O‘zbekiston yoshlar ittifoqi faoliyatiga to‘sqinlik qilayotgan muammolar ko‘rib chiqildi
2019-yil 13-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatida Yoshlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda yoshlarga oid davlat siyosatini yanada samarali ro‘yobga chiqarish hamda O‘zbekiston yoshlar ittifoqi bilan vakillik va ijro hokimiyati organlarining o‘zaro hamkorligini kuchaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Majlisda Qo‘mita a’zolari, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, bir qator vazirlik va idoralar vakillari hamda OAV xodimlari ishtirok etdilar.
Ta’kidlanganidek, yoshlar alohida ijtimoiy guruh sifatida jamiyat va davlat rivojida muhim o‘rin tutadi. Hozirgi yigit-qizlar - mamlakatimiz kelajagini bugundanoq belgilayotgan, yurtimiz taraqqiyoti yo‘lida yangi g‘oyalar, kuch va imkoniyatlarni ishga solishga qodir ulkan kuchdir. Shu bois ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, intilish va qobiliyatlarini ro‘yobga chiqarish uchun barcha shart-sharoitlarni ta’minlash - davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylangan. Jumladan, O‘zbekiston yoshlar ittifoqining tashkil etilishi mamlakatda bu borada olib borilayotgan ishlarning yangi bosqichga olib chiqilishiga, ularning kelajagi uchun yangi sahifa ochilishiga katta qadam bo‘ldi.
O‘tgan qisqa vaqt ichida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusi va amaliy ko‘magi asosida Yoshlar ittifoqi faoliyatiga doir jami 40 ta qonun va qonunosti hujjatlari qabul qilindi. O‘zbekiston Respublikasining 3 ta qonuni, Davlatimiz rahbarining 5 ta farmoni, 8 ta qarori, 2 ta farmoyishi hamda Vazirlar Mahkamasining bir qator hujjatlari shular jumlasidan. Qolaversa, yoshlar masalalari bilan bog‘liq 70 ga yaqin me’yoriy-huquqiy hujjatga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi.
O‘zbekiston yoshlar ittifoqi faoliyatiga yaqindan ko‘maklashish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri, hududlarda esa hokimlar raisligida Yoshlar masalalari bo‘yicha idoralararo kengashlar faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Yoshlarga munosib shart-sharoitlar yaratib berilayotganligiga qaramasdan, ayrim mutasaddi tashkilot rahbarlarining sustkashligi sababli yigit-qizlar bilan bog‘liq aksariyat muammolarni hamon to‘liq bartaraf etib bo‘lmayapti. Joylarda mutasaddi rahbarlar tomonidan bu masalani mensimasdan, yoshlar hayoti, o‘y-kechinmalari, orzu-umidlariga e’tiborsiz qarash holatlari hamon uchramoqda.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 27-iyundagi Farmoniga asosan “Yoshlar - kelajagimiz” Davlat dasturi qabul qilindi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasidan kelib chiqib, joriy yilda Davlat dasturi qamrovini yanada kengaytirish bo‘yicha Iqtisodiyot va sanoat vazirligi bilan birgalikda tizimli ishlar amalga oshirilib, 2,1 trln. so‘mga yaqin 8913 ta biznes loyihaning manzilli ro‘yxati sohalarga ajratilgan holda tuman (shahar)lar kesimida ishlab chiqildi. Biroq joylarda mutasaddilarning e’tiborsizligi va mas’uliyatsizligi, qolaversa tegishli vazirlik va idoralar, moliya muassasalarining mahalliy hokimiyatlar bilan hamkorligi lozim darajada yo‘lga qo‘yilmaganligi bois mamlakatimiz kelajagi uchun muhim bo‘lgan ushbu dastur ko‘pgina viloyatlarda qoniqarsiz bajarilmoqda.
Shuningdek, yoshlar o‘rtasida huquqbuzarlik va jinoyatchilikning oldini olish, bandligi ta’minlash, nofaol yoshlar bilan ishlash borasida samarador chora-tadbirlar amalga oshirilmagan.
Ta’kidlanganidek, yoshlar orasida huquqbuzarliklarning oldini olishda asosiy omil - ularning samarali bandligini ta’minlash borasida ham qator kamchiliklar mavjud. Yoshlarni munosib ish bilan ta’minlash, jumladan, ular uchun barqaror hamda istiqbolli ish o‘rinlarini yaratish, yoshlarning mehnatga oid huquqlariga ish beruvchilar tomonidan rioya etilishi ustidan qat’iy nazoratni yo‘lga qo‘yish taqozo etiladi. Zotan, har yili mamlakat mehnat bozoriga ta’lim muassasalarini tamomlagan qariyb 450 ming nafar yosh o‘g‘il-qiz kirib kelmoqda.
So‘zga chiqqanlar tomonidan qayd etilganidek, yuqorida ko‘rsatilgan raqamlar ortida kelajakka umid bilan boqib turgan, o‘z orzu va intilishlarini ro‘yobga chiqarish imkonini izlayotgan yoshlarimizning ertangi kuni mujassam. Ularning bandligini ta’minlash maqsadida alohida dasturlar qabul qilinishi lozim.
Majlisda tilga olingan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan bir qator tavsiyalar bildirildi. Xususan, yoshlarni islohotlarga faol jalb qilishning o‘ziga xos uslubi sifatida “Hokim va yoshlar” uchrashuvlarini mutlaqo yangicha, zamonaviy ruhda tashkil qilish mexanizmini ishlab chiqish zarurligi qayd etildi. Shuningdek, yoshlarni “Milliy tiklanishdan milliy yuksalish sari” g‘oyasi ostida birlashtirish, ular qalbida islohotlarga daxldorlik hissini oshirish, chuqur ilm olishga va kitob mutolaasiga tizimli jalb etish choralarini ko‘rish zarurligi ta’kidlandi.
Majlisda muhokama etilgan masala bo‘yicha Yoshlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasining tegishli qarori qabul qilindi.

Рассмотрены проблемы, препятствующие деятельности Союза молодежи Узбекистана
13 сентября 2019 года в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялось заседание Комитета по вопросам молодежи, культуры и спорта.
На заседании обсуждались актуальные вопросы дальнейшего эффективного осуществления государственной молодежной политики и усиления взаимодействия Союза молодежи Узбекистана с органами представительной и исполнительной власти.
Участниками заседания стали члена Комитета, представители Союза молодежи Узбекистана, ряда министерств и ведомств и работники средств массовой информации.
Отмечалось, что молодежь в качестве отдельной социальной группы играет важную роль в развитии общества и государства. Сегодняшние юноши и девушки – это огромная сила, уже сегодня определяющая будущее страны, способная мобилизовать новые идеи и возможности на пути прогресса страны. Именно поэтому их всесторонняя поддержка, обеспечение всех условий для их самореализации являются приоритетами государственной политики. Так, создание Союза молодежи Узбекистана стало еще одним важным шагом на пути вывода на качественно новый уровень работы, проводимой в республике в данном направлении, открытия новой страницы для их будущего.
За прошедший короткий период по инициативе Президента Республики Узбекистан и благодаря его непосредственному содействию принято 40 законов и подзаконных актов, касающихся деятельности Союза молодежи Узбекистана. Среди них 3 закона Республики Узбекистан, 5 указов, 8 постановлений, 2 распоряжения Президента Республики Узбекистан, ряд документов Кабинета Министров.  Внесены изменения и дополнения в порядка 70 нормативно-правовых актов, связанных с вопросами молодежи.
В целях всестороннего содействия деятельности Союза молодежи Узбекистана налажена деятельность межведомственных Кенгашей по вопросам молодежи под председательством Премьер-министра, а в регионах – хокимов.
Несмотря на то, что молодежи предоставляются такие широкие возможности, из-за инертности руководителей некоторых ответственных организаций большинство проблем, связанных с ней, не удается полностью решить. На местах все еще встречаются случаи пренебрежения ответственными руководителями этим вопросом, невнимательности к жизни, стремлениям, чаяниям молодежи.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 27 июня 2018 года принята Государственная программа «Yoshlar – kelajagimiz» – «Молодежь – наше будущее». Исходя из Послания Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису, в текущем году для дальнейшего расширения охвата Государственной программы совместно с Министерством экономики и промышленности осуществлена системная работа, разработан адресный перечень 8913 бизнес-проектов стоимостью около 2,1 трлн. сумов с разделением на сферы в разрезе районов (городов). Однако, из-за инертности и безответственности чиновников на местах, а также вследствие того, что взаимодействие соответствующих министерств и ведомств, финансовых учреждений с местными хокимиятами не налажено на должном уровне, данная программа, имеющая важное значение для будущего страны, выполняется в областях неудовлетворительно.
Кроме того, не осуществляются эффективные меры по профилактике правонарушений и преступности среди молодежи, обеспечения ее занятости, работе с неактивной молодежью.
Отмечалось, что основной фактор предотвращения правонарушений среди молодежи – это обеспечение ее занятости, в данном направлении также имеются недостатки. Необходимо обеспечить молодежь достойной работой, в частности, организовывать для них стабильные и перспективные рабочие места, обеспечить строгий контроль за соблюдением работодателями трудовых прав. Ведь ежегодно на рынок труда приходят почти 450 тысяч юношей и девушек, выпускников образовательных учреждений.
Как было отмечено выступившими, за вышеуказанными цифрами – завтрашний день нашей молодежи, которая с надеждой смотрит в будущее, ищет возможности реализовать свои мечты и чаяния. В целях обеспечения их занятости необходимо принять отдельные программы.
По устранению указанных недостатков был высказан ряд рекомендаций. В частности, подчеркивалось, что в качестве своеобразного метода активного привлечения молодежи к реформам необходимо разработать совершенно новый механизм организации встреч хокимов с представителями молодежи в духе современности. Отмечалась важность принятия системных мер по объединению молодежи на основе идеи «От национального возрождения – к национальному прогрессу», развитию у нее чувства сопричастности к реформам, привлечению к глубокому изучению науки и чтению.
По вопросу, обсужденному на заседании, принято соответствующее решение Комитета по вопросам молодежи, культуры и спорта.