Barselonada boshlangan xalqaro kongress dunyoning o‘ttiz mingdan ortiq yetakchi onkologlarini bir davraga jamladi
2019-09-30 | Sog‘liqni saqlash
27-sentabr kuni Ispaniyaning Barselona shahrida Yevropa xalqaro onkologiya kongressi o‘z ishini boshladi. Unda O‘zbekiston delegatsiyasi ham faol ishtirok etmoqda. Aytish joizki, Yevropa xalqaro onkologiya kongressi o‘z yo‘nalishi bo‘yicha xalqaro miqyosdagi nufuzli tadbirlardan biridir. Yevropa onkologlari assotsiatsiyasi tomonidan tashkil etilgan mazkur tadbirda dunyoning yuzdan oshiq davlatidan 30 ming nafardan ziyod onkolog olimlar, shifokorlar qatnashmoqda.
Xalqaro kongressning ochilishida ta’kidlanganidek, onkologik kasalliklar bugungi kunda butun dunyoda inson salomatligiga jiddiy ta’sir etayotgan dolzarb tibbiy-ijtimoiy muammodir. Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining ma’lumotiga ko‘ra, bunday kasalliklarga chalinish ko‘rsatkichi yildan-yilga o‘sib bormoqda. Dunyoda har yili 15 millionga yaqin birlamchi saraton holati aniqlanadi. Jumladan, O‘zbekistonda ham 100 mingdan ortiq bemor onkologik kasalliklar bo‘yicha hisobda turadi. Onkologik kasalliklar ichida sut bezi saratoni yetakchi o‘rin egallaydi, keyingi o‘rinlarni me’da, bachadon bo‘yni va o‘pka saratoni qayd etiladi.
Mutaxassislar bu kasallikning tobora ko‘payib va ayniqsa “yosharib” borayotganiga qator omillar sabab bo‘layotganini e’tirof etmoqda. Jumladan, atmosferaning konserogen moddalar bilan o‘tkir ifloslanishi, geni o‘zgartirilgan, jumladan, tabiiy bo‘lmagan oziq-ovqat mahsulotlari iste’molining ko‘payishi, jismoniy faollikning kamayishi onkologik kasallik yuzaga kelishiga sabab bo‘lmoqda. Onkologik kasalliklardan o‘lim ko‘rsatkichi yurak-qon tomir tizimi kasalliklaridan so‘ng ikkinchi o‘rinda turadi.
Shu bois, ushbu dolzarb tibbiy-ijtimoiy muammoga qarshi qurashish nafaqat sog‘liqni saqlash sohasi, balki, butun jamiyat zimmasiga katta mas’uliyat yuklamoqda. Mazkur xalqaro kongress ayni shu yo‘nalishda ilm-fan va tibbiyot amaliyoti oldida turgan dolzarb vazifalarni atroflicha tahlil etish, jahon hamjamiyatining e’tiborini ushbu dolzarb muammoga qaratish va muammolarning oqilona yechimini topishga yo‘naltirilgani bilan ahamiyatlidir. Butun dunyoda bo‘lgani kabi mamlakatimizda ham aholining sog‘lom va uzoq umr kechirishiga ta’sir etayotgan bu kasallikni barvaqt aniqlash va davolashning takomillashgan usullarini yaratish, tibbiy skrining ishlarini rivojlantirishga jiddiy e’tibor qaratilmoqda.
Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi va uning hududiy filillari faoliyati tubdan takomillashmoqda. Hududlarda bir qator onkologik kasalliklarni erta aniqlash bo‘yicha skrining loyihalari amalga oshirilmoqda. Milliy emlash taqvimimizga bachadon bo‘yni saratonining oldini olish maqsadida papilloma virusiga qarshi emlash joriy etilayotir. Xalqaro kongressning ochilishi marosimida Yevropa onkologlar assotsiatsiyasi prezidenti Jozep Tabernero jahon ilm-fani va tibbiyotidagi muhim natijalar qatorida mamlakatimiz tibbiyotida erishilayotgan ana shunday o‘ziga xos yutuqlarni ham alohida e’tirof etdi.

Начавшийся в Барселоне Конгресс европейского общества медицинской онкологии собрал более тридцати тысяч ведущих онкологов мира
2019-09-30 | Здравоохранение
27 сентября в городе Барселона Испании начался Конгресс европейского общества медицинской онкологии (ESMO), где участвует и делегация Узбекистана.
Необходимо отметить, что Конгресс европейского общества медицинской онкологии является одним из авторитетных мероприятий международного уровня по данному направлению. В этом мероприятии, организованном Европейской ассоциацией онкологов, участвует более 30 тысяч онкологов-ученых, врачей из более ста стран мира.
Как было отмечено на открытии мероприятия, онкологические заболевания сегодня во всем мире являются актуальной медико-социальной проблемой, оказывающей серьезное влияние на здоровье человека. Согласно данным Всемирной организации здравоохранения, ежегодно регистрируется около 15 миллионов впервые выявленные онкологические больные. В частности, в нашей стране сегодня взято на учет более 100 тысяч онкологических больных. По встречаемости первое место занимает рак молочной железы, второе место — рак желудка и третье — рак шейки матки.
Специалисты увеличение количества больных и «омоложение» онкологических заболеваний связывают с рядом факторов. В частности, причиной возникновения онкологических заболеваний является резкое загрязнение атмосферы канцерогенными веществами, рост употребления неестественных продуктов питания, в том числе продуктов генной инженерии, снижение физической активности и другие. Смертность от рака занимает второе место после заболеваний сердечно-сосудистой системы.
Поэтому борьба с этой актуальной медико-социальной проблемой возлагает большую ответственность не только на сферу здравоохранения, но и весь мир. Данный Международный конгресс важен тем, что собравшиеся здесь участники узнают о последних достижениях в области онкологии и трансформируют науку в эффективную помощь больным раком. Конгресс «ESMO – 2019» — глобальная арена для обмена и обсуждения науки о превосходстве трансляционного рака, первых объявлений о потенциально изменяющихся данных на практике и междисциплинарных обязательных бесед, направленных на стимулирование трансформационной терапии против рака.
Как и во всем мире, в нашей стране тоже серьезное внимание уделяется развитию работ по раннему выявлению онкозаболеваний и созданию усовершенствованных методов лечения рака, организации его медицинского скрининга. В корне совершенствуется деятельность Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии и его региональных филиалов. В регионах осуществляются скрининг-проекты по раннему выявлению ряда онкологических заболеваний. В Национальный календарь прививок внедряется вакцинация против вируса папилломы человека с целью предотвращения рака шейки матки.
Выступивший на церемонии открытия Международного конгресса президент Европейской ассоциации онкологов Жозеп Табернеро особо отметил подобные успехи, достигаемые наряду с важными результатами мировой науки и медицины и в медицине нашей страны.