MTV Bekoboddagi zaharlagnish holati bo‘yicha tekshiruv o‘tkazdi
Joriy yilning 27-sentabr kuni Bekobod shahar tibbiy birlashmasi yuqumli kasalliklar bo‘limiga 19 nafar bola“O‘tkir diareya, gastroenterit” dastlabki tashhisi bilan keltirildi.Og‘ir holatlar qayd etilmagan, 3 bolaning holati o‘rta og‘irlikda, 15tasiniki qoniqarli, bitta bola uyga jo‘natilgan. Davolashdan so‘ng, bolalarning barchasidatuzalish tomon ijobiy dinamika kuzatilmoqda.
Ushbu ma’lumot yetib kelgan zahoti, Bekobodga maktabgacha ta’lim vazirligi hamda Sog‘liqni saqlash vazirligi mutaxassislardan iborat ishchi guruhi darhol jo‘natilgan.
Zaharlanish sababini aniqlash maqsadida suv,oziq-ovqat, oshxona jihozlari, xodimlar qo‘li va kiyimlaridan surtmalar, ovqatning sutkalik namunasi, shuningdek kasalxonaga yotkazilgan bolalardan analizlar olingan. Barcha materiallar Davlat Sanitariya- Epidemiologiya Markaziga yuborilgan.
O‘rganish jarayonida quyidagilar aniqlandi:
• MTT yangi maishiy muzlatgichlar bilan jixozlangan va ular ishchi holatida;
• xodimlar tibbiy ko‘rikdan o‘tganlar va sanitar kitobchasiga egalar;
• MTT suv ta’minotida uzilishlar bo‘lib turadi. “Ariston” suv isitgichi ishchi holatida emas;
• dezinfektsiya va yuvish vositalarining zahirasi mavjud bo‘lishiga qaramay xodimlar ularni ishlatmaydilar;
• guruhlarda emallangan idish-tovoq yetarli emas;
• guruhlarga ichimlik suvi qo‘yilmagan;
• 27-sentabr kun taomnomasiga bir-biriga mos kelmaydigan taomlar kiritilgan(bodring va kisel, quyultirilgan sut va olma);
O‘tkazilgan tekshiruv jarayoni ovqat tayyorlash bloki hamda guruhlarda sanitariya qoidalarigarioyaqilinmaganliginiko‘rsatdi.
MTT faoliyati va epidemiologik tekshiruv natijalari asosida rahbar, hamshira va oziq-ovqat bloki mas’ul hodimlariga nisbatan lavozimdan ozod etishgacha bo‘lganma’muriy choralar ko‘rilishi mumkin.
Ayni vaqtda Bekobodning 15- sonli MTTsi faoliyati vaqtinchalik to‘xtatilgan, tashkilotda yuvish va dezinfektsiya tadbirlari

МДО провело расследование по случаю отравления в Бекабаде
Министерство дошкольного образования тщательно изучило ситуацию со случаем пищевого отравления в ДОО №15 Бекабада.
27 сентября текущего года в инфекционное отделение ГМО Бекабада с предварительным диагнозом “Острая диарея, гастроэнтерит” госпитализировано 19 детей. Тяжелых случаев не зафиксировано, у 3 детей состояние средней тяжести, у 15ти - удовлетворительное, 1 ребенок выписан. У всех детей после проведенного лечения наблюдается положительная динамика состояния здоровья.
В Бекабад была немедленно направлена рабочая группа, состоящая из специалистов Министерства дошкольного образования и Министерства здравоохранения.
В целях выявления причин отравления были взяты анализы у госпитализированных детей, суточные пробы пищи, смывы воды, а также смывы с продуктов, кухонного инвентаря, рук и одежды сотрудников. Все материалы направлены в Центр государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
В процессе расследования выявлено следующее:
• ДОО обепечена новыми бытовыми холодильниками, они находятся в рабочем состоянии;
• сотрудники прошли медицинский осмотр, имеются санитарные книжки;
• частослучаются перебои с водоснабжением. Водонагревательная система «Аристон» находится в нерабочем состоянии;
• несмотря на наличие запасов дезинфицирующих и моющих средств персонал их не использует;
• в группах недостаточно эмалированной посуды;
• в группах отсутствует питьевая вода для детей;
• меню 27 сентября было составлено некорректно, имеются несочетаемые блюда (огурцы и кисель, сгущенка и яблоки).
Результаты проведённого расследования свидетельствуют о несоблюдении санитарных норм и правил в пищеблоке и в группах. По итогам изучения деятельности и эпидемиологического расследования будут приняты административные меры наказания вплоть до увольнения руководителя, медицинской сестры и к ответственных сотрудников пищеблока.
В данный момент деятельность ДОО №15 Бекабада временно приостановлена, проводится генеральная мойка с дезинфекционными мероприятиями.