AQSh Davlat kotibining yordamchisi v.b. bilan uchrashuv to‘g‘risida
2019-yilning 24-sentabr kuni BMT Bosh Assambleyasi 74-sesseyasi doirasida Nyu-York shahrida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov AQSh Davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha yordamchisi vazifasini bajaruvchi Elis Uells bilan uchrashdi.
O‘z ishini yakunlagan “Markaziy Osiyo – AQSh” (“C5+1”) shaklidagi navbatdagi vazirlar uchrashuvining natijalari yuzasidan fikr almashildi. Ushbu uchrashuv ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlarini konstruktiv ruhda muhokama qilish imkonini berganligi qayd etildi.
Elis Uells ikki tomonlama munosabatlarning bugungi holatini yuqori baholar ekan, ularni “to’la qonli va keng qamrovli” deya baholadi. Diplomat O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish, fuqarolik jamiyati institutlari bilan o‘zaro hamkorlik sohasida erishilgan yutuqlarni olqishladi va hozirgi o‘zgarish dinamikasi davom etishiga umid bildirdi.
Uchrashuv davomida afg‘onlararo tinchlik jarayonini ilgari surish masalalari alohida muhokama qilindi, Afg‘onistonni iqtisodiy, ijtimoiy va infratuzilmaviy qayta tiklash bo‘yicha sa’y-harakatlarni jipslashtirish muhimligi ta’kidlandi.

Abdulaziz Kamilov meets with the U.S. Acting Assistant Secretary of State
On September 24, 2019, within the framework of the 74th session of the UN General Assembly in New York, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Acting Assistant Secretary of State for South Central Asian Affairs Alice Wells.
According to Uzbekistan MFA, the parties exchanged views on the outcome of the recent Central Asia – United States (C5+1) ministerial meeting, which served to discuss promising areas for development of multilateral cooperation in a constructive spirit.
Alice Wells praised the current state of bilateral relations. The diplomat welcomed the progress achieved in Uzbekistan in protecting human rights, interaction with civil society institutions and expressed hope for continuation of the current dynamics of transformation.
At the meeting, issues of promoting the inter-Afghan peace process were discussed, the importance of consolidating efforts for economic, social, and infrastructural reconstruction of Afghanistan was emphasized.