Parijda Oʻzbekistonning turizm salohiyatiga bagʻishlangan biznes forum boʻlib oʻtdi
5-sentabr kuni Parij shahrida Oʻzbekiston Respublikasining Fransiyadagi elchixonasida mamlakatimiz turizm salohiyatiga bagʻishlangan biznes forum oʻtkazildi.  Biznes-forum “MEDEF International” assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Tadbirda Oʻzbekiston tomondan Investitsiya va tashqi savdo vazirining birinchi oʻrinbosari Sunnatilla Bekenov, Turizm davlat qoʻmitasi raisi v.v.b. Abdulaziz Aqqulov, Oʻzbekistonning Fransiyadagi favqulodda va muxtor elchisi Sardor Rustamboyev hamda bir qator mutasaddi tashkilotlar vakillari qatnashishdi. Fransiya tomondan esa “MEDEF International” raisi Kristof Fonteyn assotsiatsiya vakillari hamda unga aʼzo kompaniyalarning rahbarlari va vakillari ishtirok etishdi.
Forumda Fransiya konsorsiumi bilan hamkorlikda tayyorlangan Chorvoq turizm zonasi yangi bosh rejasi taqdim qilindi. Shu bilan birga,“Idealist” kompaniyasi tomonidan tayyorlangan Zomin tumanida Duoba turistik zonasi loyihasining bosh rejasi taqdimoti ham oʻtkazildi. Oʻzbekistonning turizm salohiyati taqdimoti Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi raisi v.v.b. Abdulaziz Aqqulov tomonidan oʻtkazildi. Tadbirning ikkinchi qismida Oʻzbekistondagi investitsiya imkoniyatlari, bozorning strategik yoʻnalishlari, jumladan, turizm sohasida investorlar uchun yaratilayotgan imtiyoz va imkoniyatlar haqida yigʻilganlarga batafsil maʼlumotlar berildi.
Taʼkidlash joizki, loyiha taqdimotlari Fransiya tadbirkorlarining Oʻzbekiston turizm salohiyatiga qiziqish, mavjud imkoniyatlar, xorijiy investorlar uchun yaratilgan imkoniyatlarga katta qiziqish bildirishdi.
Biznes-forum yakuniga koʻra, Oʻzbekiston boʻyicha manzilli taklif loyihalari toʻliq tayyor boʻlgach, “MEDEF International” orqali fransiyalik investor va tadbirkorlarga taqdim etilishiga kelishildi. “MEDEF International” esa, oʻz navbatida, konsorsium bilan birgalikda Fransiyada Oʻzbekiston turizmiga oid targʻibot ishlarini davom ettirishi hamda investorlarga axborot-tashkiliy masalalarda koʻmak berishiga doir kelishuvga erishildi.
Fransiya Korxonalari Harakati (MEDEF) – nodavlat xususiy tashkilot boʻlib, Fransiya biznes doiralarining eng yirik vakili hisoblanadi. U Fransiyaning turli sohalarda faoliyat yurituvchi 800 korxonasini birlashtiradi. MEDEF – Fransiya hukumatining eng ilgʻor va eʼtirof etilgan hamkori boʻlib, ham ijtimoiy, ham iqtisodiy muzokaralarda ishtirok etadi.

В Париже прошел бизнес-форум, посвященный туристическому потенциалу Узбекистана
5 сентября в посольстве Республики Узбекистан во Франции состоялся бизнес-форум, посвященный туристическому потенциалу нашей страны. Бизнес-форум с участием французских предпринимателей был организован совместно с Ассоциацией “MEDEF International”. Подробнее: https://uzbektourism.uz/ru/newnews/view?id=712
Со стороны узбекской делегации в меророприятии приняли участие вр.и.о. председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Абдулазиз Аккулов, первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Суннатилла Бекенов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан во Франции Сардор Рустамбоев. Французскую сторону представлял Кристоф Фонтен, председатель “MEDEF International”.
На форуме были представлены новый генеральный план туристической зоны Чарвак, подготовленный совместно с французским консорциумом и генеральный план проекта туристической зоны Заамин, подготовленный компанией «Idealist». Также, председателем Госкомтуризма была проведена презентация туристического потенциала Узбекистана.
Во второй части мероприятия участникам была предоставлена подробная информация об инвестиционных возможностях в Узбекистане, стратегических направлениях рынка, включая льготы и возможности для инвесторов в сфере туризма.
Презентации проектов вызвали большой интерес у французских предпринимателей.
По итогам форума было решено, что целевые проекты по всему Узбекистану будут доступны французским инвесторам и бизнесменам через “MEDEF International”, которая, в свою очередь, договорилась с консорциумом продолжать продвижение узбекского туризма во Франции и оказывать помощь иностранным инвесторам в информационных и организационных вопросах.
Движение Предприятий Франции (MEDEF) – частная организация, независимая от государства. MEDEF – самый значимый представитель французского бизнеса. Он объединяет 800,000 французских предприятий, всех размеров и всех отраслей. MEDEF – признанный и необходимый партнёр французского правительства, как в социальных, так и в экономических переговорах.