AQShning Afgʻonistondagi yarashish masalalari boʻyicha Maxsus vakili bilan uchrashuv
2019-yilning 25-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Nyu-York shahrida AQShning Afgʻonistondagi yarashish masalalari boʻyicha Maxsus vakili Zalmay Xalilzod bilan uchrashdi.
Tomonlar Afg‘onistondagi vaziyat va tinchlik jarayonini rivojlantirish yo‘llari yuzasidan fikr almashdilar.
Shuningdek, Afg‘onistonda O‘zbekiston tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy va infratuzilma loyihalarini amalga oshirish jarayoni muhokama qilindi.
Uchrashuvda milliy yarashishga tezroq erishish va Afg‘onistondagi mojaroni siyosiy yo‘l bilan hal qilishdan tomonlar manfaatdor ekanligi yana bir bor tasdiqlandi.

Встреча со Спецпредставителем США по вопросам афганского примирения
25 сентября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Нью-Йорке встретился со Специальным представителем США по вопросам афганского примирения Залмаем Халилзадом.
Стороны обменялись мнениями относительно ситуации в Афганистане и возможных путях развития мирного процесса.
Также обсужден ход реализации инициированных Узбекистаном социально-экономических и инфраструктурных проектов в Афганистане.
Стороны вновь подтвердили заинтересованность в скорейшем достижении национального примирения и политического урегулирования конфликта в Афганистане.