the words “Uzbekistan”, “Uzbek” can alert even the most powerful rivals”, said Shavkat Mirziyoyev.
The Head of the state named and congratulated each athlete who became the winner, as well as their coaches. These achievements, as noted, laid a solid foundation for successful performance at the upcoming next year’s Olympic Games in Tokyo. It is necessary to obtain more licenses and carefully prepare for this prestigious championships.
The President solemnly presented the highest awards of the Motherland to boxers and their mentors.
“All our efforts are aimed at making people happy, and youth harmoniously developed. Your triumph is another proof that if there is justice in every sphere, if talents from even the most remote villages can realize themselves, then the result will be felt. This is a signal to all our youth: set high goals, work on yourself, achieve high success”, said Shavkat Mirziyoyev.
Boxers, their parents and mentors thanked the Head of the state for the high attention paid to development of sports, encouraging athletes and coaches.