Adliya vazirligi, YI va BMTTD qo‘shma loyihasi: qishloq joylarda davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish
2019-09-18 | Jamiyat
Adliya vazirligi, Yevropa Ittifoqi va BMT Taraqqiyot dasturi hamkorligida O‘zbekistonda “O‘zbekistonning qishloq hududlarida davlat xizmatlarini taqdim etishni takomillashtirish va boshqaruv darajasini oshirish” yangi qo‘shma loyihasiga start berildi.
Tadbirda ishtirok etgan vazirlik va idoralar, xalqaro va jamoat tashkilotlari vakillari, ekspertlar, NNT va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari davlat tuzilmalari va xizmatlar ko‘rsatish mexanizmlarini odamlar manfaatiga xizmat qiluvchi hamda dolzarb masalalarni xalqaro standartlarga muvofiq hal qiluvchi mexanizmga aylantirish muhimligini qayd etdi.
O‘zbekistonda davlat xizmatlari tizimi izchil takomillashtirilib, modernizatsiya qilinayotganini qayd etdi. Ikki yil avval Prezident Shavkat Mirziyoyev “Fuqarolar emas, hujjatlar harakatlanadi” degan g‘oyani ilgari surish bo‘yicha topshiriq bergan edi. Davlatimiz rahbari taklifiga muvofiq yangi tuzilma — Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligiga asos solindi. Uning faoliyatini yo‘lga qo‘yishda Prezidentning Virtual va Xalq qabulxonalariga kelib tushgan murojaatlar batafsil o‘rganildi va tahlil qilindi. Davlat xizmatlari markazlarining asosiy maqsadi davlat organlari va fuqarolarning bevosita muloqotini minimallashtirish orqali korruptsiya va byurokratiyaning oldini olishdan iboratdir.
Adliya vaziri R. Davletov, qo‘shma loyihaning ishga tushirilishi O‘zbekistonda ko‘rsatilayotgan davlat xizmatlari sifatini fuqarolar manfaatlarini hisobga olgan holda oshirishga xizmat qilishini qayd etdi. Ta’kidlashicha, bu qishloq aholisining davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytiradi. Masalan, tug‘ilishni qayd etish yoki biznesni ro‘yxatdan o‘tkazish bilan bog‘liq jarayonlar tezlashadi, davlat organlarining jamiyat oldidagi hisobdorligi ortadi.
Loyiha doirasida qiymati 10 million yevro bo‘lgan 4 asosiy tarkibiy qismni amalga oshirish ko‘zda tutilgan:
1) tegishli sohalarda normativ baza, davlat siyosatini tartibga solish, ma’lumotlarni boshqarish va real ma’lumotlar asosida siyosatni ishlab chiqish;
2) Davlat xizmatlari agentligi, Adliya vazirligi va ular bilan bog‘liq tashkilotlarning institutsional salohiyatini mustahkamlash;
3) Tajriba hududlari - Sirdaryo, Surxondaryo, Jizzax, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlarida davlat xizmatlarini taqdim etishning namunali modelini namoyish qilish maqsadida kamida beshta davlat xizmatlari markazining texnik salohiyatini oshirish;
4) Mahalliy hokimiyat organlari (hokimiyatlar) ishtirokida tajriba hududlarida rejalashtirish va boshqaruv tizimini joriy etish va sinov tariqasida amalga oshirish.
Loyiha yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston hukumati tomonidan amalga oshiriladigan qishloq joylarda davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyatini kengaytirish va fuqarolarni qarorlar qabul qilish jarayoniga jalb qilinishini kuchaytirish orqali aholining muhtoj qatlamlari, jumladan ayollar, yoshlar va bolalar, keksalar va jismoniy imkoniyati cheklangan insonlarning hayot sifatini yaxshilash borasidagi muhim qadam sifatida taqdim etilayotgan davlat xizmatlari sifatini yanada oshirish kutilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2018-yil noyabr oyida Adliya vazirligi va Yevropa Ittifoqi Bryusselda bo‘lib o‘tgan «O‘zbekiston - Yevropa Ittifoqi» Hamkorlik kengashining 14-chi yig‘ilishi davomida besh yilga mo‘ljallangan grant kelishuvini imzolagan edi. U davlat xizmatlari ko‘rsatish tizimini yaxshilashga qaratilgan qator tadbirlarni moliyalashtirishni ko‘zda tutadi.
Grant doirasida ixtisoslashgan davlat xizmatlari veb-portali, vakolatli organlar va davlat xizmatlari markazlari o‘rtasida mobil ilovalar orqali onlayn rejimida axborot almashish, shuningdek, davlat xizmatlari ko‘rsatish uchun integratsiyalashgan ma’lumotlar bazasini yaratish rejalashtirilgan. Kelishuv, shuningdek, blokcheyn, zamonaviy rejalashtirish usullari, Davlat xizmatlari markazlari faoliyati samaradorligini baholashga doir tadbirlarni moliyalashtirishni ko‘zda tutadi.

Совместный проект Министерства юстиции, ЕС и ПРООН: расширение доступа сельских жителей к государственным услугам
2019-09-18 | Общество
Министерство юстиции, Европейский Союз и Программа развития ООН в Узбекистане запустили новый совместный проект «Совершенствование предоставления государственных услуг и повышения уровня управления в сельских районах Узбекистана».
Представители министерств и ведомств, международных и общественных организаций, эксперты, ННО и другие институты гражданского общества на церемонии запуска в Ташкенте отметили важность трансформации государственных структур и механизмов оказания госуслуг в инструмент, служащий людям и решающий актуальные вопросы в соответствии с международными стандартами.
В Узбекистане последовательно совершенствуется и модернизируется система государственных услуг. Два года назад Президент Шавкат Мирзиёев поставил задачу по продвижению принципа «двигаются документы, а не граждане». По предложению главы государство была образована новая структура — Агентство государственных услуг при Министерстве юстиции.
При организации его деятельности были тщательно изучены и проанализированы обращения, поступившие в Виртуальную приемную Президента и Народные приемные главы государства. Ключевая цель центров государственных услуг — предотвращение коррупции и бюрократии посредством минимизации непосредственного контакта госорганов и граждан.
Как отметил министр юстиции Р. Давлетов, запуск совместного проекта позволит повысить качество предоставления государственных услуг в интересах граждан в Узбекистане. Расширится доступ сельчан к государственным услугам. К примеру, ускорится процесс регистрации рождения или создания бизнеса, повысится подотчетность госорганов перед общественностью.
В рамках проекта предусмотрено реализовать 4 основных компонента на 10 миллионов евро:
1) упорядочение нормативной базы, политики государствав соответствующих сферах, управления данными и разработка политики на основе фактических данных;
2) укрепление институционального потенциала Агентства государственных услуг, Министерства юстиции и связанных с ним организаций;
3) наращивание технического потенциала как минимум пяти центров государственных услуг в пилотных регионах — Сырдарьинской, Сурхандарьинской, Джизакской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях — для демонстрации образцовой модели предоставления государственных услуг.
4) внедрение и пилотирование системы планирования и управления с участием местных органов власти (хокимиятов) в пилотных регионах.
По итогам проекта ожидается дальнейшее повышение качества предоставляемых государственных услуг как важный шаг со стороны правительства Узбекистана по улучшению качества жизни уязвимых слоев населения в сельских районах, в том числе женщин, молодежи и детей, пожилых и людей с ограниченными физическими возможностями, путем расширения их доступа к услугам и усилению вовлеченности граждан в процесс принятия решений.
Напомним, что в ноябре 2018 года Министерство юстиции и Европейский союз в ходе 14-го заседания Совета сотрудничества «Узбекистан — Европейский союз» в Брюсселе подписали грантовое соглашение, рассчитанное на пять лет. Оно предусматривает финансирование ряда мероприятий, направленных на улучшение системы оказания государственных услуг.
В рамках гранта намечается создание специализированного веб-портала госуслуг, интегрированной базы данных для обмена информацией между уполномоченными органами и центрами госуслуг и оказания госуслуг в режиме онлайн через мобильные приложения. Соглашение также предусматривает финансирование мероприятий по внедрению блокчейна, современных методов планирования и оценки эффективности деятельности работников Центров госуслуг.