Vazir boshchiligida idoralararo ishchi yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 9-sentabr kuni Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S. Umurzakov boshchiligida Birlashgan Arab Amirliklari va Fransiya investorlari bilan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalarini muhokama qilish bo‘yicha idoralararo ishchi yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida har bir loyiha alohida chuqur tahlil qilindi, hamkorlikning hozirgi holati o‘rganildi va tegishli dolzarb masalalar aniqlandi. Tegishli rahbarlar bilan qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirilishini tezlashtirishga qaratilgan tadbirlar maqsadli ravishda ishlab chiqildi.
Amalga oshirilayotgan loyihalarning ko‘lami va makroiqtisodiy ahamiyatidan kelib chiqib, kelib tushadigan so‘rovlarga zudlik bilan javob qaytarish maqsadida vazirliklar, idoralar va tijorat banklari rahbarlarining alohida e’tiborlari amirlik va fransuz hamkasblari bilan doimiy aloqada bo‘lishlari zarurligiga qaratildi.
Shuningdek, to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar o‘tkazish va har bir yo‘nalishda aniq kelishuvlarga erishish maqsadida vazirliklar va idoralarning rahbarlari va mutaxassislaridan iborat ixtisoslashgan ishchi guruhlarini yuborish tashabbusi ham ishlab chiqildi.
Uchrashuv yakunlariga ko‘ra, erishilgan kelishuvlarning so‘zsiz va o‘z vaqtida bajarilishini ta’minlash vazifasi yuklatildi.

Под руководством министра состоялось рабочее межведомственное совещание
9 сентября текущего года под руководством министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова состоялось рабочее межведомственное совещание, посвященное обсуждению хода реализации совместных проектов с инвесторами из Объединенных Арабских Эмиратов и Франции.
В ходе совещания был проведен глубокий анализ каждого отдельно взятого проекта, изучено текущее состояние сотрудничества и выявлены актуальные вопросы . В адресном порядке с соответствующими руководителями были проработаны возможные пути решения данных вопросов, что позволит ускорить имплементацию совместных инициатив.
Особое внимание руководителей министерств, ведомств и коммерческих банков было обращено на необходимость плотного контакта с эмиратскими и французскими контрпартнерами с целью мгновенного реагирования на поступающие запросы в силу масштабов и макроэкономической значимости реализуемых проектов.
Также был проработана инициатива по командированию профильных рабочих групп в составе руководителей и экспертов министерств и ведомств для прямых переговоров и достижения конкретных соглашений по каждому направлению.
По итогам совещания было поручено обеспечить безусловную и своевременную реализацию достигнутых договоренностей и соглашений в обозначенные сроки.