2019-09-24 | Siyosat
2019-yilning 23-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov Xitoy Xalq Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Szyan Yan bilan uchrashdi.
Bo‘lib o‘tgan suhbatda Shanxay hamkorlik tashkiloti a’zo davlatlarining Hukumat rahbarlari (bosh vazirlari) kengashining Toshkent shahridagi navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rishning va unda Xitoy delegatsiyasi ishtirok etishining amaliy jihatlari korib chiqildi.
Uchrashuvda Xitoy Davlat kengashi Bosh vaziri Li Ketsyanning O‘zbekistonga rasmiy tashrifi dasturi va bo‘lajak O‘zbekiston-Xitoy muzokaralari kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi.

Meeting with the Ambassador of China
On September 23, 2019, the First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Nematov met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China Jiang Yan.
According to Uzbekistan MFA, practical aspects of preparing for the next meeting in Tashkent of the Council of the Heads of Government (Prime Ministers) of the member states of the Shanghai Cooperation Organization and participation of the Chinese delegation were considered at the meeting.
The parties exchanged views on the program of the official visit of the Premier of the State Council of China Li Keqiang to Uzbekistan and the agenda of the upcoming Uzbekistan – China negotiations.