2019-09-06 | Siyosat
2019-yilning 6-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Xitoy Xalq Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Szyan Yan bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Xitoyning Afg‘oniston muammosini hal qilish borasidagi sa’y-harakatlari, Afg‘onistonda turli loyihalarni amalga oshirishda O‘zbekiston-Xitoy hamkorligining ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Xitoy tomoni O‘zbekistonning Afg‘onistonda tinch siyosiy jarayonni boshlash bo‘yicha sa’y-harakatlarini yuqori baholadi.
Elchi Afg‘onistonning mintaqaviy loyihalarga jalb etilishi muhimligi haqidagi O‘zbekiston tomonining fikrini to‘liq qo‘llab-quvvatladi, bu esa mamlakatdagi vaziyatni barqarorlashtirish va uning ijtimoiy-iqtisodiy infratuzilmasini tiklashga yordam berishini ta’kidladi.

MFA hosts a meeting with the Ambassador of China
On September 6, 2019, the Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan, Ismatulla Irgashev, met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China, Jiang Yan, Uzbekistan MFA reports.
At the meeting, the efforts of Uzbekistan and China on resolving the Afghan crisis, the priority areas of Uzbekistan – China cooperation in implementation of various projects in Afghanistan were discussed.
The Chinese side praised Uzbekistan’s efforts on launching a peaceful political process in Afghanistan.
The Ambassador fully supported the opinion of the Uzbek side on the importance of further involving Afghanistan in regional projects, which will contribute to a general settlement of the situation in the country and the restoration of its socio-economic infrastructure.