O'zbekiston va Turkiya ishbilarmon doiralari ishtirokida biznes-forum va “В2В” formatidagi ikki tomonlama muzokaralar bo'lib o'tdi
2019-09-25 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi hamda Turkiyadagi O‘zbekiston Respublikasi elchixonasi tomonidan Turkiyaning mustaqil ishlab chiqaruvchilar va tadbirkorlar uyushmasi “MUSIAD” rahbari A.Kaana boshchiligida 30 kishidan iborat delegatsiya vakillarining O‘zbekistonga tashrifi amalga oshirildi.
Tashrif doirasida joriy yil 24-sentabr kuni soat 10-00da “International Hotel Tashkent” mehmonxonasining konferens-zalida O'zbekiston va Turkiya ishbilarmon doiralari ishtirokida biznes-forum va “В2В” formatidagi ikki tomonlama muzokaralar bo'lib o'tdi.
Ushbu tashrifdan maqsad - qurilish sanoati, qishloq xo'jaligi, oziq-ovqat, neft va metallurgiya, go'sht va sut mahsulotlari, shamol va quyosh energiyasi, transport va logistika sohalarida muzokaralar olib borishdir.
Forum davomida Turk tadbirkorlari O'zbekistonda investitsion muhitni yanada yaxshilash, iqtisodiyotni liberallashtirish, tadbirkorlarning qonuniy huquq va manfaatlarini himoya qilish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdilar.
So'zga chiqqanlar 2017-yil oktabr oyida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoevning Turkiyaga amalga oshirgan davlat tashrifi, shuningdek, 2018 yil aprel oyida Turkiya Prezidenti Rejep Tayyib Erdo'g'onning O'zbekistonga qilgan davlat tashrifi o'zbek-turk munosabatlari tarixida yangi sahifa ochganini ta'kidlab o'tdilar.
Ushbu tashriflar doirasida iqtisodiyot, savdo-sotiq, bank-moliya, investitsiya, turizm, transport-logistika, sog'liqni saqlash kabi sohalarda imzolangan hujjatlar bugungi kunda ikki tomonlama munosabatlarni sifat jihatidan yangi pog'onaga ko'tarilgani alohida ta'kidlandi.
Ikki mamlakat ishbilarmon doira vakillari ishtirokidagi «B2B» uchrashuvida O'zbekiston va Turkiya o'rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik aloqalarini rivojlantirish istiqbollari, jumladan, ikki mamlakat korxonalarining hamkorlik aloqalarini yanada jadallashtirish bo'yicha o'zaro fikr almashildi.
Unda mamlakatimizda faoliyat yurituvchi 50 ga yaqin tadbirkorlik sub'ektlari ishtirok etdi. Muzokaralarda O'zbekiston-Turkiya savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari, jumladan, O'zbekiston va Turkiya korxonalari o'rtasida sheriklik munosabatlarini chuqurlashtirish bo'yicha fikr almashish masalalari xam muhokama qilindi.
Delegatsiya a'zolarining yurtimizga tashrifi davom etmoqda, tashrif dasturiga ko'ra delegatsiyaning turizm salohiyati bilan tanishish maqsadida tarixiy shaxarlardan Buxoro va Samarkandga tashrifini amalga oshirish o'rin olgan.
2019-yil yanvar-may oylarida O'zbekiston Respublikasi va Turkiya Respublikasi o'rtasidagi o'zaro tovar aylanmasi o'tgan yilning shu davriga nisbatan 17.5% ga o'sib, 953,2 mln. AQSH dollarini tashkil qildi.
Shu o'rinda aytish joizki, O'zbekistonga bo'lgan davlat tashrifi davomida O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi va “MUSIAD” tashkiloti o'rtasida hamkorlik bitimi imzolangan bo'lib, Toshkent shahrida “MUSIAD” ning vakolatxonasi ochilgan.

Определены приоритетные направления сотрудничества
В рамках визита в нашу страну делегации во главе с руководителем Ассоциации независимых промышленников и предпринимателей "MUSIAD" (Турция) Абдурахманом Кааном Торгово-промышленной палатой Узбекистана организован бизнес-форум деловых кругов Узбекистана и Турции.
На нем председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А. Икрамов, руководитель "MUSIAD" А. Каан, Чрезвычайный и Полномочный посол Турецкой Республики в нашей стране Мехмет Сурейя Эр и другие отметили, что данная встреча является благоприятной возможностью для обсуждения перспектив развития двустороннего сотрудничества.
На сегодняшний день всесторонне развивается сотрудничество между Узбекистаном и Турцией, основанное на взаимном доверии, дружбе и братстве. Визиты Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турцию в 2017 году и Президента Турецкой Республики Реджепа Таййипа Эрдогана в нашу страну в 2018 году открыли новую страницу двусторонних отношений.
Турция - один из важных торговых партнеров Узбекистана. До конца нынешнего года планируется довести объем взаимного товарооборота до 2,2 миллиарда долларов. Эти цифры свидетельствуют о развитии торговых связей ускоренными темпами.
Узбекистан заинтересован в расширении экспорта на турецкий рынок текстильной, химической, металлургической, машиностроительной, электротехнической, кожевенно-обувной и сельскохозяйственной продукции.
На бизнес-форуме отмечалось, что и впредь будет стимулироваться работа по реализации в стране совместных инвестиционных проектов с участием ведущих турецких компаний, организации производства продукции с высокой добавленной стоимостью на основе глубокой переработки минеральных и сырьевых ресурсов в свободных экономических и малых промышленных зонах.
– В 2018 году было подписано соглашение о сотрудничестве с Торгово-промышленной палатой Узбекистана, – говорит руководитель "MUSIAD" Абдурахман Каан. – Сотрудничество способствует повышению объемов взаимной торговли между нашими странами. На сегодняшний бизнес-форум мы собрались для поиска путей дальнейшего его повышения. Обсудили вопросы расширения сотрудничества в текстильной, туристической и строительной сферах.
На мероприятии также обсуждались вопросы реализации в рамках программ по развитию отечественной туристической инфраструктуры совместных проектов с участием турецких инвестиций. И Узбекистан, и Турция располагают огромным туристическим потенциалом. Его рациональное использование принесет огромную экономическую прибыль.
В ходе бизнес-форума продемонстрирован экономический и инвестиционный потенциал обеих стран, определены новые направления сотрудничества. Состоялись переговоры представителей деловых кругов Узбекистана и Турции в формате "B2B". На них обсуждалось дальнейшее торгово-экономическое сотрудничество, в частности расширение партнерства между предприятиями.