Xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish masalalari muhokama qilindi
Kuni kecha O’zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligida IIV Huquqbuzarliklar profilaktikasi bosh boshqarmasi boshlig’i o’rinbosari-xotin-qizlar masalalari bo’yicha bo’lim boshlig’i polkovnik Umida Abdullaeva YuNISEFning O’zbekistondagi vakolatxonasi vakillari, YuNISEF xalqaro psixolog-maslahatchilari Svetlana Rijikova va Gulchehra Nig’madjonovalar bilan uchrashdi.
Uchrashuvda, O’zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi, shuningdek “Ichki ishlar organlari to’g’risida”gi, “Xotin-qizlarni tazyiq va zo’ravonlikdan himoya qilish to’g’risida”gi va “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to’g’risida”gi qonunlari hamda boshqa bir qator normativ-huquqiy hujjatlar ijrosi doirasida IIV Huquqbuzarliklar profilaktikasi bosh boshqarmasi tomonidan amalga oshirish lozim bo’lgan muhim masalalar muhokama qilindi.
Amaliy muloqot davomida Toshkent viloyatining Chinoz tumanidagi o’smir qizlarni tarbiyalashga oid muassasada shart-sharoitlarni yanada yaxshilash masalasi ham ko’rib chiqildi.
O’zbekiston tomonidan respublikada xotin-qizlar o’rtasida huquqbuzarliklar profilaktikasi faoliyatiga ko’maklashish bo’yicha YuNISEF loyihasini birgalikda ishlab chiqish taklifi berildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ushbu loyihani birgalikda ishlab chiqish, qizlarni tarbiyalash bo’yicha muassasalar o’qituvchilari, shuningdek voyaga etmaganlar bilan ishlash bo’yicha ichki ishlar organlari xodimlari uchun seminarlar va treninglar o’tkazish, xususan bunda O’zbekiston Respublikasi IIV Malaka oshirish instituti imkoniyatlaridan foydalangan holda ko’rib chiqishga kelishib oldilar.

Обсуждены вопросы защиты прав женщин
В Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан заместитель начальника ГУПП МВД – начальник отдела по вопросам женщин полковник Умида Абдуллаева провела встречу с представителями офиса ЮНИСЕФ в Узбекистане, международными консультантами-психологами ЮНИСЕФ Светланой Рыжиковой и Гульчехрой Нигмаджановой.
Основная цель мероприятия – обсуждение вопросов возможной помощи ГУПП МВД в осуществлении деятельности в рамках исполнения норм Конституции Республики Узбекистан, Законов Республики Узбекистан «Об органах внутренних дел», «О защите женщин от притеснения и насилия», «О гарантиях равных нрав и возможностей для женщин и мужчин», а также других нормативно-правовых документов.
В ходе конструктивного диалога также рассмотрен вопрос улучшения условий в учреждении по воспитанию девушек-подростков в Чиназском районе Ташкентской области.
Узбекской стороной был предложен вариант совместной разработки проекта ЮНИСЕФ по оказанию содействия в деятельности по профилактике правонарушений среди женщин в республике.
По итогам встречи стороны договорились рассмотреть вопросы совместной разработки данного проекта, о проведении обучающих семинаров и тренингов для преподавателей учреждений по воспитанию девушек, а также сотрудников ОВД по работе с несовершеннолетними, в частности, с применением возможностей Института повышения квалификации МВД Узбекистана.