Milliy va zamonaviylikni mujassam etgan namoyish
Poytaxtimizdagi “Oʻzekspomarkaz” milliy koʻrgazmalar majmuida Xalqaro toʻqimachilik mahsulotlari va moda industriyasi koʻrgazmasi doirasida modalar namoyishi oʻtkazildi.
Tadbirda soʻz olgan “Oʻztoʻqimachiliksanoat” uyushmasi raisi Ilhom Haydarov mamlakatimizda toʻqimachilik tarmogʻining ravnaqiga qaratilayotgan saʼy-harakatlar mamlakatimiz dizaynerlari faoliyatini qoʻllab-quvvatlash, ularning iqtidorini yuzaga chiqarish va xalqaro tajribani oʻrganish hamda oʻzaro hamkorlik oʻrnatishga xizmat qilishini qayd etdi.
Toshkent global toʻqimachilik kunlari doirasida tashkil etilgan ushbu tadbir soha rivojida muhim ahamiyatga ega boʻlish barobarida mahalliy va xorijlik dizaynerlarni yangi gʻoyalar ustida ishlash, ijodkorlikka undash va oʻzaro aloqalarni mustahkamlashga imkoniyat yaratishi bilan eʼtiborlidir.
– 2004-yildan buyon dizaynerlik bilan shugʻullanib kelaman, – deydi buxorolik dizayner Umida Qobilova. – Maqsadim milliy matolardan zamonaviy liboslar yaratish. Bugungi namoyishda milliy va Yevropa uslubi uygʻunligida liboslar kolleksiyasini muxlislar eʼtiboriga havola etdim. Oʻylaymanki, bu ijod namunalarim ularga manzur boʻladi.
Tadbirda “Samo”, “Elegant garment”, “Safo” kabi mahalliy dizaynerlarning kolleksiyalari taqdim etildi. Ular orasida “Sharq liboslari” kolleksiyasi bir-biridan qiziqarli va betakrorligi bilan barchaga manzur boʻldi. Namoyishda nafaqat mahalliy dizaynerlar, balki Janubiy Koreya va Turkiyadan kelgan ijodkorlarning liboslar toʻplami ham ishtirokchilarni befarq qoldirmadi.

Показ, воплотивший в себе национальные и современные традиции
В Национальном выставочном комплексе "Узэкспоцентр" в рамках Международной выставки текстильной и модной индустрии прошел показ мод.
Выступивший на мероприятии председатель ассоциации "Узтукимачиликсаноат" Ильхом Хайдаров отметил, что поддержка деятельности дизайнеров, выявление талантов и изучение международного опыта, а также установление взаимовыгодного сотрудничества продиктованы стремлением к развитию текстильной промышленности в стране.
Мероприятие, состоявшееся в рамках Дней глобального текстиля в Ташкенте, имеет важное значение в развитии сферы, создает возможность работы над новыми идеями местным и зарубежным дизайнерам, призывает к творчеству и укреплению взаимоотношений.
- Я занимаюсь дизайном с 2004 года, - говорит дизайнер Умида Кобилова из Бухары. - Моя цель – создание современной одежды из национальных тканей. На сегодняшнем показе я представила коллекцию одежды, гармонично воплотившей в себе европейский и национальный стили.
На мероприятии были представлены коллекции местных дизайнеров, такие как "Само", "Элегант гармент", "Сафо" и другие. Особенно отличилась своей разнообразностью и уникальностью "Шарк либослари". Показ не ограничивался коллекциями местных дизайнеров, серии одежды дизайнеров из Южной Кореи и Турции также не оставили присутствующих равнодушными.