2019-08-29 | Siyosat
Mamlakatimiz mustaqilligining 28 yilligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomiga xorijiy davlatlar rahbarlaridan samimiy qutlovlar kelmoqda. Ularda davlatimiz rahbariga muvaffaqiyatlar, O‘zbekiston xalqiga ravnaq va farovonlik tilab, ezgu istaklar izhor etilgan.
Muhtaram Prezident Janobi Oliylari!
O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 28 yilligi munosabati bilan Xitoy hukumati va xalqi nomidan, shaxsan o‘z nomimdan Sizga va do‘st O‘zbekiston xalqiga samimiy tabriklar va eng ezgu tilaklar bildirishga ijozat bergaysiz.
Men Xitoy - O‘zbekiston munosabatlarini rivojlantirishga katta e’tibor qaratib kelmoqdaman, Siz bilan o‘rtamizdagi samarali ishchan va shaxsiy aloqalarni yuksak qadrlayman.
Siz bilan siyosiy o‘zaro ishonchni mustahkamlash, ikki mamlakat va xalqlar farovonligi uchun O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini uzluksiz va izchil rivojlantirishga erishish maqsadida "Bir makon, bir yo‘l" loyihasini amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikni chuqurlashtirishga birgalikda sa’y-harakat qilishga tayyorman.
Do‘st O‘zbekistonga taraqqiyot va kuch-qudrat, xalqingizga baxt-saodat va farovonlik tilayman.
Milliy bayram - O‘zbekiston Respublikasining Mustaqillik kuni munosabati bilan eng samimiy tabriklarimni qabul qilgaysiz.
Mamlakatingiz iqtisodiy va ijtimoiy taraqqiyot borasida g‘oyat salmoqli yutuqlarni qo‘lga kiritdi. O‘zbekiston haqli ravishda dunyo maydonida yuksak nufuzga ega bo‘lib bormoqda, mintaqaviy va xalqaro masalalarda konstruktiv rol o‘ynamoqda.
Davlatlarimiz o‘rtasidagi azaliy an’anaviy do‘stlik, o‘zaro hurmatga asoslangan munosabatlar barcha sohalarda izchil rivojlanayotganini katta mamnuniyat bilan ta’kidlayman.
Ishonchim komilki, biz bundan keyin ham xalqlarimiz farovonligi, Markaziy Osiyo mintaqasida barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash yo‘lida strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashda davom etamiz.
Sizga, hurmatli Shavkat Miromonovich, chin yurakdan sihat-salomatlik va muvaffaqiyatlar, barcha yurtdoshlaringizga farovonlik va taraqqiyot tilayman.
Ehtirom ila,
Vladimir Putin,
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti
Sizni va O‘zbekiston xalqini Amerika xalqi nomidan 1 sentyabr -mamlakatingiz mustaqilligining 28 yilligi munosabati bilan tabriklayman.
Sizning Oq uyga tashrifingizni yodga olib, mamlakatlarimiz o‘rtasida so‘nggi yillarda mustahkamlanib borayotgan strategik muloqotlarni yuqori baholashimni ta’kidlashni istar edim.
Shuningdek, Sizning O‘zbekiston ahliga xizmat qiluvchi yanada mustahkam, shaffof va mas’uliyatli tashkilotlar yaratish orqali mamlakat kelajagiga sodiqligingizni qadrlayman.
Sizning muvaffaqiyatli yutuqlaringizda sherik bo‘lishdan g‘ururlanamiz.
Sizga va O‘zbekiston xalqiga kelgusi yillar barqaror va samarali bo‘lishini tilayman. Yanada yaqinroq hamkorlikni qizg‘in kutib qolaman.

На имя Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступают искренние поздравления от глав иностранных государств в связи с 28-летием независимости нашей страны. В них выражаются наилучшие пожелания успеха главе нашего государства, мира и спокойствия, процветания и благополучия народу Узбекистана.
Ваше Превосходительство господин Президент!
По случаю 28-летия государственной независимости Республики Узбекистан позвольте мне от имени правительства и народа Китая и от себя лично выразить Вам и дружественному народу Узбекистана искренние поздравления и наилучшие пожелания.
Я уделяю большое внимание развитию китайско-узбекских отношений, высоко ценю сложившиеся с Вами плодотворные рабочие и крепкие личные отношения.
Готов вместе с Вами прилагать усилия к укреплению политического взаимодоверия, углублению сотрудничества по совместному строительству «Одного пояса, одного пути» в целях достижения непрерывного и поступательного развития китайско-узбекских отношений всестороннего стратегического партнерства на благо двух стран и народов.
Желаю дружественному Узбекистану могущества и процветания, а его народу – счастья и благополучия.
Примите самые искренние поздравления по случаю национального праздника – Дня независимости Республики Узбекистан.
Ваша страна добилась весьма значительных успехов в экономическом и социальном развитии. Узбекистан по праву пользуется высоким авторитетом на мировой арене, играет конструктивную роль в региональных и международных делах.
С удовлетворением отмечаю, что отношения между нашими государствами, основывающиеся на давних традициях дружбы и взаимного уважения, динамично развиваются во всех областях. Убежден, что мы и впредь будем успешно укреплять стратегическое партнерство и союзничество на благо наших народов, в интересах обеспечения стабильности и безопасности в центральноазиатском регионе.
От души желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья и успехов, а всем Вашим согражданам – благополучия и процветания.
От имени американского народа я поздравляю Вас и народ Узбекистана с исполняющимся 1 сентября 28-летием со Дня независимости Вашей страны.
Вспоминая о Вашем визите в Белый дом, я хочу сказать, что высоко ценю установившиеся между нашими двумя странами взаимоотношения, которые продолжают укрепляться на протяжении всего последнего года.
Я также ценю Вашу непрерывную приверженность будущему Узбекистана через создание более крепких, прозрачных и ответственных организаций, служащих людям Узбекистана.
Мы горды, что можем быть партнерами в Ваших успешных достижениях.
Я желаю Вам и народу Узбекистана мирного и продуктивного наступающего года и с нетерпением жду дальнейшего тесного сотрудничества.