Yevropa Ittifoqining Erasmus+ taʼlim, kasbiy tayyorgarlik, sport va yoshlar bilan ishlash, loyihalar dasturi chorak asrdan buyon Oʻzbekiston oliy taʼlim tizimida samarali amalga oshirib kelinadi.
Toshkentdagi Xalqaro biznes markazida Tempus va Erasmus+ dasturlari doirasida Oʻzbekiston hamda Yevropa Ittifoqi mamlakatlari oʻrtasida oliy taʼlim sohasidagi hamkorlikning 25 yilligiga bagʻishlab matbuot anjumani oʻtkazildi.
Unda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi mutasaddilari, xalqaro tashkilotlar vakillari, Erasmus+ loyihalari jamoalari, jurnalistlar ishtirok etdi.
Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bilan eng samarali hamkorlik 1994-2013-yillarda Tempus dasturi, 2007-2014-yillarda Erasmus Mundus dasturi asosida amalga oshirildi. 2014-yildan buyon esa Erasmus+ dasturi amalda. Mazkur dastur mamlakatimizda oliy taʼlimni rivojlantirish va modernizatsiya qilishga koʻmaklashishni koʻzlaydi. Ayni paytda yurtimizning 70 ga yaqin oliy taʼlim muassasasi Erasmus+ loyihalari boʻyicha katta tajribaga ega.
– Mazkur sohaga doir barcha dasturlar Oʻzbekiston hukumatining oliy taʼlimni rivojlantirish boʻyicha maqsad-muddaolariga hamohang ekani bilan ahamiyatlidir, – dedi Yevropa Ittifoqining Oʻzbekistondagi delegatsiyasi vakili Yussi Narvi. – Ishonamanki, Oʻzbekiston ham Yevropa Ittifoqi oʻrtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, oʻqituvchilar va talabalar oʻrtasidagi akademik almashinuvni taʼminlashga birdek hissa qoʻshadi. Ushbu dastur oʻzbekistonlik yoshlarga Yevropa mamlakatlarining yetakchi universitetlarida tahsil olish imkonini beradi. Shuni ham aytishni istardimki, bugun Oʻzbekistonda taʼlimga qaratilayotgan eʼtibor bizni quvontirdi.
– Oʻtgan 25 yil mobaynida biror loyiha ijrosi yuzaki qilingani yoʻq, – dedi Erasmus+ milliy ofisining Oʻzbekistondagi koordinatori Aziza Abdurahmonova. – Iqtidorli yoshlarning Yevropadagi yetakchi universitetlarda tahsil olishi, grantlar, stipendiyalar boʻyicha maxsus dasturlar, talabalar va professor-oʻqituvchilar almashinuvi, pedagoglarning kasbiy salohiyatini yanada yuksaltirishga doir bu loyihalar hozirda ham izchil va muvaffaqiyatli davom ettirilmoqda.
Darhaqiqat, oʻqituvchilarni qayta tayyorlash, menejment va biznes sohasida oʻquv dasturlarini yaratish, zamonaviy oʻquv laboratoriyalarini tashkil etish, yurtimiz oliy taʼlim dargohlari hamda Yevropaning yetakchi universitetlari oʻrtasidagi hamkorlikni oʻrnatishda Tempus va Erasmus+ dasturlarining ahamiyati katta boʻldi. Bu boradagi loyiha va dasturlarning muvaffaqiyatli amalga oshirilishida Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston Milliy universiteti, Guliston davlat universiteti, Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti, Urganch davlat universiteti, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Turin politexnika universiteti, Qoraqalpoq davlat universiteti kabi oliy taʼlim muassasalari yetakchi oʻrin egallamoqda. Istiqbolda esa bu boradagi hamkorlikni tobora kengaytirish belgilangan.
Matbuot anjumanida joriy yilning oktyabr oyida boʻlib oʻtadigan “Erasmus kunlari – 2019” haftaligi haqida ham maʼlumot berildi.

Новые грани сотрудничества в сфере образования
Вот уже четверть века программа Европейского союза "Erаsmus +" в области образования, профессиональной подготовки, спорта и работы с молодежью эффективно реализуется в системе высшего образования Узбекистана.
В рамках программ "Tempus" и "Erаsmus +" в Международном бизнес-центре столицы состоялась пресс-конференция, посвященная 25-летию сотрудничества между Узбекистаном и Евросоюзом в сфере высшего образования.
В ней приняли участие уполномоченные лица Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, представители международных организаций, коллективы проектов программы "Erаsmus +", журналисты.
Самое плодотворное сотрудничество со странами ЕС осуществлялось в 1994-2013 годах в рамках программы "Tempus" и в 2007-2014 годах в рамках программы "Erаsmus". А с 2014 года действует программа "Erаsmus +", которая предусматривает оказание содействия в развитии и модернизации высшего образования в нашей стране. В настоящее время около 70 вузов Узбекистана имеют богатый опыт по осуществлению проектов "Erаsmus +".
- Все программы примечательны тем, что соответствуют целям и желаниям правительства Узбекистана по развитию высшего образования, - сказал представитель делегации Евросоюза в Узбекистане Юсси Нарви. - Убежден, что Узбекистан также внесет свою лепту в дальнейшее укрепление сотрудничества с Евросоюзом, обеспечение обмена преподавателями и студентами. Данная программа позволит узбекской молодежи обучаться в ведущих университетах европейских стран. Хотелось бы добавить, что нас обрадовало внимание к образованию, уделяемое сегодня в Узбекистане.
- За прошедшие 25 лет ни один проект не был реализован для "галочки", - сказал координатор национального офиса "Erаsmus +" в Узбекистане Азиза Абдурахманова. - Эти проекты, нацеленные на предоставление одаренной узбекской молодежи возможности получить образование в ведущих вузах Европы, гранты и обучаться по специальным стипендиальным программам, а также обеспечение обмена студентами, профессорами и преподавателями, дальнейшее повышение квалификации педагогов, последовательно и успешно реализуются и сейчас.
Действительно, программы "Tempus" и "Erаsmus +" сыграли важную роль в переподготовке преподавателей, создании программ по менеджменту и бизнес-сфере, современных учебных лабораторий, установлении сотрудничества между высшими образовательными учреждениями нашей страны и ведущими университетами Европы. В плане успешной реализации проектов и программ в данном направлении лидирует Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Гулистанский государственный университет, Ташкентский государственный технический университет имени Ислама Каримова, Ургенчский государственный университет, Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, Туринский политехнический университет, Каракалпакский государственный университет и другие высшие учебные заведения. А в перспективе предусматривается дальнейшее расширение сотрудничества в этом направлении.
На пресс-конференции представлена информация о предстоящей неделе "Erasmus Days 2019", которая будет проходить в октябре текущего года.