Oʻzbekiston xitoylik mashinasozlarni jalb etmoqda
Toshkentda Xitoyning mashinasozlik uskunalari ishlab chiqaruvchi kompaniyalari ishtirokida Markaziy Osiyo mashinasozligi xalqaro koʻrgazmasi boʻlib oʻtmoqda.
Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi va “BeiJing TRIC International Exhibition Co.Ltd” kompaniyasi tomonidan Tashqi ishlar vazirligi hamda Xitoyning Oʻzbekistondagi elchixonasi hamkorligida tashkil etilgan koʻrgazmada 70 dan ziyod xorijiy kompaniyalar vakillari oʻz mahsulotlari bilan ishtirok etmoqda.
Koʻrgazmadan asfalt-beton zavodlari qurish, qurilish ashyolari tashish, qadoqlash uskunalari, maxsus mashinalar, qurilish kranlari va sanoat liftlari, gʻisht, qogʻoz tayyorlash uskunalari, tegirmonlar, tosh va qimmatbaho metallarga ishlov beruvchi stanoklar, burgʻilash qurilmalari, oʻtga chidamli mahsulotlar ishlab chiqarish korxonalari uchun zarur texnika vositalari oʻrin olgan.
– Ushbu koʻrgazmaga jahon mashinasozlik bozorida munosib oʻringa ega yirik korxonalarning eng sara texnikalarini keltirdik, – deydi Xitoy kompaniyalari delegatsiyasi rahbari, “International Engineering and Mashinery Central Asia Exhibition” kompaniyasi menejeri Frenk San. – Bugungi kunda Oʻzbekistondagi oʻzgarishlar, xususan, xorijiy biznes hamkorlarga yaratilayotgan qulay sharoitlardan yaxshi xabardormiz. Mazkur koʻrgazma hukumatlararo kelishuvlar samarasidir. Umid qilamizki, keng koʻlamli hamkorligimiz qisqa fursatda oʻz samaralarini berib, har ikki tomon manfaatlariga xizmat qiladi.
Koʻrgazma doirasida Oʻzbekiston va Xitoy ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida V2V formatidagi muloqot ham oʻtkaziladi.

Узбекистан привлекает представителей китайского машиностроения​
В Ташкенте продолжается международная выставка машиностроения Центральной Азии с участием китайских компаний.
В выставке, которая организована Торгово-промышленной палатой Узбекистана и компанией "BeiJing TRIC International Exhibition Co.Ltd" совместно с Министерством иностранных дел и посольством КНР в нашей стране, принимают участие более 70 китайских предприятий, производящих оборудование для машиностроения.
В павильонах представлено оборудование для строительства асфальтобетонных заводов, оборудование для упаковки строительных материалов, машины специального назначения – строительные краны и промышленные лифты, оборудование для производства кирпича и бумаги, мукомольные и камнеобрабатывающие станки, буровые установки, огнеупорные материалы, резервуары для хранения и другая продукция.
– На эту выставку привезли самые лучшие образцы машин крупных предприятий, которые занимают особое место на мировом рынке машиностроения, – говорит руководитель китайской делегации, старший менеджер компании "BeiJing TRIC International Exhibition Co.Ltd" Фрэнк Сан. – Мы хорошо знаем, что сейчас в обновленном Узбекистане созданы прекрасные условия для иностранных бизнес-партнеров. Эта выставка является результатом межправительственных договоренностей. Надеемся, что широкомасштабное сотрудничество в скором времени даст свои плоды и послужит интересам обеих сторон.
В рамках выставки запланировано проведение переговоров в формате В2В между представителями деловых кругов Китая и Узбекистана.