O‘zbekiston delegatsiyasi Nyu-York shahrida OHIChK vazirlar uchrashuvida ishtirok etdi
2019-yilning 23-sentabr kuni AQShga tashrif buyurgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengashga (OHIChK) a’zo davlatlar vazirlari uchrashuvida ishtirok etdi.
Majlis davomida ishtirokchilar mintaqaviy va xalqaro xavfsizlik, barqaror iqtisodiy rivojlanishni ta’minlash, madaniy-gumanitar kooperatsiyaga doir keng ko‘lamli masalalarni, shuningdek, Afg‘onistondagi vaziyatni muhokama qildilar.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari o‘z nutqida so‘nggi yillarda Osiyoda umumiy va ajralmas xavfsizlik makonini yaratish uchun OHIChK to‘laqonli xalqaro muloqot maydonchasiga aylanganini ta’kidladi.
Vazir, shuningdek, Tojikiston tomonini tashkilotga muvaffaqiyatli raisligi bilan tabrikladi va 2020-yilga mo‘ljallangan OHIChK tadbirlar rejasini qo‘llab-quvvatladi. Ushbu reja O‘zbekiston tashabbusi bilan yoshlarning radikallashishiga qarshi kurashish bo‘yicha xalqaro konferentsiyalar o‘tkazishni nazarda tutadi.
Ta’kidlanganidek, qit’amizning kelajagi, xavfsizligi, barqaror rivojlanishi va farovonligi biz yosh avlodni qanday tarbiyalashimizga bog‘liqdir. Shu munosabat bilan Abdulaziz Kamilov yoshlarning barkamol rivojlanishi va o‘zini namoyon qilishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratishni maqsad qilgan BMTning Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro konvensiyasini ishlab chiqish va qabul qilishda birgalikda harakat qilishga chaqirdi.
Nutq so‘ngida Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va farovonlikni ta`minlash kabi umumiy ezgu maqsadlarga erishish imkonini beruvchi ishonchni mustahkamlash va o‘zaro manfaatli yechimlarni topish bo‘yicha sa’y-harakatlarni bundan keyin ham qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.

On September 23, 2019, the delegation of the Republic of Uzbekistan led by the Minister of Foreign Affairs Abdulaziz Kamilov attended the FMs meeting of Member States of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA).
According to Uzbekistan MFA, at the meeting, participants discussed a wide range of issues of regional and international security, ensuring sustainable economic development, cultural-humanitarian cooperation, as well as situation in Afghanistan.
In his speech, the head of Uzbekistan delegation noted that in recent years CICA has become a full-fledged international platform for dialogue to create a common and indivisible security space in Asia.
The Minister also congratulated the Tajik side on successful chairmanship in the organization and expressed support for CICA Action Plan for 2020, which provides for holding international conferences on countering youth radicalization.
It was emphasized that future, security, sustainable development and wellbeing of our continent depend directly on how we raise the younger generation. In this regard, Abdulaziz Kamilov called for joint efforts to develop and adopt the UN International Convention on Youth Rights, the purpose of which is to create favorable conditions for harmonious development and self-realization of youth.
In conclusion, the Minister expressed readiness to support further efforts on jointly building confidence and finding mutually beneficial solutions that will serve to achieve common noble goals – ensuring peace, stability and prosperity in Asia.