AKT vaziri Belarus Respublikasi Aloqa va axborotlashtirish vaziri bilan uchrashdi
24-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Аxborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida Vazir Sh. Sodiqovning Belarus Respublikasi Aloqa va axborotlashtirish vaziri K. Shulgan bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda tomonlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 31-iyul — 1-avgust kunlari Belarus davlatiga amalga oshirgan tashrifi ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p tomonlama hamkorlik munosabatlarini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishda muhim ahamiyat kasb etganini ta’kidlab o‘tishdi.
AKT vaziri Shuhrat Sodiqov ushbu tashrif natijasida bugungi kunda ikki mamlakat o‘rtasida raqamli texnologiyalar sohasida sezilarli natijalarga erishilganini qayd etdi. Jumladan, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti tarkibida O‘zbek-Belarus qo‘shma axborot texnologiyalari fakulteti tashkil etilib, unga 2019-2020  o‘quv yili uchun 505 nafar talaba qabul qilindi.
Belarus Respublikasi aloqa va axborotlashtirish vazirligi hamda O‘zbekiston axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi o‘rtasida AKT sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida kelishuv imzolandi.
Hamkorlik doirasida Belarusning yetakchi kompaniyalari bilan dasturiy mahsulotlar sohasida qator natijalarga va muhim kelishuvlarga erishilgani qayd etildi.
Belarus Respublikasi Aloqa va axborotlashtirish vaziri K. Shulgan O‘zbekistonda axborot texnologiyalari sohasi rivojiga qaratilayotgan katta e’tibor va intilishni alohida ta’kidladi. Shuningdek, u ikki mamlakatni birlashtirib turuvchi omillarni sanarkan, Belarus kompaniyalarida O‘zbekiston bozoriga qiziqish tobora ortib borayotganini qayd etdi.
Uchrashuv davomida ikki tomonlama manfaatli istiqbolli yo‘nalishlar, jumladan, AKT masalalarida tajriba almashish, hamkorlikni kengaytirish va boshqa muhim masalalar muhokama qilindi.

Министр ИКТ встретился с министром связи и информатизации Республики Беларусь
24 сентября в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков встретился с министром связи и информатизации Республики Беларусь К. Шульганом.
На встрече стороны отметили, что осуществленный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Беларусь в период 31 июля – 1 августа 2019 года сыграл важную роль в повышении на качественно новый уровень отношений многостороннего сотрудничества между двумя странами.
Шухрат Садиков отметил, что в результате этого визита достигнуты значительные результаты по сотрудничеству в области цифровых технологий между двумя странами. В частности, в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий организован узбекско-белорусский совместный факультет информационных технологий, в который в 2019-2020 учебном году было принято 505 студентов.
Между Министерством связи и информатизации Республики Беларусь и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан подписано соглашение о сотрудничестве в сфере ИКТ.
Отмечалось, что в рамках сотрудничества с ведущими белорусскими компаниями достигнуты ряд результатов и важных договоренностей в области разработки программных продуктов.
Министр связи и информатизации Республики Беларусь Константин Шульган особо отметил большое внимание и стремление Узбекистана к развитию сферы информационных технологий. Он также отметил, что интерес белорусских компаний к рынку Узбекистана растет, учитывая факторы, объединяющие две страны.
В ходе встречи были обсуждены перспективные направления двустороннего сотрудничества, в том числе обмен опытом и расширение сотрудничества в области развития ИКТ.