Narkotahdidlarga xalqaro hamkorlik asosida toʻsiq qoʻyishni maqsad qilgan Toshkent anjumani
Birlashgan Millatlar Tashkilotining asosiy maqsadlaridan biri – insoniyatga xavf tugʻdirayotgan illatlarga qarshi kurashishda tashabbus koʻrsatish va davlatlarni ushbu maqsadlar yoʻlida birlashtirishdir.
Bugungi kunda dunyoda terrorizm, ekstremizm kabi xavf-xatarlar qatorida narkotrafik ham turadi. Taʼbir joiz boʻlsa, bu uchinchi xavf hammasidan xatarliroq boʻlib, nafaqat odamlarni jisman, ruhan ojizlashtirib, koʻzlagan maqsadlaridan adashtiribgina qolmay, yirik miqdordagi mablagʻ toʻplash vositasi hamdir. Shu yoʻl bilan topilayotgan mablagʻlar esa birinchi va ikkinchi xavfni moliyalashtirishga ham xizmat qilmoqda.
Shuning uchun ham BMT giyohvandlik va narkojinoyatlarga qarshi kurashish boʻyicha izchil faoliyat yuritmoqda. Shu maqsadda konvensiya va rezolyutsiyalar qabul qilingan. BMT Giyohvand moddalar boʻyicha komissiyaning 6 (XXV) rezolyutsiyasi va EKOSOS kengashining 1776 (LIV) rezolyutsiyasiga muvofiq 1973-yilda Yaqin va Oʻrta Sharqda giyohvand moddalar savdosi boʻyicha quyi komissiyasi tashkil etilgan.
Mazkur komissiyaning 54-sessiyasi joriy yil 23-27-sentabr kunlari Toshkent shahrida boʻlib oʻtmoqda.
Oʻzbekistonda ilk bor tashkil etilgan bu yirik anjuman Yaqin va Oʻrta Sharqda giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurashishda xalqaro hamkorlikni yanada kuchaytirishni maqsad qilgan.
23-sentabr kuni Toshkentdagi “Wyndham Tashkent” mehmonxonasida oʻz ishini boshlagan sessiyada Afgʻoniston, Ozarbayjon, Armaniston, Bahrayn, Germaniya, Hindiston, Italiya, Eron, Qozogʻiston, Kuvayt, Qirgʻiziston, Livan, Pokiston, Rossiya, Tojikiston, Buyuk Britaniya, AQSH, Yaman kabi davlatlardan vakillar, xalqaro tashkilotlarning ekspertlari ishtirok etmoqda.
Anjuman ochilishida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari Aziz Abduhakimov global muammolardan biri boʻlgan giyohvandlikka qarshi kurashishga Oʻzbekiston davlati rahbariyati doimiy eʼtibor qaratayotganini taʼkidladi. Bu borada xalqaro tashkilotlar, jumladan, BMT bilan faol hamkorlik yoʻlga qoʻyilgan. Ayniqsa, BMTning narkotiklar va jinoyatchilik boshqarmasi bilan hamkorlikda amaliy chora-tadbirlar koʻrilmoqda. Oʻzbekistonda giyohvandlikka qarshi kurashish boʻyicha komissiya faoliyat yuritmoqda. Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Narkotik moddalarni nazorat qilish milliy axborot-tahlil markazi ushbu sohada olib borilayotgan ishlarni muvofiqlashtirib bormoqda. Huquq-tartibot organlari tomonidan qoʻlga olinayotgan narkotik moddalarni yoʻq qilish tadbiri muntazam oʻtkazilmoqda. Narkotahdidlardan aholi, yoshlarni muhofaza qilish maqsadida ogohlikka chorlovchi tadbirlar ham muntazam oʻtkazilmoqda. Giyohvandlikka qarshi kurashishni kuchaytirish maqsadida tashkil etilgan yirik forum ushbu yoʻnalishda yangi bosqichni boshlaydi.
Yigʻilishda BMT Giyohvand moddalar va jinoyatchilik boʻyicha boshqarmasining ijrochi direktori Yuriy Fedotovning fikrlari ishtirokchilarga oʻqib eshittirildi.
Ijrochi direktor yirik anjumanning Toshkentda tashkil etilgani uchun imkoniyat yaratgan Oʻzbekiston rahbariyatiga minnatdorlik bildirgan. Ushbu sessiya mamlakatlarga mintaqaviy hamkorlikni muvofiqlashtirishni, ayniqsa, Afgʻonistonda giyohvand moddalar ishlab chiqarishning rekord darajalari va bu bilan bogʻliq muammolarni hisobga olgan holda tahlil qilish uchun yaxshi imkoniyat beradi. Quyi komissiya yigʻilishining ishtirokchilari giyohvand moddalar muammosi bilan bogʻliq tahdidlarga qarshi kurashish boʻyicha milliy va xalqaro miqyosdagi saʼy-harakatlarni kuchaytirish va xalqaro hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdor.
BMTning narkotiklar va jinoyatchilik boshqarmasining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Narkotik moddalarni nazorat qilish milliy axborot-tahlil markazi tashkilotchiligida oʻtayotgan tadbirda giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurashda mintaqaviy va quyi mintaqaviy hamkorlikning hozirgi holati va bu bilan bogʻliq boʻlgan boshqa masalalar muhokama qilinmoqda.
Muammoni hal qilish har tomonlama, koʻp tarmoqli, bir-birini toʻldiruvchi, muvozanatli, ilmiy asoslangan va kompleks yondashuvni talab qiladi. Shu maqsadda keng formatli ushbu yigʻilishda giyohvandlikka qarshi kurashishda tezkor maʼlumot almashishni yanada rivojlantirishga ahamiyat beriladi. Chunki mintaqaviy hamkorlik platformalarining rolisiz narkotik moddalar aylanishiga chek qoʻyish mushkul.
Sintetik opioidlar va sintetik kannabinoidlarning noqonuniy savdosi va unga qarshi kurash choralarini kuchaytirish boʻyicha yangi uslublarni yaratish va amalda joriy etish boʻyicha fikr almashiladi. Chunki narkotik moddalar bugungi kunda boshqa nom va boshqa koʻrinish olib, taʼsir doirasi oʻsib bormoqda.
Opiat moddalar ishlab chiqarish oʻchoqlariga barham berish, bu borada yuzaga kelayotgan muammolarning yechimiga eʼtibor qaratiladi.
Giyohvand moddalarni isteʼmol qilishning oldini olish, ayniqsa, bolalar va yoshlarni buning oqibatlaridan ogoh etishga oid targʻibot tadbirlarini kuchaytirishda taʼsirchan uslublarni kuchaytirish zarur.
Ushbu mavzular besh kun davom etadigan yigʻilish ishtirokchilari tomonidan ishchi guruhlarga boʻlingan holda batafsil koʻrib chiqiladi.

Международное сотрудничество поставит преграды наркоугрозам
Одной из главных задач Организации Объединенных Наций является проявление инициативы в борьбе с вызовами, создающими угрозы для человечества, объединение государств во имя этой цели.
На сегодняшний день, помимо терроризма, экстремизма и других угроз, в число глобальных проблем входит и наркотрафик. Эта угроза является наиболее опасной, наркотики не только физически и психически разрушают людей, сбивают их с верного пути, но и являются средством получения больших денег, которые направляются на финансирование других глобальных угроз.
Поэтому ООН ведет последовательную деятельность по борьбе с наркоманией и наркопреступностью. Для этого приняты соответствующие конвенции и резолюции. В соответствии с резолюцией 6(XXV) Комиссии по наркотическим средствам и резолюцией 1776(LIV) ЭКОСОС в 1973 году была образована Подкомиссия по незаконному обороту наркотиков на Ближнем и Среднем Востоке.
54-я сессия данной комиссии началась 23 сентября в Ташкенте и продлится до 27 сентября.
Этот крупный форум, впервые организованный в Узбекистане, нацелен на дальнейшую активизацию международного сотрудничества в области борьбы с реализацией наркотических средств на Ближнем и Среднем Востоке.
В сессии, которая начала работу 23 сентября в столичной гостинице "Wyndham Tashkent", принимают участие представители Афганистана, Азербайджана, Армении, Бахрейна, Германии, Индии, Италии, Ирана, Казахстана, Кувейта, Кыргызстана, Ливана, Пакистана, Российской Федерации, Великобритании, США, Йемена и других стран, эксперты международных организаций.
На открытии форума заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов отметил, что правительство Узбекистана уделяет постоянное внимание борьбе с одной из глобальных проблем - наркоманией. В этом направлении налажено активное сотрудничество с международными организациями, в частности, с ООН. Совместно с Управлением ООН по наркотикам и преступности принимаются практические меры. В Узбекистане действует комиссия по борьбе с наркоманией. Национальный информационно-аналитический центр по контролю за наркотиками при Кабинете Министров координирует работу в этом направлении. Регулярно проводятся мероприятия по ликвидации наркотических средств, задержанных органами правопорядка. В целях защиты населения, в том числе молодежи, от наркоугроз на регулярной основе проводятся мероприятия, призывающие людей к бдительности. Крупный форум, организованный с целью усиления борьбы с наркоманией, знаменует новый период действий в этом направлении.
На заседании участникам зачитаны слова исполнительного директора Управления ООН по наркотикам и преступности Юрия Федотова.
Он выразил благодарность руководству Узбекистана за создание возможности организовать этот крупный форум в Ташкенте. Данная сессия предоставляет странам хорошую возможность провести анализ регионального сотрудничества и координации работы, особенно в свете рекордного уровня производства наркотиков в Афганистане, связанных с этим проблем. Участники сессии подкомиссии заинтересованы в активизации усилий на национальном и международном уровнях и дальнейшем расширении международного сотрудничества для противодействия вызовам, связанным с наркотиками.
На мероприятии, организаторами которого являются представительство Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии, Национальный информационно-аналитический центр по контролю за наркотиками при Кабинете Министров Республики Узбекистан, обсуждаются текущее состояние регионального и субрегионального сотрудничества в области противодействия незаконному обороту наркотиков и связанные с этим другие вопросы.
Решение проблемы требует всеобъемлющего, взаимодополняющего, сбалансированного, научно обоснованного подхода. Поэтому на сессии, проводимой в многостороннем формате, особое внимание уделяется развитию обмена оперативной информацией. Потому что сложно прекратить оборот наркотических средств без участия региональных платформ международного сотрудничества.
Состоится обмен мнениями по созданию и внедрению в практику новых методов борьбы с незаконным оборотом синтетических опиодов и синтетических каннабиноидов. Ибо на сегодняшний день наркотические средства обретают новые виды и названия, расширяется спектр их воздействия.
Внимание будет уделено также вопросам ликвидации очагов производства опиатов, решению возникающих в этом направлении проблем.
Необходимо расширить пропагандистские мероприятия по предупреждению потребления наркотических средств среди населения, особенно подростков и молодежи.
В течение пяти дней работы сессии участники в формате рабочих групп детально рассмотрят эти вопросы.