Toshkentda Yaqin va O‘rta Sharqda giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurashda hamkorlikni yanada kuchaytirish bo‘yicha uchrashuv o‘z ishini boshladi.
Giyohvandlikka qarshi kurashishda sezilarli yutuqlarga erishilganiga qaramay, narkotik moddalar muammosi butun insoniyat salomatligi, xavfsizligi va farovonligiga tahdid solishda davom etib kelmoqda.
Shu bois Yaqin va O‘rta Sharq mintaqasidagi giyohvand moddalarning noqonuniy savdosi muammosini hal qilish uchun hamkorlik va muvofiqlashtirish maqsadida Toshkent shahrida Quyi komissiyaning 54-sessiyasi tashkil etildi.
Qayd etib o‘tish kerakki, mazkur komissiya BMT Giyohvand moddalar bo‘yicha komissiyaning 6 (XXV) rezolyusiyasi va EKOSOS kengashining 1776 (LIV) rezolyusiyasiga muvofiq 1973 yilda tashkil etilgan.
O‘zbekistonda ilk bor tashkil etilgan sessiyada Afg‘oniston, Ozarbayjon, Armaniston, Bahrayn, Germaniya, Hindiston, Italiya, Eron, Qozog‘iston, Quvayt, Qirg‘iziston, Livan, Pokiston, Rossiya Federatsiyasi, Tojikiston, Buyuk Britaniya, AQSh, Yaman kabi davlatlardan vakillar hamda xalqaro tashkilotlarning ekspertlari ishtirok etmoqda.
Anjumanning ochilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Aziz Abduhakimov narkotahdidlarga qarshi kurashishda xalqaro hamkorlik muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdi. O‘zbekiston giyohvandlikdek global muammoga qarshi kurashishda muhim xalqaro hujjatlarni qabul qilgan va ularning bajarilishi bo‘yicha xalqaro tashkilotlar bilan o‘zaro hamkorlikni izchil davom ettirmoqda. Sir emas, bu illatga ko‘proq yoshlar giriftor bo‘lmoqda. O‘zbekistonda esa aholining asosiy qismini yoshlar tashkil etadi.
Bugungi yirik forum bu borada yangi bosqichni boshlaydi. Yig‘ilishda BMT Giyohvand moddalar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasining Ijrochi direktori Yuriy Fedotovning ishtirokchilarga yo‘llagan tabrigi o‘qib eshittirildi.
Qayd etilganidek, ijrochi direktor yirik anjumanning Toshkentda tashkil etilgani uchun imkoniyat yaratgan O‘zbekiston rahbariyatiga minnatdorchilik bildirgan.
Ushbu sessiya mamlakatlarga mintaqaviy hamkorlikni muvofiqlashtirishni, ayniqsa Afg‘onistonda giyohvand moddalar ishlab chiqarishning rekord darajalari va bu bilan bog‘liq muammolarni hisobga olgan holda tahlil qilish uchun yaxshi imkoniyat beradi.
Quyi komissiya yig‘ilishining ishtirokchilari giyohvand moddalar muammosi bilan bog‘liq tahdidlarga qarshi kurash bo‘yicha milliy va xalqaro miqyosdagi sa’y-harakatlarni kuchaytirish hamda xalqaro hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdor.
Besh kun davom etadigan Quyi komissiyaga a’zo davlatlar O‘zbekiston hukumati tomonidan ushbu tadbirning asosiy tashkilotchisi etib belgilangan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Narkotik moddalarni nazorat qilish milliy axborot-tahlil markazi bilan birgalikda giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurashda mintaqaviy va quyi mintaqaviy hamkorlikning hozirgi holatini va bu bilan bog‘liq bo‘lgan boshqa masalalarni muhokama qiladilar.

Meeting to Strengthen Cooperation in Countering Drug Trafficking in the Near and Middle East kicks off in Tashkent
Tashkent hosts a meeting to Strengthen Cooperation in Countering Drug Trafficking in the Near and Middle East.
The world drug problem remains a common and shared responsibility that should be addressed in a multilateral setting through effective and increased international cooperation and demands an integrated, multidisciplinary, mutually reinforcing, balanced, scientific evidence-based and comprehensive approach. While tangible progress has been achieved in some fields, the world drug problem continues to present challenges to the health, safety and well-being of all humanity.
Representatives from Afghanistan, Azerbaijan, Armenia, Bahrain, Germany, India, Italy, Iran, Kazakhstan, Kuwait, Kyrgyzstan, Lebanon, Pakistan, Russia, Tajikistan, UK, USA, Uzbekistan and Yemen, as well as experts from various international organizations have met in Tashkent for the 54th Session of the Subcommission on Illicit Drug Traffic and Related Matters in the Near and Middle East.
This is the first time Uzbekistan is hosting the Subcommission session. The Subcommission was established by resolution 6 (XXV) of the Commission on Narcotic Drugs and by ECOSOC resolution 1776 (LIV) in 1973. The Subcommission session participants are interested in resolving national and international efforts and further increasing international cooperation to face drug-related challenges.
At the opening ceremony of the meeting, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Aziz Abdukhakimov noted the importance of the international cooperation in countering drug trafficking.
At the event, participants will discuss and exchange views on the importance of exchange of actionable intelligence and role of regional cooperation platforms in facilitating this exchange, trafficking in synthetic opioids and synthetic cannabinoids and measures to counter this trafficking, record levels of the opiate production and related challenges, as well as on practical measures tailored to the specific needs of children and youth to prevent and treat drug abuse among them.
During the five days, the Subcommission Member States jointly with the National Information-Analytical Centre on Drug Control under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan will discuss current situation with respect to regional and subregional cooperation in the area of illicit drug traffic and related issues.
Following the meeting, the Subcommission will adopt the report on its fifty-fourth session, including the findings, conclusions and recommendations of the working groups.