AQSh Davlat kotibining yordamchisi v.b. bilan uchrashuv to‘g‘risida
2019-yilning 24-sentabr kuni BMT Bosh Assambleyasi 74-sesseyasi doirasida Nyu-York shahrida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov AQSh Davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha yordamchisi vazifasini bajaruvchi Elis Uells bilan uchrashdi.
O‘z ishini yakunlagan “Markaziy Osiyo – AQSh” (“C5+1”) shaklidagi navbatdagi vazirlar uchrashuvining natijalari yuzasidan fikr almashildi. Ushbu uchrashuv ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlarini konstruktiv ruhda muhokama qilish imkonini berganligi qayd etildi.
Elis Uells ikki tomonlama munosabatlarning bugungi holatini yuqori baholar ekan, ularni “to’la qonli va keng qamrovli” deya baholadi. Diplomat O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish, fuqarolik jamiyati institutlari bilan o‘zaro hamkorlik sohasida erishilgan yutuqlarni olqishladi va hozirgi o‘zgarish dinamikasi davom etishiga umid bildirdi.
Uchrashuv davomida afg‘onlararo tinchlik jarayonini ilgari surish masalalari alohida muhokama qilindi, Afg‘onistonni iqtisodiy, ijtimoiy va infratuzilmaviy qayta tiklash bo‘yicha sa’y-harakatlarni jipslashtirish muhimligi ta’kidlandi.

О встрече с и.о. помощника Госсекретаря США
24 сентября 2019 года в рамках 74-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в г.Нью-Йорке Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с исполняющим обязанности помощника Государственного секретаря США по Южной и Центральной Азии Элис Уэллс.
Стороны обменялись мнениями относительно итогов прошедшей накануне очередной министерской встречи в формате «Центральная Азия - США» («С5+1»), которая позволила в конструктивном духе обсудить перспективные направления развития многостороннего сотрудничества.
Элис Уэллс высоко оценила нынешнее состояние двусторонних отношений, назвав «их полноформатными и всеобъемлющими». Дипломат приветствовала достигнутый в Узбекистане прогресс в сфере защиты прав человека, взаимодействия с институтами гражданского общества и выразила надежду на продолжение текущей динамики преобразований.
В ходе встречи отдельно затронуты вопросы продвижения межаф-ганского мирного процесса, подчеркнута важность консолидации усилий по экономическому, социальному, инфраструктурному восстановлению Афганистана.