Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Yevropa Tiklanish va Taraqqiyot Banki vakillari bilan ishchi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
2019-08-29 | Iqtisodiyot
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Yevropa Tiklanish va Taraqqiyot Banki vakillari bilan xususiylashtirish jarayonlarini takomillashtirish va respublikada ushbu sohaning barcha jihatlarini tartibga soluvchi yagona to‘g‘ridan-to‘g‘ri amal qilish qonunini ishlab chiqishga bag‘ishlangan ishchi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muhokama davomida ishchi guruhlarni tashkil etish tashabbusi bildirildi va qo‘llab-quvvatlandi. Ushbu tashabbusga binoan birinchi guruh O‘zbekiston Respublikasida xususiylashtirish va davlat tasarrufidan chiqarish jarayonini boshqarish doirasida qonunchilik, tartibga soluvchi va institutsional asoslarni takomillashtirish bilan shug‘ullanadi, ikkinchisi esa davlat korxonalaridagi korporativ boshqaruvning qonunchilik va institutsional asoslarini takomillashtirishga javob beradi.
Ushbu muzokaralar natijasida xususiylashtirish jarayonlarini takomillashtirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni YeTTB bilan birgalikda amalga oshirish to‘g‘risidagi kelishuvga erishildi va har bir ishchi guruhi uchun mavzuiy harakatlar rejasi tuzildi.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась рабочая встреча с представителями Европейского банка реконструкции и развития
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась рабочая встреча с представителями Европейского банка реконструкции и развития, посвященная обсуждению вопросов совершенствования процессов приватизации и разработки единого закона прямого действия, регулирующего все аспекты данной сферы в масштабе республики.
В ходе обсуждения была озвучена и поддержана инициатива по созданию рабочих групп: первая группа будет заниматься вопросами улучшения законодательных, регуляторных и институциональных основ в рамках управления процессом приватизации и разгосударствления в Республике Узбекистан, а вторая будет отвечать за вопросы улучшения законодательных и институциональных основ корпоративного управления в государственных предприятиях.
По итогам данных переговоров достигнута договоренность с ЕБРР по совместной реализации комплекса мер по совершенствованию процессов приватизации и намечен предметный план действий для каждой рабочей группы.