O‘zbekiston Mudofaa vazirligi harbiy delegatsiyasi tashrif bilan AQShda bo‘lib turibdi
O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vaziri o‘rinbosari general-mayor Azizbek Ikromov boshchiligidagi harbiy delegatsiya harbiy ta’lim sohasidagi ikki tomonlama aloqalarni yanada rivojlantirish, harbiy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish maqsadida AQShga tashrif buyurdi.
O‘zbekistonning AQShdagi elchixonasi ma’lumotiga ko‘ra, tashrif doirasida 9 sentabr kuni general-mayor A.Ikromov AQSh Milliy mudofaa universiteti Prezidenti, vitse-admiral F.Rugge bilan uchrashdi. O‘zaro muloqot mobaynida oliy bo‘g‘in ofitser kadrlarini tayyorlash, harbiy tadqiqotlar o‘tkazish borasida o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan har ikki tomon ham manfaatdor ekanligi ta’kidlab o‘tildi. Tomonlar keng ko‘lamli masalalar va AQSh Milliy mudofaa universiteti hamda O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari akademiyasi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik yo‘nalishlari bo‘yicha fikr almashdilar.
O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi universitet infratuzilmasi, harbiy kadrlar tayyorlashga yondashuvning umumiy tizimi, shuningdek, professional harbiy ta’limning muayyan kurslari uchun mo‘ljallangan o‘quv dasturlarini ishlab chiqish prinsiplari bilan tanishdi.
Shu kunning o‘zida mamlakatimiz delegatsiyasi vakillari Yaqin Sharq va Janubiy Osiyo Strategik tadqiqotlar markazi (NESA) direktori, iste’fodagi general-leytenant Tomas Vulf bilan uchrashdi. Tomonlar mintaqaviy xavfsizlik sohasida tadqiqotlar o‘tkazish masalalari bo‘yicha hamkorlikni yanada chuqurlashtirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklari ta’kidlab o‘tildi.
10-sentabr kuni Missisipi shtatidan AQSh Kongressi Vakillar palatasi a’zosi Trent Kelli, shuningdek, AQSh Mudofaa vazirligi vakili Amer Latif bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. O‘zaro muloqot davomida tomonlar o‘zaro hamkorlikning bugungi holati va uni yanada rivojlantirish yo‘nalishlari bo‘yicha fikr almashdi.

2019-09-11 | Politics
Military delegation of the Republic of Uzbekistan led by the Deputy Minister of Defense, Major General Azizbek Ikramov, visits the United States to discuss the development of bilateral contacts in military education, as well as further prospects for cooperation between military educational institutions from September 9 to 13, 2019.
According to the Embassy of Uzbekistan in the United States, on September 9, Major General A. Ikramov met with the President of National Defense University, Vice Admiral Fritz Roegge.
At the meeting, mutual interest was noted in establishing cooperation in training senior officers, as well as in the field of military research. The parties exchanged views on a wide range of issues and on possible areas of interaction between the NDU and the Academy of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan.
The delegation of the Republic of Uzbekistan also got acquainted with the University’s infrastructure, the general system of approaches to training military personnel, as well as with the basic principles of curriculum development for individual courses of professional military education.
On the same day, Uzbekistan delegation met with the Director Near East South Asia Center for Strategic Studies, retired Lieutenant General Terry Wolff. The parties noted mutual interest in deepening cooperation on research in the field of regional security.
On September 10, the Uzbek delegation met with Member of the U.S. House of Representatives from Mississippi’s First district Trent Kelly, as well as with the representative of the U.S. Department of Defense, Amer Latif. At the meetings, the parties exchanged views on the current state and possible directions for further development of cooperation.