O‘zbekiston delegatsiyasi Nyu-York shahrida OHIChK vazirlar uchrashuvida ishtirok etdi
2019-yilning 23-sentabr kuni AQShga tashrif buyurgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengashga (OHIChK) a’zo davlatlar vazirlari uchrashuvida ishtirok etdi.
Majlis davomida ishtirokchilar mintaqaviy va xalqaro xavfsizlik, barqaror iqtisodiy rivojlanishni ta’minlash, madaniy-gumanitar kooperatsiyaga doir keng ko‘lamli masalalarni, shuningdek, Afg‘onistondagi vaziyatni muhokama qildilar.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari o‘z nutqida so‘nggi yillarda Osiyoda umumiy va ajralmas xavfsizlik makonini yaratish uchun OHIChK to‘laqonli xalqaro muloqot maydonchasiga aylanganini ta’kidladi.
Vazir, shuningdek, Tojikiston tomonini tashkilotga muvaffaqiyatli raisligi bilan tabrikladi va 2020-yilga mo‘ljallangan OHIChK tadbirlar rejasini qo‘llab-quvvatladi. Ushbu reja O‘zbekiston tashabbusi bilan yoshlarning radikallashishiga qarshi kurashish bo‘yicha xalqaro konferentsiyalar o‘tkazishni nazarda tutadi.
Ta’kidlanganidek, qit’amizning kelajagi, xavfsizligi, barqaror rivojlanishi va farovonligi biz yosh avlodni qanday tarbiyalashimizga bog‘liqdir. Shu munosabat bilan Abdulaziz Kamilov yoshlarning barkamol rivojlanishi va o‘zini namoyon qilishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratishni maqsad qilgan BMTning Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro konvensiyasini ishlab chiqish va qabul qilishda birgalikda harakat qilishga chaqirdi.
Nutq so‘ngida Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va farovonlikni ta`minlash kabi umumiy ezgu maqsadlarga erishish imkonini beruvchi ishonchni mustahkamlash va o‘zaro manfaatli yechimlarni topish bo‘yicha sa’y-harakatlarni bundan keyin ham qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.

Делегация Узбекистана приняла участие в министерской встрече СВМДА в г.Нью-Йорке
23 сентября 2019 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым, находящаяся с визитом в США, приняла участие во встрече министров государств-членов Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА).
В ходе заседания его участники обсудили широкий круг вопросов региональной и международной безопасности, обеспечения устойчивого экономического развития, культурно-гуманитарной кооперации, а также ситуацию в Афганистане.
В своем выступлении глава узбекской делегации подчеркнул, что за последние годы СВМДА превратилось в полноценную международную площадку для диалога в целях создания общего и неделимого пространства безопасности в Азии.
Министр также поздравил таджикскую сторону с успешным председательством в организации и выразил поддержку Плану мероприятий СВМДА на 2020 год, который, в том числе, предусматривает проведение по узбекской инициативе международных конференций по вопросам противодействия радикализации молодежи.
Как было подчеркнуто, будущее, безопасность, устойчивое развитие и благополучие нашего континента напрямую зависят от того, каким мы взрастим молодое поколение. В этой связи Абдулазиз Камилов призвал объединить усилия по разработке и принятию Международной конвенции ООН о правах молодёжи, цель которой является формирование благоприятных условий для гармоничного развития и самореализации молодых людей.
В заключение Министр выразил готовность поддержать дальнейшие усилия по совместному укреплению доверия и поиску взаимовыгодных решений, которые позволят достичь общих благородных целей – обеспечения мира, стабильности и процветания в Азиатском регионе.