BMTning Maxsus ma’ruzachisi bilan uchrashuv
2019-yilning 19-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov BMTning sudyalar va advokatlar mustaqilligi masalalari bo‘yicha Maxsus ma’ruzachisi Diego Garsiya-Sayan boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekistonning BMT va uning tuzilmalari bilan hamkorligining ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi.
O‘zbekiston tegishli vazirlik va idoralarining BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashi va Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi bilan konstruktiv muloqotni rivojlantirishdan tomonlarning manfaatdor ekanligi ta’kidlandi.
Hozirda O‘zbekistonda demokratiya mezonlariga javob beradigan mustahkam siyosiy tizim yaratilgani, jamiyatda qonunlarning ustuvorligi tamoyiliga va inson huquqlariga hurmat bilan munosabatda bo‘lish qaror topayotgani qayd etildi. Inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha xalqaro majburiyatlar so‘siz bajarilmoqda. Jumladan tergov olib borish ustidan sud nazoratini kuchaytirishga yo‘naltirilgan “Xabeas korpus” jarayonlarini joriy qilish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda
O‘zbekiston nomzodini 2021-2023-yillarda BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashi a’zoligiga ko‘rsatish nuqtayi nazaridan tomonlarning muloqotni davom ettirishga tayyorligi tasdiqlandi.

https://gov.uz/media/125de84e-6b16-f422-86be-df73880e2e29.jpg
On 19 September 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the UN delegation led by the Special Rapporteur on the Independence of Judges and Lawyers Diego García-Sayán.
According to Uzbekistan MFA, priority areas of cooperation between Uzbekistan and the UN and its structures were discussed at the meeting.
The parties emphasized their mutual interest in developing constructive cooperation between relevant ministries and agencies of Uzbekistan, Human Rights Council and the UN High Commissioner Office for Human Rights.
It was noted that Uzbekistan has established a stable political system that meets the criteria of democracy, and respect for principles of rule of law and human rights is being affirmed in society. International obligations for human rights protection are being fulfilled, in particular, work is under way on further implementing the Habeas corpus procedure, aimed at strengthening judicial control over conducting investigations.
The sides confirmed their readiness to continue dialogue in the context of Uzbekistan's candidacy for membership of the UN Human Rights Council for 2021-2023.