2019-09-24 | Siyosat
2019-yilning 23-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov Xitoy Xalq Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Szyan Yan bilan uchrashdi.
Bo‘lib o‘tgan suhbatda Shanxay hamkorlik tashkiloti a’zo davlatlarining Hukumat rahbarlari (bosh vazirlari) kengashining Toshkent shahridagi navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rishning va unda Xitoy delegatsiyasi ishtirok etishining amaliy jihatlari korib chiqildi.
Uchrashuvda Xitoy Davlat kengashi Bosh vaziri Li Ketsyanning O‘zbekistonga rasmiy tashrifi dasturi va bo‘lajak O‘zbekiston-Xitoy muzokaralari kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi.

23 сентября 2019 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики Цзян Янь.
В состоявшейся беседе рассмотрены практические аспекты подготовки к очередному заседанию в г.Ташкенте Совета глав правительств (премьер-министров) государств-членов Шанхайской организации сотрудничества и участия в нем китайской делегации.
Стороны также обменялись мнениями по программе официального визита в Узбекистан Премьера Госсовета КНР Ли Кэцяна и повестке дня предстоящих узбекско-китайских переговоров.