2019-yilning 3-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov Iordaniya Hoshimiylar Qirolligining Favqulodda va Muxtor Elchisi Solih Ahmad Al-Javarneh bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston-Iordaniya munosabatlari kun tartibining barcha jabhalari batafsil ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda savdo-iqtisodiy, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlash uchun siyosiy sohada qulay sharoit shakllantirilgani qayd etildi.
Ammon shahrida bo‘lib o‘tadigan vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarning birinchi raundi, ta’kidlanganidek, munosabatlarning eng istiqbolli yo‘nalishlarini aniqlashga va umumiy sa’y-harakatlarni ularni amalga oshirish uchun yo‘naltirishga imkon beradi.
O‘zbekiston-Iordaniya muloqotini yanada institutlashtirish bo‘yicha aniq takliflar yuzasidan ham fikr almashildi.

MFA hosts a meeting with the Ambassador of Jordan
On September 3, 2019, the First Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Ilkhom Nematov met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Hashemite Kingdom of Jordan Saleh Ahmad Al-Javarneh.
According to Uzbekistan MFA, at the meeting, the parties conducted a thorough review of the entire agenda of Uzbekistan – Jordan relations.
It was noted that favorable conditions are created in the political sphere for development and strengthening of bilateral ties in trade-economic, tourism, cultural-humanitarian and other fields.
The upcoming first round of inter-MFA political consultations in Amman, as emphasized, will help to determine the most promising areas of cooperation in order to concentrate joint efforts on their implementation.
The parties also exchanged views on specific proposals for further institutionalization of Uzbekistan – Jordan dialogue.