2019-09-04 | Jamiyat
Yangi o’quv yili boshlanishi munosabati  bilan bugundan boshlab, mamlakatimizning barcha hududlarida “Diqqat, bolalar!” tadbiri boshlandi. Ushbu tadbir O’zbekiston Respublikasi IIV Yo’l harakati xavfsizligi bosh boshqarmasi tomonidan 10 kun davomida o’tkaziladi. Bunda asosiy e’tibor umumiy o’rta ta’lim maktablari, maktabgacha tarbiya muassasalari, akademik litsey va kollejlar atrofidagi yo’llarga berilib, bu joylarga Davlat yo’l harakati xavfsizligi xizmati xodimlari biriktirilgan.
Tahlillar shuni ko’rsatmoqdaki, avtomobil haydovchilari oddiy yo’l harakati qoidalariga rioya qilmasliklari, ya’ni yo’lda mobil telefonda gaplashish, mast holda avtomobil boshqarish, svetofor ishorasiga rioya qilmaslik, tezlikni belgilangan me’yoridan oshirish, piyodalar o’tish joylarida piyodalarga yo’l bermasliklari oqibatida ayanchli yo’l-transport hodisalari yuz bermoqda.
Hurmatli, haydovchilar! Yo’l harakati qoidalariga rioya qilgan holda, piyodalar o’tish joylariga yaqinlashganda avtomobil tezligini pasaytirib, yo’lni kesib o’tayotgan piyodalarga yo’l bering. Bolalar gavjum joylar atrofidagi yo’llarda avtomobilda harakatlanayotganizda hushyorlikni oshiring. Yo’llaringiz bexatar bo’lsin!

Акция «Внимание, дети!». Цель - профилактика дорожно-транспортных происшествий с участием детей
В связи с началом нового учебного года, с сегодняшнего дня, во всех регионах нашей страны проводится акция «Внимание, дети!». Данное мероприятие осуществляется сотрудниками Главного управления безопасности дорожного движения МВД Республики Узбекистан в течение 10 дней. Особое внимание уделено дорогам вблизи общеобразовательных школ, дошкольных образовательных учреждений, академических лицеев и профессиональных колледжей. К этим местам прикреплены сотрудники Государственной службы безопасности дорожного движения.
Анализ показывает, что в результате несоблюдения водителями автомобилей Правил дорожного движения (разговоры по мобильному телефону в дороге, управление автомобилем в состоянии алкогольного опьянения, несоблюдение сигналов светофора, превышение установленных норм скорости, не пропуск пешеходов на пешеходных переходах) происходят трагические случаи дорожно-транспортных происшествий.
Уважаемые водители! Соблюдайте Правила дорожного движения. Сбавляйте скорость, если видите, что пешеходы приближаются к пешеходному переходу. Уступайте дорогу пешеходам. Будьте бдительны, когда на участках дорог видите детей. Доброго пути!