O‘zbekiston-Misr siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2019-yil 16-sentabr kuni Qohira shahrida O‘zbekiston-Misr vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining 9-raundi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar delegatsiyalariga O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Dilshod Axatov va Misr Arab Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Hani Salim rahbarlik qildi.
Muzokaralar chog‘ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari batafsil muhokama qilindi, mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Abdulfattoh as-Sisining 2018-yil 4-5-sentabr kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilgan oliy darajadagi samarali muzokaralari ikki tomonlama munosabatlarni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqganligi qayd etildi.
Ta’kidlanganidek, ma’naviy, tarixiy va madaniy umumiylik, xalqlarimiz urf-odatlarining o‘xshashligi O‘zbekiston-Misr munosabatlarining mustahkam asosidir. O‘zbekiston Misrni arab dunyosi va Afrika qit’asidagi istiqbolli sherik sifatida ko‘radi.
Hozirgi vaqtda geografik jihatdan uzoqligi tufayli ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikning mavjud salohiyati yetarlicha foydalanilmagan. Shu nuqtai nazardan, Hukumatlararo qo‘shma komissiya va O‘zbekiston-Misr ishbilarmonlar kengashining navbatdagi majlislarini o‘tkazish dolzarb ahamiyatga ega bo‘lib, ushbu yo‘nalishdagi aloqalarni rivojlantirishning muhim mexanizmi ekanligi qayd etildi.
Tomonlar Buxoroning 2020-yilda “Islom madaniyati poytaxti” deb e’lon qilinishi munosabati bilan o‘tkaziladigan tadbirlarda Misrning ishtirok etishiga qiziqish bildirdilar.
Islomiy merosni o‘rganish doirasida tomonlar Misr ilmiy muassasalari bilan Samarqand shahridagi Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi va Toshkent shahridagi Islom sivilizatsiyasi markazi o‘rtasida hamkorlik aloqalari o‘rnatilganligini yuqori baholadilar. Uchrashuvda tomonlar O‘zbekiston Fanlar akademiyasi huzuridagi Sharqshunoslik instituti bilan Misr Madaniyat vazirligi qoshidagi Kitoblar uyi va Arxivlar muassasasi o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish to‘g‘risidagi taklifni qo‘llab-quvvatladilar, bu esa ikki mamlakat ilmiy muassasalarida saqlanayotgan nodir qo‘lyozmalarni birgalikda o‘rganishga imkon beradi.
Muzokaralarda turizm, madaniyat, fan va ta’lim sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, Misr TIV huzuridagi Misr sheriklikni rivojlantirish agentligi bilan o‘zaro hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.

2019-09-17 | Politics
On September 16, 2019, Cairo hosted the 9th round of Uzbekistan – Egypt inter-MFA political consultations, Uzbekistan MFA reports.
The delegations of the parties were led by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Dilshod Akhatov and the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Arab Republic of Egypt Hany Selim.
The parties discussed in detail the current state and prospects of expanding cooperation in political, trade, economic, investment, cultural, humanitarian and other fields, exchanged views on regional and international issues.
The parties noted that fruitful summit negotiations between President Shavkat Mirziyoyev and President Abdel Fattah Saeed Hussein Khalil el-Sisi on September 4-5, 2018 in Tashkent brought bilateral relations to a qualitatively new level.
The parties expressed interest in participation of Egypt in the events marking the announcement of Bukhara as the Capital of Islamic Culture in 2020.
The parties praised the establishment of partnership between Egyptian scientific institutions and Imam Bukhari International Research Centre in Samarkand and the Center for Islamic Civilization in Tashkent. At the meeting, the parties supported the proposal to expand cooperation between the Institute of Oriental Studies at the Academy of Sciences of Uzbekistan and the Book House and the Archival Institution under the Ministry of Culture of Egypt, which will allow joint study of rare manuscripts stored in scientific institutions of the two countries.
Issues of developing cooperation in tourism, culture, science and education, as well as prospects for interaction with the Egyptian Agency of Partnership for Development under the Ministry of Foreign Affairs of Egypt were considered.