Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi raisi Fransiya turoperatorlar uyushmasi bosh kotibi bilan uchrashdi
Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi raisi v.v.b. Abdulaziz Aqqulov Parijdagi Oʻzbekiston elchixonasida Fransiya turoperatorlar uyushmasi bosh kotibi Yurgen Baxmann bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida tomonlar qator kelishuvlarga erishishdi. Xususan, Yurgen Baxmann joriy yilning 1-4-oktyabr kunlari Fransiyada boʻlib oʻtadigan "Top Resa-2019" xalqaro yarmarkasiga Oʻzbekiston delegatsiyasini taklif etdi. Oʻzbekiston tomon ushbu xalqaro yarmarkada oʻz stendi bilan qatnashishi hamda tadbir doirasida Fransiya OAV vakillari uchun matbuot anjumani tashkil etilib, jurnalistlar hamda fransiyalik turoperatorlarga mamlakatning turistik salohiyati taqdimoti oʻtkazilishiga kelishildi.
Shuningdek, “Top Resa-2019” doirasida Fransiya turoperatorlar uyushmasi xalqaro yarmarka tashkilotchilari bilan birgalikda Fransiyaning turizm bozori va, umuman, mamlakatdagi turizm holati boʻyicha boʻlib oʻtadigan yigʻilishida Oʻzbekiston haqida soʻz yuritilib, uning turistik salohiyati taqdimotini tadbir dasturiga qoʻshishi qoʻshimcha qilindi.
Taʼkidlash joizki, Yurgen Baxmann Germaniya, Afrika davlatlarida Fransiya bozori spetsifikasi boʻyicha maʼruzalar oʻqiydi. Shu bois u kelgusida Samarqanddagi “Ipak yoʻli” xalqaro turizm universitetida talabalar uchun uch kunlik maʼruza oʻqishiga kelishildi. Shuningdek, Oʻzbekistonga tashrifi doirasida mahalliy turoperatorlar bilan ham  Fransiya bozori spetsifikasiga oid maʼlumotlar bilan boʻlishadi.
Bundan tashqari, shu yilning 13-15-noyabrida poytaxtda boʻlib oʻtadigan Toshkent xalqaro turistik yarmarkasi-2019ʻ (TXTY-2019)da ilgari Oʻzbekiston bilan ishlamagan turoperatorlar ishtirokini taʼminlashga doir kelishuvga erishildi. Fransiyalik turoperatorlar mamlakatimizga tashrifi davomida ham TXTY-2019 tadbirida  qatnashishadi, ham mahalliy turizm bozori bilan tanishishadi.

Председатель Госкомтуризма встретился с Генеральным секретарем Ассоциации французских туркомпаний
Вр.и.о. председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Абдулазиз Аккулов встретился с Генеральным секретарем Ассоциации французских туристических компаний Юргеном Бахманном в посольстве Узбекистана в Париже.
В ходе встречи стороны достигли ряда договоренностей. В частности, Юрген Бахманн пригласил узбекскую делегацию на международную ярмарку «Top Resa-2019», которая пройдет во Франции 1-4 октября. Узбекская сторона представит Национальный стенд страны на международной ярмарке, в рамках которой состоится пресс-конференция, посвященная туристическому потенциалу Узбекистана для представителей французских туркомпаний и СМИ.
Также было добавлено, что в процессе проведения «Top Resa-2019», планируется организация встречи узбекской делегации с Национальным управлением туризма Франции и организаторами международной ярмарки, посвященной туристическому потенциалу Узбекистана и нововведениям в сфере туризма страны.
Кроме этого, было достигнуто соглашение об обеспечении участия на Ташкентской международной туристической ярмарке 13-15 ноября (ТМТЯ-2019) французских туроператоров, которые ранее не работали с Узбекистаном.
Стоит отметить, что Юрген Бахманн ранее выступал с лекциями о специфике французского рынка туризма в Германии и Африке. В связи с этим, он выступит с трехдневной лекцией перед студентами в Международном университете туризма «Шелковый путь» в Самарканде. Он также поделится информацией о французском рынке с узбекскими туроператорами во время своего визита в Узбекистан.