Xalqaro huquqiy yordam ko‘rsatish sohasidagi yangi bosqich
O‘tgan hafta dushanba kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti yangi “Kishinyov shahrida 2002 yil 7 oktabrda tuzilgan fuqarolik, oilaviy va jinoyat ishlari bo‘yicha huquqiy yordam va munosabatlar to‘g‘risidagi konvensiyaga a’zo bo‘lish to‘g‘risida“gi yangi Qonunni imzoladi. Mazkur Qonun O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tashabbusi bilan ishlab chiqildi.
Hozirgi vaqtga qadar O‘zbekistonning MDH mamlakatlari bilan huquqiy yordam masalalari bo‘yicha munosabatlari 1993 yil 22 yanvardagi fuqarolik oilaviy va jinoyat ishlari bo‘yicha huquqiy yordam va munosabatlar to‘g‘risidagi Minsk konvensiyasi asosida amalga oshirib kelinmoqda edi.
Kishinev konvensiyasi real ta’sirga ega va MDH mamlakatlari o‘rtasidagi huquqiy munosabatlarni yo‘lga qo‘yishda muhim rol o‘ynagan xalqaro kelishuvlardan biri bo‘lgan Minsk konvensiyasining takomillashgan muqobilidir.
Bugungi kunda xalq bilan muloqotni rivojlantirish, fuqarolarning odil sudlovga to‘sqinliksiz erishishini ta’minlash, sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlari ijrosi samaradorligini oshirish, xalqaro hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy asosini takomillashtirish, O‘zbekistonning yon-atrofida ahil qo‘shnichilik muhitini shakllantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bundan kelib chiqqan holda Kishinev konvensiyasiga a’zo bo‘lish mamlakatimiz hukumati tomonidan qo‘yilgan vazifalarni to‘laqonli bajarish imkonini beradi.
Kishinev konvensiyasi kompleks xarakterga ega bo‘lib, huquqiy himoyadan foydalanish tartibini belgilab beradi, o‘zaro huquqiy yordamning turli shakl va ko‘rinishlari, uni ko‘rsatish, shuningdek sud qarorlarini o‘zaro e’tirof etish va ijro etish tartibi va shartlarini o‘z ichiga oladi.
Minsk konvensiyasidan farqli o‘laroq, Kishinyov konvensiyasiga qo‘shilish quyidagilarga imkon yaratadi:
- iqtisodiy masalalarni hal etishga doir ishlarni tartibga soladi;
- Ozarbayjon, Armaniston, Belorus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikistonning vakolatli organlari tomonidan bevosita munosabatini amalga oshiradi;
- alohida hollarda faksimile aloqa bo‘yicha yoki kommunikatsiya vositalarining boshqa turlaridan foydalangan holda topshiriqlarni yuboradi;
- fuqarolik, oilaviy va jinoiy ishlar bo‘yicha ekspertizalarni tashkillashtirish va o‘tkazishda huquqiy yordam ko‘rsatadi hamda ularni amalga oshirish va moliyalashtirish tartibini reglamentga soladi va h.k
Umuman olganda, ushbu Konvensiyaga qo‘shilish aloqalarni nomarkazlashtirishga xizmat qiladi. Bu esa, huquqni muhofaza qilish va boshqa organlardan kelib tushadigan murojaatlarni tezkor ko‘rib chiqish, sud jarayonlarining cho‘zilishini oldini olish, hamda pochta harajatlarini yo‘q qilish va vaqtni tejash imkonini beradi.
Masalan, Minsk Konvensiyasi doirasida bitta so‘rovni ko‘rib chiqish amaliyotda 3 oydan 6 oygacha vaqtni talab etadi. Vakolatli organ, masalan, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi so‘rovni Qozog‘iston Respublikasining vakolatli organlariga yuborish uchun O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligiga jo‘natadi. Hujjat O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan Qozog‘iston Respublikasi Adliya vazirligiga, u yerdan esa, Qozog‘iston Respublikasining vakolatli sudlariga yuboriladi.
Ta’kidlash joizki, ushbu holat ko‘pincha fuqarolarning noroziligiga sabab bo‘lar edi. Ularning o‘z huquqiy muammolari yechimini oylab kutishlariga to‘g‘ri kelgan.
Shunday qilib, O‘zbekiston Respublikasining Kishinev Konvensiyasiga qo‘shilishi ortiqcha bo‘g‘inlar soni va huquqiy yordamga oid so‘rovlarni ko‘rib chiqish muddatini sezilarli darajada qisqartiradi. Shuningdek, mazkur Konvensiyaga a’zo mamlakatlar fuqarolariga ko‘rsatiladigan huquqiy yordam ro‘yxati ham kengaymoqda.

Новый этап в сфере оказания международно-правовой помощи
На прошлой неделе в понедельник Президент Республики Узбекистан подписал Закон Республики Узбекистан «О присоединении к Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, заключенной в г. Кишиневе, 07.10.2002 г.». Закон был инициирован Министерством юстиции Республики Узбекистан.
До настоящего времени, сношения Узбекистана по вопросам правовой помощи с государствами СНГ осуществлялось на основе Минской Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 22 января 1993 года.
Кишиневская конвенция является развитием Минской Конвенции, ставшей одним из международных соглашений, реально действующих и сыгравших важную роль в установлении правовых отношений между странами СНГ.
На сегодняшний день уделяется особое внимание развитию диалога с народом, обеспечению беспрепятственного доступа граждан к правосудию, повышению эффективности исполнения судебных актов и актов иных органов, совершенствованию договорно-правовой основы международного сотрудничества, созданию пояса добрососедства вокруг Узбекистана. В связи с этим, присоединение к Кишиневской конвенции позволит всецело реализовать поставленные задачи руководством страны.
Кишиневская конвенция носит комплексный характер и определяет порядок доступа к правовой защите, содержит различные формы и виды правовой взаимопомощи, порядок и условия ее оказания, также взаимного признания и исполнения судебных решений.
В отличие от Минской конвенции, Кишиневская конвенция позволит:
- регулировать дела, касающиеся разрешения экономических споров;
- осуществлять непосредственное сношение компетентными органами Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана;
- направлять в отдельных случаях поручения по факсимильной связи либо с использованием иных средств коммуникации;
- оказывать правовую помощь в организации и проведении экспертиз по гражданским, семейным и уголовным делам, а также регламентировать порядок их осуществления и финансирования и многое другое.
В целом присоединение к указанной Конвенции поспособствует децентрализации сношений, что послужит оперативному рассмотрению непосредственными исполнителями поступивших обращений правоохранительных и других органов, предотвращению затягивания судебных процессов, а также устранению почтовых издержек и экономии времени.
К примеру, в рамках Минской Конвенции рассмотрение одного запроса на практике занимает от 3 до 6 месяцев. Уполномоченный орган, например, Верховный суд Республики Узбекистан направляет запрос в Министерство юстиции Республики Узбекистан для перенаправления в компетентные органы Республики Казахстан. Министерством юстиции Республики Узбекистан документ направляется в Министерство юстиции Республики Казахстан, а уже оттуда в компетентный суд Республики Казахстан.
Необходимо признать, что данное обстоятельство нередко вызывало недовольство граждан, которым приходилось ждать месяцами решение своей правовой проблемы.
Таким образом, присоединение Республики Узбекистан к Кишиневской Конвенции значительно сократит количество инстанций и срок рассмотрения запросов о правовой помощи. Также расширяется перечень оказываемой правовой помощи гражданам стран-участников указанной Конвенции.