O‘zbekiston katta siyosiy jarayon - Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari va mahalliy kengashlar deputatlari saylovi arafasida turibdi. Saylovlar mamlakatda amalga oshirilayotgan demokratik islohotlar, yaqin va olis istiqbol uchun belgilab olinadigan strategik taraqqiyotning dasturiy vazifalarini amalga oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining Xalqaro matbuot markazida 20 sentyabr kuni bo‘lib o‘tgan navbatdagi majlisi ana shu yirik voqeaga bag‘ishlandi.
Majlisda Markaziy saylov komissiyasi 2019-yil 22-dekabrni - O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari va mahalliy kengashlar deputatlari saylovi kuni deb belgiladi. Saylov kampaniyasi 20-sentabrdan boshlanishi e’lon qilindi.
Majlisda, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari va mahalliy kengashlar deputatlari saylovini o‘tkazish bo‘yicha asosiy tadbirlar dasturi tasdiqlandi.
Tadbirda taraqqiyotining yangi, demokratik bosqichiga qadam qo‘ygan O‘zbekistonda yangi parlament va yangi mahalliy kengashlarni saylash uchun yangicha ruhdagi saylovlar kampaniyasi boshlanayotgani alohida ta’kidlandi.
Bo‘lajak saylovlar mamlakatimizni rivojlantirishning beshta muhim ustivor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida o‘z ifodasini topgan ilg‘or demokratik g‘oyalarning amaldagi yana bir yorqin ifodasi bo‘ladi. Jamiyatimiz hayotidan ko‘ppartiyaviylik, siyosiy plyuralizm, fikrlar rang-barangligi, ochiqlik va oshkoralik, bag‘rikenglik tamoyillari tobora mustahkam va keng o‘rin olmoqda.
Avvalo, bu yil mamlakat parlamenti va xalq deputatlari mahalliy kengashlariga saylovlar ilk bor O‘zbekiston Respublikasining yangi Saylov kodeksi asosida o‘tadi. Saylovlarda birinchi marta beshta siyosiy partiya o‘z nomzodlarini ilgari surish huquqiga ega. Bular - “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, Xalq demokratik partiyasi, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati - O‘zbekiston liberal-demokratik partiyasi, “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi va O‘zbekiston Ekologik partiyasi.
Saylovlarda 20 milliondan ortiq saylovchi, shulardan ikki millondan ziyod yoshlar ilk bor, ovoz beradi.
Majlis nihoyasida O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Raisi, siyosiy partiyalarning rahbarlari Xalqaro matbuot markazining maxsus bezatilgan zaliga taklif etildi. Ular shaffof tugmachalarni bosib, saylov kampaniyasiga tantanali ravishda start berdi. Ulkan ekranda “2019-yil, 22-dekabr. “Yangi O‘zbekiston. Yangi saylovlar!” tasviri paydo bo‘ldi.
Marosimda hozir bo‘lgan Markaziy saylov komissiyasi a’zolari va xodimlari, vazirlik va idoralarning vakillari, mahalliy va xorijiy jurnalistlarning qarsaklari yangradi.
Saylov kodeksiga binoan endilikda siyosiy partiyalar Qonunchilik palatasiga bo‘lajak saylovlarda 135 emas, balki to‘liq 150 saylov okrugidan nomzod ko‘rsatish huquqiga ega bo‘ldi. O‘zbekiston Ekologik harakatiga berilgan kvota chiqarib tashlangani partiyalararo raqobatni kuchaytirishga xizmat qiladi.
Viloyatlarda hududiy bo‘linmalari ham ish boshlagan Xalqaro matbuot markazida Saylovchilarga tezkor axborot berish markazi (Call-center) faoliyati yo‘lga qo‘yiladi. O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi respublika hududi bo‘ylab abonentlardan markazga chiquvchi bepul qo‘ng‘iroqlar amalga oshiriladigan ko‘p tarmoqli va qisqa raqamli alohida aloqa liniyasi ajratadi hamda uning uzluksiz ishlashini ta’minlaydi.

Центральная избирательная комиссия: избирательная кампания началась
Узбекистан в преддверии крупного политического процесса - выборов депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса и депутатов в местные кенгаши. Выборы играют важную роль в осуществлении демократических реформ в стране, а также достижении стратегических целей развития как на ближайшее будущее, так на длительный период.
Именно этому значимому событию было посвящено очередное заседание Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, которое состоялось 20 сентября 2019 года.
На заседании Центральная избирательная комиссия назначила день выборов депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан и депутатов в местные кенгаши на 22 декабря 2019 года. Было объявлено, что 20 сентября 2019 года стартует предвыборная кампания.На заседании также была утверждена программа основных мероприятий по выборам депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан и депутатов в местные кенгаши.
Было особо отмечено, что в Узбекистане, вступившем в новый, демократический этап развития, предстоящая избирательная кампания в парламент и местные кенгаши стартует в совершенно новом духе.
Предстоящие выборы станут еще одним ярким отражением прогрессивных демократических идей, воплощенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития нашей страны. Принципы многопартийности, политического плюрализма, плюрализма мнений, открытости и прозрачности, терпимости все в большей степени внедряются в наше общество.
Прежде всего, выборы в парламент и местные кенгаши народных депутатов будут проведены впервые в этом году в соответствии с новым Избирательным кодексом Республики Узбекистан. Впервые на выборах пять политических партий имеют право выдвигать своих кандидатов. Это демократическая партия «Миллий тикланиш», Народная демократическая партия Узбекистана, Движение предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократическая партия Узбекистана, Социально-демократическая партия «Адолат» и Экологическая партия Узбекистана.
Более 20 миллионов избирателей, в том числе впервые более 2 миллионов представителей молодежи будут голосовать на выборах.
В конце заседания председатель Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан и руководители политических партий были приглашены в специально украшенный зал Международного пресс-центра. Они нажали прозрачные кнопки и торжественно запустили кампанию. На большом экране появилось изображение – «22 декабря 2019 года: Новый Узбекистан - новые выборы!»
Согласно Избирательному кодексу, политические партии теперь имеют право выдвигать кандидатов не только в 135, но и во всех 150 избирательных округах. Отмена квот у Экологического движения Узбекистана усилит межпартийную конкуренцию.
В конце церемонии было отмечено, что Международный пресс-центр Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан был создан для обеспечения открытости и прозрачности предстоящих выборов, а также широкого и беспристрастного освещения избирательной кампании в СМИ.
В Международном пресс-центре, имеющем региональные отделения, будет работать колл-центр. Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан установит бесплатную горячую линию с коротким номером для связи с центром и обеспечит ее бесперебойную работу по всей территории республики.