Turmush sifati normativlari loyihasini tasdiqlash bo‘yicha ekspertlar guruhi yig‘ilishi o‘tkazildi
2019-yil 16-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Ijroiya qo‘mitasi hamda O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi hamkorligida tadbir o‘tkazildi.
Videokonferensiya formatida tashkil etilgan tadbirda Minsk shahrida o‘tkazilgan turmush sifati normativlari loyihasini tasdiqlash bo‘yicha ekspertlar guruhi yig‘ilishida ko‘tarilgan masalalar bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirildi.
Tadbirda O‘zbekiston, Belarus, Armaniston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston Respublikalari va Rossiya Federatsiyasining manfaatdor vazirlik va idoralari vakillari, xalqaro ekspertlar, MDH ijroiya qo‘mitasi xodimlari ishtirok etdi. Jumladan, yurtimizdan Moliya, Iqtisodiyot va sanoat, Bandlik va mehnat munosabatlari, Sog‘liqni saqlash, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirliklari, Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitalari, Gidrometeorologiya xizmati markazi vakillari qatnashdi.
Yig‘ilishda aholi farovonligi, turmush shart-sharoiti statistik ko‘rsatkichlari bo‘yicha turmush sifati normativlari loyihasini tasdiqlashda mamlakatlarning o‘zaro kelishuvi natijalari bo‘yicha MDHga a'zo davlatlarning takliflari muhokama qilindi.

A press conference of the expert group on the approval of the draft standards of quality of life
On September 16 2019 State Statistics Committee took part in the meeting of the CIS Executive Committee in Minsk, an expert group meeting on the harmonization of the draft quality of life standards, organized in the form of video conferencing in the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan.
The meeting of the expert group was attended by representatives and experts from interested ministries and departments of the Republic of Armenia, the Republic of Belarus, the Republic of Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, the Russian Federation, the Republic of Tajikistan and the Republic of Uzbekistan, as well as employees of the CIS Executive Committee.
During the meeting, the proposals of the CIS member states, which were received as a result of the intra-state approval of the draft Quality of Life Standards for the List of Statistical Indicators of the General Welfare of People and Living Conditions, were discussed.
From the Republic of Uzbekistan, representatives of the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Statistics, the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Economy and Industry of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Employment and Labor Relations of the Republic of Uzbekistan, the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Ecology and Environmental Protection, the Ministry of Housing and Communal Services of the Republic took part Uzbekistan, Hydrometeorological Service of the Republic of Uzbekistan, State Committee the Republic of Uzbekistan for the development of tourism, the Ministry for the Development of Information Technologies and Communications of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan.