Turmush sifati normativlari loyihasini tasdiqlash bo‘yicha ekspertlar guruhi yig‘ilishi o‘tkazildi
2019-yil 16-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Ijroiya qo‘mitasi hamda O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi hamkorligida tadbir o‘tkazildi.
Videokonferensiya formatida tashkil etilgan tadbirda Minsk shahrida o‘tkazilgan turmush sifati normativlari loyihasini tasdiqlash bo‘yicha ekspertlar guruhi yig‘ilishida ko‘tarilgan masalalar bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirildi.
Tadbirda O‘zbekiston, Belarus, Armaniston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston Respublikalari va Rossiya Federatsiyasining manfaatdor vazirlik va idoralari vakillari, xalqaro ekspertlar, MDH ijroiya qo‘mitasi xodimlari ishtirok etdi. Jumladan, yurtimizdan Moliya, Iqtisodiyot va sanoat, Bandlik va mehnat munosabatlari, Sog‘liqni saqlash, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirliklari, Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitalari, Gidrometeorologiya xizmati markazi vakillari qatnashdi.
Yig‘ilishda aholi farovonligi, turmush shart-sharoiti statistik ko‘rsatkichlari bo‘yicha turmush sifati normativlari loyihasini tasdiqlashda mamlakatlarning o‘zaro kelishuvi natijalari bo‘yicha MDHga a'zo davlatlarning takliflari muhokama qilindi.

Состоялось пресс-конференция экспертной группы по утверждение проекта нормативов качества жизни
16 сентября 2019г. Госкомстатом принято участие в проводимом Исполнительным комитетом СНГ в г. Минске заседании экспертной группы по согласованию проекта Нормативов качества жизни, организованном в формате видеоконференцсвязи в Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан.
В заседании экспертной группы принимали участие представители и эксперты заинтересованных министерств и ведомств Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Таджикистан и Республики Узбекистан, а также сотрудники Исполнительного комитета СНГ.
В ходе заседания обсуждались предложения государств-участников СНГ, поступившие по результатам внутригосударственного согласования проекта Нормативов качества жизни по Перечню статистических показателей общего благосостояния людей и условий жизни.
От Республики Узбекистан принимали участие представители Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике, Министерства финансов Республики Узбекистан, Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан, Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан, Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, Министерства жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан, Гидрометеорологической службы Республики Узбекистан, Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Министерства здравоохранения Республики Узбекистан.